MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy potrwa modernizacja linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Budowa linii tramwajowej na ul. Konstantynowskiej
Budowa linii tramwajowej na ul. Konstantynowskiej UMŁ
Przebudowa torowiska tramwajowego z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego obejmuje nie tylko modernizację torów i przystanków, ale również budowę nowych mostów i systemu sterowania ruchem. Robotnicy budują po drodze trzy mosty, po których pojedzie tramwaj. Wysoki stan wód nie ułatwia tego zadania.

Tramwajem po trzech mostach

Na ul. Konstantynowskiej nie ustają prace przy budowie nowego torowiska tramwajowego od ul. Krakowskiej do granic miasta, które ma połączyć się z gotowym już torem po stronie Konstantynowa Łódzkiego. Mimo wysokiego stanu wód gruntowych po ostatnich deszczach postęp najbardziej widać na trzech mostach, które na tym odcinku przerzucone są nad rzeką Łódką. Przy ul. Lontowej zakończono umacnianie koryta, trwają roboty przy budowie przyczółków. Na obiekcie przy ul. Krańcowej wylano już beton pod nowe tory, a w pobliżu ul. Krakowskiej trwa montaż izolacji przyczółków i podbudowy betonowej. Ponadto ustawiane są słupy trakcyjne niedaleko ul. Przygranicznej, a na odcinku od Juszczakiewicza do mijanki trwa podbijanie gotowego toru. Przy zajezdni Brus zakończono roboty przy zatokach autobusowych, trwa także usuwanie kolizji energetycznych. W najbliższych dniach wykonawca będzie kontynuował montaż słupów i kabli trakcyjnych, a na wysokości zajezdni rozpocznie się ustawianie nowych krawężników.

Kiedy wróci 43 do Konstantynowa?

Linia tramwajowa łącząca Łódź i Konstantynów Łódzki jeszcze do niedawna była jedną z najstarszych w kraju - uruchomiono ją w 1910 roku razem z linią do Aleksandrowa. Przetrwała 109 lat. Wiosna 2019 roku jej stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu pasażerów - po krzywych szynach nie dało się już jeździć. Tramwaje wstrzymano, a pasażerów do dziś wożą autobusy zastępcze. To się ma zmienić w czerwcu bieżącego roku, kiedy planowane jest ponowne uruchomienie tramwajów. Są także szanse na remont dalszego odcinka do Lutomierska, tamtejszy samorząd czyni starania o pozyskanie środków unijnych na ten cel.

81 milionów za odbudowę linii

W ramach modernizacji trasy Łódź - Konstantynów przebudowane lub ułożone zupełnie od nowa zostaną tory, zwrotnice, sieć trakcyjna, powstaną nowe przystanki a ulice przylegające do linii zostaną zmodernizowane. Prace obejmą odcinek od ul. Krakowskiej do pl. Wolności w Konstantynowie. Wartość inwestycji to ok. 81 mln zł, wykonawcą jest konsorcjum firm KEMY i MPK-Łódź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany