Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura 2019 ZUS. Dodatek do emerytury. Jakie dokumenty do emerytury. Specjalne programy dla osób, które skończyły aktywność zawodową

(kz, ww)
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Jakie dokumenty do emerytury? Od 10 grudnia gminy będą mogły składać zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach nowej edycji programu „Opieka 75+”, na realizację usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób powyżej 75. roku życia. Program w przyszłym roku będzie działał w rozszerzonej formule.

EMERYTURY DODATKI ZA URODZENIE DZIECKA

„Opieka 75+” realizowana jest od stycznia 2018 roku. Program został uruchomiony z myślą o osobach, które ukończyły 75 lat. Jego celem jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych. W ramach programu gminy - realizujące usługi opiekuńcze samodzielnie i liczące maksymalnie 60 tys. mieszkańców - mogą skorzystać z dofinansowania na świadczenie takich usług.

WALORYZACJA EMERYTUR 2019 ZUS

Do końca września do programu przystąpiły 384 gminy, w ramach programu usługami objęto ponad 2,2 tys. najbardziej dostojnych wiekowo seniorów.

Można skorzystać z całego pakietu dodatków. W ten sposób można zyskać od 10 do nawet 800 zł.

Zmiany
Żeby program nabrał większego rozpędu, ministerstwo rodziny zdecydowało, że w przyszłym roku „Opieka 75+” będzie realizowana w rozszerzonej formule. Program będzie skierowany nie tylko to osób samotnych w wieku 75 lat i więcej (jak było do tej pory), ale też do seniorów, którzy mają rodziny. W przyszłym roku z programu będą mogły skorzystać także te gminy, których realizują usługi opiekuńcze poprzez spółdzielnie socjalne założone przez jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki temu program obejmie zasięgiem większą liczbę gmin.

JAKIE DOKUMENTY DO EMERYTUR 2019

Resort rodziny w maju 2018 roku przeprowadził badania, z których wynika, że 376 gmin nie realizuje zadania własnego wynikającego z ustawy o pomocy społecznej i nie organizuje (ani nie świadczy) usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych w miejscu zamieszkania.

Ważną grupą beneficjentów takich usług są osoby starsze, które ukończyły już 75 lat. Odpowiedzią na potrzebę zwiększenia dostępności takich usług jest właśnie program „Opieka 75+”.

Gminy, które przystąpią do programu mogą liczyć na finansowe wsparcie - do 50 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania. Oferty o dofinansowanie świadczenia usług opiekuńczych gminy mogą składać do 11 stycznia 2019 roku.

Nowa edycja programu dla seniorów
40 milionów do wzięcia. Ruszyła nowa edycja programu, który ma poprawić jakość życia seniorów

KALKULATOR EMERYTALNY 2019

Od 30 listopada można składać oferty w konkursie na najlepsze projekty dofinansowane ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W nowej edycji programu do wzięcia jest 40 mln złotych.

Oferty należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej, w generatorze ofert dostępnym pod adresem https://asos2019.mpips.gov.pl. Dokumenty należy składać do 21 grudnia, do godziny 16. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosi wyniki konkursu najpóźniej do 15 marca 2019 roku.

Dotacje
O dofinansowanie starać mogą się m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Wysokość dotacji to maksymalnie 200 tys. złotych.
Podmioty, które starają się o dofinansowanie muszą dysponować co najmniej 10 proc. wkładem własnym.
W projekcie budżetu na 2019 rok na realizację programu zapisano w sumie 40 mln złotych.
Z tych środków będą dofinansowane projekty, które będą wpływały na poprawę jakości i poziomu życia seniorów. Program powstał z myślą o osobach, które kończą swoją aktywność zawodową.

Oferta aktywności społecznej
Rządowe dofinansowanie przeznaczane jest na tworzenie oferty aktywności społecznej osób w wieku powyżej 60 lat. Priorytetem jest edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a także partycypacja społeczna osób starszych oraz usługi społeczne dla seniorów.

W latach 2016-2018 na realizację programu przeznaczono blisko 114 mln złotych. Z tych środków dofinansowano ponad 1,1 tys. projektów, z których skorzystało blisko 450 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany