Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci unikają banków. Dlaczego nie chcą pieniędzy na konto

(kz)
Co trzeci emeryt woli pieniądze od listonosza niż przekazywania na konto bankowe. A chociaż ZUS namawia, by rezygnować z usług roznosicieli, bo ponosi z tego powodu znacznie wyższe koszty dostarczania świadczenia, chętnych nie przybywa. Są ku temu istotne powody.

Zadłużeni

Emeryt czy rencista, który ma długi, woli dostawać pieniądze do ręki. Wówczas bowiem, nawet gdy komornik dokona zajęcia świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych, to tylko jego części i zawsze coś zostanie na życie i przeżycie. Inaczej jest z rachunkiem bankowym. W chwili gdy pieniądze wpływają na konto, tracą status emerytury i komornik, pod pewnymi warunkami, może zabrać wszystko i opróżnić rachunek.

Niepełnosprawni

Rachunek bankowy nie ma sensu dla osób niepełnosprawnych, które mają kłopoty z poruszaniem się. Pójście do placówki bankowej i dokonanie wypłaty jest dla nich bardzo kłopotliwe. Poza tym takie wypłaty wiążą się często z ponoszeniem dodatkowych opłat. Opłaty trzeba też często wnosić za samo posiadanie rachunku. Ze skromnego świadczenia dajemy więc dodatkowo zarobić bankowcom.

Karta

Banki dają karty płatnicze, ale one wymagają dostępu do bankomatu, a przy zakupach – pamiętania o PIN-ie. Wypłaty w bankomacie dla wielu starszych ludzi są kłopotliwe, bo wymagają sprawności manualnej i szybkości. Pomyłki mogą także spowodować utratę karty i utrudniony dostęp do gotówki. Nie każdy też pamięta PIN, a zapisanie go na kartce to gratka dla złodziei. Starsze osoby boją się także, że wypłaty z bankomatu pozwalają rabusiom na łatwe wypatrywanie ofiar do napadu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany