Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia otyłości już dotarła do Polski

ei24
Rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą umiera na świecie 2,5 mln osób. Problem ten dotyczy już 60 proc. Polaków

22 maja będziemy obchodzić Europejski Dzień Otyłości. Kwestia ta stała się jak najbardziej aktualna w Polsce. - Możemy już mówić o epidemii otyłości w naszym kraju - mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia programu „Żyj smacznie i zdrowo”.

Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia, problem otyłości dotyka co trzeciego chłopca w wieku szkolnym i co piątą dziewczynkę. Ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko w Polsce są otyłe lub mają nadwagę.

Częstość występowania nadwagi i otyłości w państwach rozwiniętych, w tym w Polsce, stale wzrasta i jest obecnie jednym z najpowszechniej występujących, związanych ze stylem życia problemów zdrowotnych. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach wzrastać w całej Europie, w tym także w Polsce. - Jeśli przejdziemy się po ulicach, po kurortach nadmorskich, to zauważymy coraz więcej osób z nadwagą - mówi Katarzyna Zadka.

Niestety na przestrzeni ostatnich 10-20 lat liczba osób borykających się z problemem nadwagi wzrosła prawie dwukrotnie. - Jest to dość niepokojący trend. Na pewno mają na to wpływ niezdrowa żywność, brak aktywności fizycznej. Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że są modne różnego rodzaju sporty, to zamiast ćwiczyć, wolimy surfować po internecie - zaznacza Zadka. Dodaje, że można skutecznie walczyć z otyłością. Należy przede wszystkim podjąć aktywność fizyczną. Rodzice powinni dawać dobry przykład małym dzieciom, zachęcać je do uprawiania sportu.

- Wtedy nie będzie to dla nich obowiązek, ale forma spędzania wolnego czasu. Możemy pójść na spacer do parku, na wycieczkę rowerową, wybrać choćby schody zamiast windy. Wszystko to ma na celu utratę zbędnych kalorii - powiedziała.

Według szacunków koszty opieki zdrowotnej nad osobami z otyłością są nawet o 44 proc. wyższe niż nad osobami z masą ciała w normie. W Polsce leczenie otyłości i powiązanych z nią powikłań pochłania 5 proc. całkowitych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany