ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Dwa przypadki tężca w Łodzi! Starsza kobieta w stanie ciężkim przebywa na intensywnej terapii. Mężczyzna kąpał się w...

80-letnia kobieta i 40-letni mężczyzna zachorowali na tężec w Łodzi. Oboje są w szpitalu. Stan kobiety jest ciężki - jest hospitalizowana na intensywnej

Polska Press

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/3] Następne

80-letnia kobieta i 40-letni mężczyzna zachorowali na tężec w Łodzi. Oboje są w szpitalu. Stan kobiety jest ciężki - jest hospitalizowana na intensywnej terapii.

Dwa przypadki tężca w Łodzi. 80-letnia kobiet, mieszkanka Pabianic i 40-letnik mieszkaniec Łodzi trafili do szpitala im. Biegańskiego. Stan kobiety jest poważny. Mężczyzna jest w lepszej formie.

Oboje pacjenci (nie są spokrewnieni) mieli kontakt z ziemią. Starsza pani pracowała w ogródku i zanieczyściła ranę na skórze, a mężczyzna kąpał się w Warcie.

- Pacjenci nie mieli szczepień przypominających przeciwko tężcowi - mówi dr Piotr Krawczyk, kierownik zakaźnej izby przyjęć w "Biegańskim". - Ostatnią dawkę szczepionki przyjmuje się w wieku 18-19 lat, a następnie raz na 10 lat powinno się przyjmować dawkę przypominającą. Powinny to robić zwłaszcza osoby starsze, które mają więcej czasu wolnego, lubią pracować na działkach.
Szczepienie przeciwko tężcowi jest obowiązkowe i otrzymuje je w trzech dawkach każde dziecko.

Tężec jest chorobą zakaźną występującą na całym świecie. Objawy tężca wynikają z działania neurotoksyny produkowanej przez bakterie Clostridium tetani, której głównym rezerwuarem są zwierzęta roślinożerne.

Bakterie bytują w przewodzie pokarmowym tych zwierząt, nie powodując u nich choroby. Bakterie w postaci przetrwalników (forma umożliwiająca bakteriom przetrwanie niekorzystnych warunków) uwalnianie są z kałem do środowiska. Najwięcej przypadków tężca u ludzi występuje na skutek skażenia rany glebą lub kurzem. Po okresie inkubacji trwającym około 2 tygodni (czasem dłużej), na skutek działania toksyn produkowanych przez bakterie w ranie, pojawiają się objawy niespecyficzne (gorączka, osłabienie) oraz zlokalizowane zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni. Następnie nasilają się uogólnione skurcze mięśni, często doprowadzając do zgonu z powodu uszkodzenia serca lub płuc.

OBJAWY I JAK LECZYĆ - KLIKNIJ KOLEJNE ZDJĘCIE

Pogoda na czwartek:

Polecamy