Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elementy starego młyna zostana wykorzystane w nowym budynku MOK

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Stary budynek był tak zniszczony i słaby, że nie nadawał się do rewitalizacji...
Stary budynek był tak zniszczony i słaby, że nie nadawał się do rewitalizacji... jacek zemła
W centrum Zgierza trwa odbudowa starego, liczącego sobie ponad 100 lat młyna. Obiekt ten po jego ponownym wybudowaniu od podstaw stanie się nową siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zgierski młyn pracował mieląc zboże do lat 80. XX wieku. Później zaprzestano jego użytkowania, a okazały ceglany budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Ostatecznie przejęło go miasto i zdecydowało o rewitalizacji ciekawego architektonicznie obiektu. Jednak przez lata brakowało na ten cel środków, dopiero rok temu pozyskano dotacje z funduszy unijnych. Wtedy też zapadła decyzja, że stary młyn zostanie całkowicie rozebrany, a w jego miejscu powstanie zupełnie nowy budynek wzniesiony w technologii, która pozwoli na dokonanie adaptacji wnętrz młyna na cele kulturalne, artystyczne i widowiskowe.

Budowa nowego "młyna" ruszyła w ubiegłym roku od rozbiórki starego budynku. Szybko powstał na jego miejscu betonowy szkielet, który stał się przyczyną fali krytyki ze strony mieszkańców Zgierza. Zaczęto oskarżać władze miasta, że zniszczyły bezpowrotnie historyczny ceglany obiekt, a budują betonową replikę.

Tymczasem projekt przewidywał od początku takie działania. Nowy "młyn" ma jedynie nawiązywać swą architekturą do starego młyna, mają też w nim zostać wykorzystane pewne elementy z rozebranego budynku, m.in. cegły, kraty oraz drewniane belki. Zachowanie starego budynku nigdy nie było brane pod uwagę, bo jego stan techniczny był bardzo zły, a poza tym nie było możliwości ulokowania odpowiednich dla działalności MOK-u pomieszczeń w budynku zaprojektowanym przed ponad stu latu jako obiekt typowo przemysłowy.

W nowej siedzibie MOK-u powstać ma także niewielka ekspozycja pamiątek związanych z historią młyna i młynarstwa w Zgierzu. Miasto ogłosiło zbiórkę pamiątek, zdjęć, relacji rodzinnych związanych z działalnością młyna motorowego i pracującymi tu osobami. Można przesyłać je na adres [email protected]. Najciekawsze zostaną wykorzystane do stworzenia kącika tradycji młynarskich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany