Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Eksperci wskazują na „kontynuację i umocnienie dobrych wyników" w drugim kwartale 2023 br. Padł też rekord!

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W porównaniu z wynikami I kwartału 2023 roku, miastem z największym wzrostem średniej ceny transakcyjnej w II kwartale br. była Warszawa.
W porównaniu z wynikami I kwartału 2023 roku, miastem z największym wzrostem średniej ceny transakcyjnej w II kwartale br. była Warszawa. Karolina Misztal/ Polska Press
II kwartał 2023 to kontynuacja i umocnienie dobrych wyników, jeżeli chodzi o liczbę i wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu Raport AMRON-SARFiN. Rekordowo przedstawia się średnia wartość udzielonego kredytu ogółem, notowana w II kwartale 2023 roku na poziomie 366 139 zł. To wzrost o 7,87 proc. w porównaniu do wyników I kw. 2023. Poprzedni rekord padł w I kwartale 2022 roku i wyniósł 353 727 zł.

Spis treści

Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych

Podobnie jak w pierwszym kwartale 2023 roku, ożywienie rynku kredytowego to wynik kilku czynników. Tutaj autorzy raportu wskazują m.in. na działania Rady Polityki Pieniężnej, która od września 2022 r. utrzymuje stopę referencyjną NBP na stabilnym poziomie – 6,75 proc., co w efekcie pozwoliło obniżyć WIBOR 3M do poziomu 6,90 proc. na koniec drugiego kwartału.

– Średnie oprocentowanie modelowego kredytu hipotecznego na koniec czerwca 2023 roku wyniosło 8,77 proc., czyli o 0,29 p.p. mniej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego – wskazano w raporcie.

Jednocześnie przypomniano, że w lutym 2023 r., Komisja Nadzoru Finansowego zweryfikowała swoje stanowisko z marca 2022 r. i obniżyła wysokość buforu dla badania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców, z poziomu 5 proc. do 2,5 proc. dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej.

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem ekspertów wpłynął na ożywienie rynku kredytowego w II kwartale ’23 jest rządowy program „Bezpieczny kredyt 2%”. Osoby, które nie miały możliwości skorzystać z programu, z wyprzedzeniem sięgnęły po komercyjny kredyt hipoteczny, aby zdążyć z wyborem mieszkania i zapłacić w miarę rozsądną cenę.

Najdrożej w Warszawie

Jak wskazano, drugi kwartał 2023 r. to także kolejny okres z wyższym poziomem spłat czynnych kredytów niż tych nowo udzielanych. – Liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy w Polsce wyniosła 2,303 mln. Do kwoty 478,634 mld zł, czyli o prawie 7 mld złotych w porównaniu z I kw. ’23, zmalała ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych – podano.

Drugi kwartał br. w sektorze mieszkaniowym to utrzymująca się ostrożność inwestycyjna. Wprawdzie w porównaniu z danymi za I kwartał 2023 r. wskaźniki mieszkaniowe wzrosły, ale już w zestawieniu z wynikami II kwartału 2022 roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto była niższa o 29,20 proc., a liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie o 35,46 proc. – Wzrost zanotowano w przypadku liczby mieszkań oddanych do użytkowania – o 3,31 proc. więcej niż rok wcześniej – podano.

W porównaniu z wynikami I kwartału 2023 roku, miastem z największym wzrostem średniej ceny transakcyjnej w II kwartale br. była Warszawa – wzrost 2,84 proc. Zdecydowanie niższe wzrosty cen zanotowano we Wrocławiu i Łodzi. Z kolei w pozostałych miastach objętych analizą odnotowano niewielkie spadki średnich cen – w Gdańsku o 1,83 proc., w Poznaniu o 1,61 proc. i Krakowie o 0,24 proc.

– Historia pokazuje, że oczekiwanie na spadek cen mieszkań rzadko przynosi pożądane rezultaty – zauważa Patryk Komisarczyk z Reliance Polska.

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, czy warto czekać na obn...

Jak duży wpływ na rynek ma program „Bezpieczny kredyt 2%”?

Po pierwszym miesiącu funkcjonowania programu „Bezpieczny kredyt 2%” podjęto dyskusję na temat ewentualnego wpływu rządowego programu na wzrost cen mieszkań. Pierwsze transakcje finansowane tym kredytem przypadają dopiero na lipiec 2023 roku, jednak podjęta analiza zmian cen ofertowych na rynku mieszkaniowym pokazuje, że im bliżej uruchomienia programu, tym bardziej widoczny był jego wpływ na ceny ofertowe.

Od połowy grudnia 2022 r., czyli od momentu ogłoszenia programu, ofertowe ceny mieszkań rosły. – W okresie od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 roku wzrost cen ofertowych w Warszawie przekroczył poziom 10 proc. – wskazano.

– Drugi kwartał 2023 roku, za sprawą wzrostu liczby ofert mieszkań do wynajęcia, to okres stabilizacji sytuacji na rynku najmu. Na większości rynków objętych analizą zaobserwowano niewielkie spadki wysokości czynszów, dla przykładu w Łodzi o 1,88 proc. czy w Warszawie o 0,72 proc. Natomiast wzrosty średniego czynszu najmu notowano w tym okresie w Krakowie – o 0,31 proc. i Katowicach – o 2,62 proc. –wskazali autorzy raportu.

Ogromny wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Eksperci wskazują na „kontynuację i umocnienie dobrych wyników" w drugim kwartale 2023 br. Padł też rekord! - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany