MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty. Matematyka. Uczniowie obliczali objętość wieży zbudowanej z klocków

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 70 w Łodzi
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 70 w Łodzi UMŁ
Uczniowie klas ósmych zdają w środę 15 maja br. drugi egzamin. Jest to matematyka. Dla wielu to najtrudniejszy przedmiot. Jak im poszło? Jakie zadania znalazły się w arkuszu?

Matematyka na egzaminie ósmoklasisty

W środę 15 maja 2024 uczniowie klas VIII w Łodzi, województwie i w całej Polsce o godzinie 9. zasiedli do pisania obowiązkowego egzaminu z matematyki. Na rozwiązanie zdań w arkuszu mieli 100 minut. Według pierwszych relacji ze szkół w Łodzi - pierwsi zdający opuszczali sale już po 60 minutach.
Dzieląc się na gorąco wrażeniami mówili, że egzamin okazał się niezbyt trudny.
Zadanie, które najbardziej zapadło im w pamięć polegało na obliczeniu objętości wieży, zbudowanej z klocków.
- Trzeba było sobie przypomnieć wzory na objętości różnych brył - mówili uczniowie klasy ósmej w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Pogonowskiego w Łodzi.
- Generalnie uczniowie wychodzili zadowoleni - mówi Michał Różański, dyrektor SP 26. - Słyszałem ich opinie, że egzamin był dość łatwy.
W arkuszu egzaminacyjnym znalazły się zadania zamknięte i otwarte. Będą opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Młodzież klas ósmych ma jeszcze przed sobą egzamin z języka obcego - 16 maja. Mogli wybrać: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski oraz włoski (musiał to być język, którego uczą się obowiązkowo na lekcjach w szkole).

Na egzamin ósmoklasisty składają się: jezyk polski, matematyka i język obcy.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie można go jednak nie zdać. Uczniom jednak bardzo zależy na jak najwyższych wynikach, ponieważ są one brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Ważne są szczególnie w tych szkołach, do których zwykle jest najwięcej chętnych. O przyjęciu lub nie może decydować dosłownie jeden punkt. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 3 lipca.

W całym województwie łódzkim do egzaminów z języka polskiego oraz matematyki przystępuje - według deklaracji złożonych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi - 13659 uczniów, w tym w samej Łodzi - 3899. W gronie zdających jest 745 dzieci z Ukrainy, w tym w Łodzi - 377 oraz 212 dzieci z innych krajów, w tym w Łodzi - 149.
Spośród języków obcych najpopularniejszy wśród uczniów jest oczywiście angielski - zamierza go zdawać 13208 uczniów w Łódzkiem, w tym 3743 w Łodzi. Ale zdawane będą także: język rosyjski (wybrany przez 332 osoby w Łódzkiem, w tym 126 w Łodzi), niemiecki (wybrany przez 113 osób w Łódzkiem, w tym 26 w Łodzi), hiszpański (wybrany przez 5 osób w Łódzkiem, w tym 4 w Łodzi) oraz francuski (wybrany przez 1 osobę w Łódzkiem).

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany