Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szpitala dziecięcego przy ul. Spornej w Łodzi trafił specjalistyczny sprzęt do diagnozy górnych dróg oddechowych WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
We wtorek w szpitalu dziecięcym im. M. Konopnickiej w Łodzi przedstawiciele stowarzyszenia "Przyjaciele świata" i fundacji "Serce dla serc" przekazali specjalistyczny, nowoczesny sprzęt do diagnozowania górnych dróg oddechowych dla dzieci.

Podarowany sprzęt to endoskop pediatryczny służący do oceny górnych dróg oddechowych. Urządzenie jest bardzo ważne dla codziennego funkcjonowania Kliniki Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi.

Takiego sprzętu nie mamy dużo, bo jest to sprzęt drogi, specjalistyczny. To co dziś dostaliśmy to pozwoli nam zastąpić stare, mocno zużyty endoskop. Nowy sprzęt to urządzenie najnowszej generacji - powiedziała Ewa Toporowska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa pediatrycznego Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Sprzęt od fundacji "Serce dla serca" i stowarzyszenia "Przyjaciele świata" kosztował 80 tysięcy złotych i to szpital wystąpił do tych organizacji z prośbą o pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu. Udało się ją zrealizować dzięki ubiegłorocznej kolacji charytatywnej, w czasie której uzbierano odpowiednią kwotę na zakup sprzętu.

Nowoczesny endoskop to sprzęt medyczny najwyższej klasy wykorzystywany w pierwszej kolejności na oddziale laryngologicznym, ale również do konsultowania dziecięcych pacjentów z gastroenterologii i onkologii dziecięcej. Urządzenie służy do oceny górnych dróg oddechowych: oceny nosa, gardła, wejścia do krtani. Pozwala dostrzec zmiany wewnątrz organizmu i je zdiagnozować, a także znaleźć ciała obce, które dzieciom zdarza się wpychać do nosa.

Dziennie robimy średnio 5-6 endoskopii. Najczęściej diagnozujemy zaburzenia drożności nosa związane z przerostem migdałka gardłowego, ze skrzywieniem przegrody, z obecnością polipów w jamach nosa oraz diagnostyka zmian nowotworowych - tłumaczy Dorota Czech, kierownik Kliniki otolaryngologii, audiologii i foniatrii w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi.

W ramach środków zgromadzonych w czasie ubiegłorocznej kolacji charytatywnej udało się uzbierać środki również na zakup aparatu USG dla Hospicjum Łódzkiego (warty 55 tysięcy zł), oraz zestaw Biofeedback dla Fundacji Dar Serca (koszt 23.199,84 zł). Tegoroczna kolacja charytatywna z balem odbędzie się 18 listopada w hotelu Andel's. W tym roku będzie to zabawa przy greckim menu przygotowanym przez Miltosa Karoubasa i Teo Vafidisa. Środki zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na zakup cyfrowego drenażu klatki piersiowej dla Kliniki chirurgii i onkologii dziecięcej w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi, a także zakup sprzętu komputerowego i wyposażenie siedmiu placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź-Śródmieście.

W sumie w ciągu 13 kolacji zebranie blisko 1,5 miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany