Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekshumacja w Grobie Nieznanego Żołnierza. Odkopano szczątki czterech kawalerzystów

małgorzata trzuskowska
Ekshumacja i badanie szczątków trwały dwa dni.
Ekshumacja i badanie szczątków trwały dwa dni. Urząd Miejski w Rzgowie
Przeprowadzono ekshumację szczątków spoczywających w Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Rzgowie. Okazało się, że spoczywa tam czterech polskich żołnierzy, kawalerzystów z czasów II wojny światowej.

Decyzja o ekshumacji została podjęta w związku z koniecznością remontu rzgowskiego miejsca pamięci narodowej - pomnik w ostatnim czasie przechylił się. Władze Rzgowa w porozumieniu z proboszczem miejscowej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika uznały, że przy tej okazji zasadnym jest podjąć próbę identyfikacji pochowanych żołnierzy. Z relacji najstarszych rzgowian wynikało, że najprawdopodobniej spoczywa tam od czterech do siedmiu uczestników kampanii wrześniowej, którzy w 1939 r. zginęli w okolicach Rzgowa.
- Była nadzieja, że mieli przy sobie tzw. nieśmiertelniki, co umożliwiłoby ustalenie ich danych i powiadomienie rodzin - mówi burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński.

W piątek pracownicy wyspecjalizowanej w tego typu zadaniach firmy z Sieradza, z udziałem archeologów, wydobyli z Grobu Nieznanego Żołnierza szczątki czterech osób pochowanych tam, co potwierdzono, w 1939 r. Odkopano buty, jakie nosili wtedy członkowie kawalerii, a to, że zmarli byli ułanami, potwierdza dodatkowo fakt, że niestety, nieśmiertelników przy nich nie znaleziono - jak twierdzą historycy, kawalerzyści takowych nie mieli... Stan szkieletów wskazuje, że żołnierze mogli zginąć podczas bombardowania, gdy przemieszczali się z linii Warty w kierunku Warszawy.

W grobie znaleziono też wiele drobnych przedmiotów, m.in. guziki z orzełkiem, medaliki, szklaną fifkę, lusterko, pieniądze z czasów II wojny światowej... Archeolodzy przebadali też skrzynie ze szczątkami znalezionymi przed kilkoma laty podczas budowy drogi ekspresowej S8 i pochowanymi w rogu Grobu Nieznanego Żołnierza. Potwierdziło się, że to szczątki około 7-letniego dziecka i kilku dorosłych osób, również z początku II wojny światowej.

Ekshumacja i badania trwały do soboty. Następnie szczątki zostały ponownie złożone do grobu.

- Firma z Sieradza przeprowadziła swe prace za "symboliczną złotówkę" - mówi Włodzimierz Kaczmarek ze rzgowskiego urzędu miejskiego. - Taka mają zasadę, gdy sprawa dotyczy Żołnierzy Września. Ze środków gminnych , przy udziale dotacji z urzędu wojewódzkiego, zostanie zrealizowana przebudowa Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ta ma polegać m.in. na wyeksponowaniu kamienia nagrobnego dzięki ustawieniu go na postumencie. Niestety, nadal nie można umieścić na nim nazwisk spoczywających tam osób...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany