Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci piszą w Łodzi listy do świętego Mikołaja. Fundacja szuka darczyńców, którzy spełnią marzenia pokrzywdzonych dzieci WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
W Łodzi ruszyła szósta edycja akcji "List do Mikołaja" dla dzieci z rodzin zastępczych, domów dziecka i świetlic środowiskowych. Każdy może być darczyńcą i może przygotować odpowiednią paczkę. Pierwsze prezenty trafią do łódzkich dzieci w okolicach Mikołajków.

Tę akcję kierujemy do wszystkich dzieci, które prawdopodobnie mogą nie dostać świątecznego prezentu od Mikołaja w czasie tych świąt Bożego Narodzenia - mówi Agnieszka Nowicka, prezes fundacji "Dobrodzieje się", inicjatorka tego projektu.

Akcja "List do Mikołaja" organizowana jest w tym roku po raz szósty. W 2022 roku do organizatorów wpłynęło ponad 2 tysiące listów, w których dzieci potrzebujące opisywały swoje marzenia, często samodzielnie, czasem za pośrednictwem rodziców i opiekunów, jeśli były to dzieci niepełnosprawne. Wiele listów zawiera prośby nie dla autora (choć pisze je dziecko), ale dla rodzeństwa, czy przyjaciela. Dzieci proszą o rzeczy, które wielu osobom mogą się wydać błahe i nieistotne, ale to właśnie one pokazują jak proste są marzenia dzieci, które trafiły do pieczy zastępczej, doświadczyły biedy, czy przemocy.

zobacz galerię

To są dzieci z pieczy zastępczej, więc przynajmniej raz rzeczywistość okazała się dla nich nieprzyjazna. Dlatego tak ważne jest byśmy mogli spełnić te marzenia, żeby pokazać tym dzieciom, że świat może być piękny i przyjazny. Znaczenie tego listu wykracza poza materialną wartość prezentu - dodaje Piotr Rydzewski, dyrektor Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi.

W swoich listach dzieci proszą o słodycze, zabawki, lalki, czy samochody. Co ciekawe najwięcej próśb jest o zestaw kolorowych flamastrów.

Jedna z firm poprosiła nas o 270 listów, bo tyle marzeń mogą spełnić. Do tej pory do nas dotarło takich listów już 1500 listów, więc spodziewamy się, że ostatecznie może ich być nawet dwa razy więcej. Wartość prezentu z jednego listu to 100 zł - tłumaczy Agnieszka Nowicka.

W ciągu pięciu lat przygotowano ponad 6 tysięcy paczek. Gotowe prezenty trafią do adresatów listów do końca grudnia. W piątek 17 listopada o godz. 18 na 19 piętrze Hi Piotrkowska odbędzie się specjalny charytatywny koncert dla darczyńców, którzy będą mogli zapoznać się z listami i dołączyć do grona Mikołajów, którzy obdarują dzieci, które doświadczyły w swoim życiu traumy. Organizatorem akcji są pomysłodawcy projektu "Zapinaj pasy w taksówce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany