MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Bank Inwestycyjny przekazuje Polsce 600 mln euro. Na co mają zostać wydane fundusze?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Europejski Bank Inwestycyjny wspierający sektor MŚP zawarł umowę z resortem finansów dotyczącą przekazania funduszy na umocnienie polskiej gospodarki
Europejski Bank Inwestycyjny wspierający sektor MŚP zawarł umowę z resortem finansów dotyczącą przekazania funduszy na umocnienie polskiej gospodarki jrms/PPG
Europejski Bank Inwestycyjny na mocy podpisanej dziś umowy z Ministerstwem Finansów ma przekazać Polsce 600 milionów euro. Chodzi o wzmocnienie rozwoju gospodarczego Polski. Ale pieniądze, będące uzupełnieniem funduszy unijnych, mają zostać wydane na konkretne cele.

Spis treści

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił finansowania w wysokości 600 milionów euro dla Rzeczypospolitej Polskiej w celu wzmocnienia polskiej gospodarki – dowiadujemy się z komunikatu resortu finansów. Skąd wzięło się dodatkowe finansowanie i na co będą przeznaczone środki?

Zastrzyk gotówki ze strony EBI ma wspierać rozwój gospodarczy w Polsce

Inwestycje finansowane ze środków EBI mają pobudzić rozwój cyfrowy i gospodarczy, jak również uzupełnić środki pochodzące z dotacji Unii Europejskiej.

– Ta umowa jest strategicznie zgodna z celami wspierania innowacji, promowania rozwoju inteligentnej gospodarki, tworzenia nowych możliwości zatrudnienia i wzmacniania konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej – powiedziała wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska.

Małe i średnie firmy z sektora badań i rozwoju powinny skorzystać ze środków

Na stronach resortu dowiadujemy się, że umowa z EBI ma przyczynić się do gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności UE. Przekazane 600 mln euro trafią najpewniej do sektora badań i rozwoju, w tym w szczególności do małych i średnich przedsiębiorstw, o które powinien troszczyć się EBI.

EBI dostarczy nie tylko pieniądze, ale też wsparcie eksperckie

Pieniądze mają przyczynić się między innymi do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju poprzez inwestycje wspierające ochronę środowiska, różnorodność biologiczną, rozwój ekosystemów, czyli to, co związane jest z Zielonym Ładem.

– Bank nie tylko zapewnia długoterminowe finansowanie, lecz również dostarcza pomoc ekspercką, co jest kluczowe w procesie przygotowywania projektów – podkreśla w komunikacie minister finansów Andrzej Domański.

Inicjatywa stanowi kontynuację wcześniejszych wspólnych działań: współfinansowania funduszy UE na okres 2007-2013 oraz na okres 2014-2020 – dowiadujemy się z komunikatu Ministerstwa Finansów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejski Bank Inwestycyjny przekazuje Polsce 600 mln euro. Na co mają zostać wydane fundusze? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany