Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa tygodnie w kolejce do sanatorium w ramach NFZ! Zobacz, gdzie w tym momencie możesz wyjechać do sanatorium z Łódzkiego Oddziału NFZ

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Codziennie 80 ubezpieczonych po otrzymania skierowania na leczenie rezygnuje z wyjazdu do uzdrowiska. W ubiegłym roku o tej porze rezygnowało 50.
Codziennie 80 ubezpieczonych po otrzymania skierowania na leczenie rezygnuje z wyjazdu do uzdrowiska. W ubiegłym roku o tej porze rezygnowało 50. Dariusz Gdesz / Polskapress
Z wyjazdów codziennie w łódzkim oddziale wojewódzkim NFZ rezygnuje 100 ubezpieczonych, którzy przed rokiem złożyli dokumenty ubiegając się o leczenie w uzdrowisku. Gdy otrzymali skierowanie na leczenie w konkretnej placówce rezygnują z wyjazdu. Z wyjazdu rezygnuje znacznie więcej potencjalnych kuracjuszy niż przed rokiem. Rok temu w styczniu z wyjazdów rezygnowało 50 osób dziennie.

- Codziennie 80 osób zwraca nam skierowania - mówi Anna Leder, rzecznik ŁOW NFZ. - Powody są różne: konieczność palenia w piecu, opiekowania się bliskimi, seniorzy narzekają na zbyt krótki dzień oraz mrozy.

Gdzie można pojechać
Z tych niewykorzystanych skierowań mogą skorzystać ci, którzy złożyli dokumenty ubiegając się o leczenie w uzdrowisku i otrzymali swój numer w kolejce oczekujących. Do wykorzystania są tzw. „zwroty” w różnych miejscowościach na terenie całej Polski np. w rejonach nizinnych takich jak Ciechocinek i Nałęczów, podgórskich – Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń oraz w nadmorskich, np. Kołobrzeg.

Gdzie pytać
Do puli zwrotów do wykorzystania trafiają wszystkie oddane przez kuracjuszy skierowania. Nie ma tu znaczenia, czy zwrot był zasadny czy nie. O zwroty należy pytać w oddziale NFZ pod numerem 42 275 40 89 lub 42 275 40 83, a także na sali obsługi oraz w delegaturach NFZ. Póki co tylko na co czwarte ze zwróconych skierowań znajduje się chętny.
- Korzystając z tzw. zwrotów skierowań trzeba liczyć się z tym, że termin wyjazdu może być bardzo bliski - wyjaśnia Anna Leder. - Leczenie może rozpoczynać się wcześniej niż wynika to z ustawy mówiącej o tym, że pacjent powinien być powiadomiony o terminie wyjazdu co najmniej 14 dni wcześniej. Niektóre skierowania ze zwrotów to wyjazdy „z dnia na dzień”.

Płacisz składkę zdrowotną, ale do sanatorium nie pojedziesz Sprawdź, komu NFZ odmówi leczenia w uzdrowisku | Express Ilustrowany

O tym trzeba pamiętać
Aby móc wykorzystać zwrócone skierowanie, musi ono odpowiadać profilowi leczenia. Oznacza to, że jeśli będzie dostępne skierowanie ze zwrotu na pobyt w górach w sanatorium o danym profilu leczenia, nie będzie mogła go wykorzystać osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wyjazd w góry. Podobnie, jeśli schorzenie będące powodem wysłania do sanatorium nie będzie się pokrywało z profilami leczenia w danym obiekcie. Po zwroty mogą korzystać osoby, którym już upłynęło 18 miesięcy od powrotu z sanatorium.

Ważne!
Po zwroty mogą korzystać osoby, którym już upłynęło 18 miesięcy od powrotu z sanatorium.

Od 1 lipca zmieniają się zasady dotyczące skierowań do sanatoriów Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę | Express Ilustrowany
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany