Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie Unionteksu - sklepy, kawiarnie, pracownie i "Stary Targ"

(izj)
Patrząc na zabudowania na rogu ul. Kilińskiego i ul. Tymienieckiego trudno uwierzyć, że była to kiedyś największa i najnowocześniejsza fabryka w Polsce.
Patrząc na zabudowania na rogu ul. Kilińskiego i ul. Tymienieckiego trudno uwierzyć, że była to kiedyś największa i najnowocześniejsza fabryka w Polsce. Łukasz Kasprzak
Na 14-hektarowej działce między ulicami Kilińskiego, Milionową i Tymienieckiego, gdzie mieściły się Łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju "Uniontex", ruszyły właśnie prace wyburzeniowe.

Właściciel terenu - australijski deweloper (ten sam, który budował lofty przy ul. Tymienieckiego) przygotowuje się do rozpoczęcia renowacji pierwszej części zabytkowych zabudowań. Chce tam utworzyć "Posiadło Księży Młyn", czyli artystyczno-biznesową przestrzeń miejską dla łodzian i turystów.

- Obecnie usuwane są przybudówki powstałe w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, które nie przedstawiają żadnej wartości historycznej - mówi Dorota Urawska, przedstawicielka inwestora. - Z kilkudziesięciu obiektów przewidzianych do wyburzenia w pierwszej kolejności są rozbierane te, które znajdują się na trasie przyszłych ciągów komunikacyjnych. Wyburzenia odbywają się pod nadzorem konserwatora i potrwają do przełomu maja i czerwca.

Cały projekt "Posiadło Księży Młyn" obejmie 37 tys. mkw. powierzchni, z czego pierwszy etap to 6 tys. mkw. Powstaną tam kawiarnie, klubokawiarnie, sklepy z wyposażeniem wnętrz, sklepy sportowe, odzieżowe, a także pracownie architektoniczne, agencje reklamowe i studia fotograficzne. Głównym najemcą jest Wojciech Trzciński, który w budynku secesyjnej elektrowni chce stworzyć centrum artystyczne, na wzór warszawskiej Fabryki Trzciny, w którym odbywałyby się koncerty i inne imprezy kulturalne.

- Większość powierzchni jest już wynajęta - mówi Dorota Urawska. - Dodatkowo w dwóch parterowych budynkach planujemy stworzenie "Starego Targu", gdzie handlowałoby się ekologiczną żywnością, owocami, warzywami, miodami, winami, ale także rękodziełem. Swoje stoisko mógłby mieć także szewc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany