Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dania, desery i rzeźby inspirowane jabłkiem. Konkurs na potrawy kuchni roślinnej w łódzkiej szkole

Magdalena Jach
Magdalena Jach
II Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia roślinna” w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi po patronatem Expressu Ilustrowanego.
II Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia roślinna” w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi po patronatem Expressu Ilustrowanego. Krzysztof Szymczak
W minioną środę, 26 października br., łódzki Gastronomik stał się prawdziwą kuźnią młodych kulinarnych talentów. W pracowniach wrzało – nie tylko w garnkach, ale i od niesamowitych emocji, jakie towarzyszyły uczestnikom II Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia roślinna”.

II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia roślinna” w łódzkim Gastronomiku pod patronatem „Expressu Ilustrowanego” za nami".

Dania, desery i rzeźby inspirowane jabłkiem
Przyjechali do Łodzi na finał, by stanąć w kulinarne szranki ze swoimi kolegami i koleżankami – na żywo i na dodatek pod bacznym okiem jurorów! Realizowali wyzwanie tegorocznej edycji: „Historie z jabłkiem w tle”. W kategorii kulinarnej wystąpiło 12 dwuosobowych drużyn (wyłonionych z 65 zgłoszeń), a w carvingu – 9 zawodników, (wybranych z 12). Zespoły przygotowywały dania gorące i desery, a zawodnicy indywidualni – rzeźbili w warzywach i owocach. Elementem łączącym wszystkich było naturalnie jabłko no i – autorski pomysł. Trzeba przyznać, że inwencji uczniom nie brakowało. Ich odważne projekty wspierali towarzyszący im nauczyciele – mentorzy.

Bez kęsa mięsa – na gorąco i na słodko
Jabłoniowe kotlety z białego maku, sos jabłkowy z szafranem, puree buraczane, pieczony pasternak, konfitura z czerwonej cebuli i mech miętowy – to propozycja Magdy Moś i Rozalii Hein z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie.

- Natchnienia szukałyśmy w internecie, konsultując swoją inwencję z nauczycielami – mówiły. - Musiałyśmy pilnować tempa pracy, stres był naprawdę duży.

Na deser przygotowały prażone jabłko na chrupkim spodzie.

W menu innych drużyn znalazły się m.in. pierożki z kurkami na musie selerowo - jabłkowym z parmezanem; szaszłyk z falafeli na rozmarynowej tyczce z ryżem z kalafiora z jabłkiem a’la tabbouleh oraz sałatką z zielonych warzyw w tartaletce i chipsami z ciecierzycy; rolls z kaszą orkiszową kozim serem i kiszonym jabłkiem na podpłomyku dyniowym z sosem mangowo-jabłkowym i podsmażanym bobem. Trzeba przyznać, że same opisy dań kuszą i rozbudzają ciekawość. Ich jakość oceniało aż 24 jurorów, wśród których nie brakowało absolwentów Gastronomika - znakomitych kucharzy i szefów kuchni, wymagających, ale i wspierających młode talenty.

- Zwracaliśmy uwagę na higienę pracy, technikę posługiwania się sprzętem, narzędziami pracy – wylicza Norbert Szefer, szef kuchni restauracji Ramki. - Ocenialiśmy, czy produkty były wykorzystane w 100 procentach i czy zadania były wykonywane prawidłowo. Uczestnicy dobrze się przygotowali i wiedzieli, co robią.

W ocenie jurorów najlepsze danie i deser przygotował duet z Lublina – Oliwia Łazorczyk i Kasia Grzechnik z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Za walory smakowe oraz wizualne, a także całą stronę techniczną wykonania przyznali im I miejsce.

- Zrobiłyśmy jabłkowy pierożek otulony purpurą oraz jabłkową delicję z sorbetem z jabłek i mięty - mówiły szczęśliwe laureatki. Do konkursu przygotowała je Anna Czerny-Żugaj.

Zakazany owoc

To pierwsze i najczęstsze skojarzenie z jabłkiem stało się najchętniej wykorzystywanym wątkiem przez uczestników konkursu carvingowego. To artyści z wyobraźnią, cierpliwością i zdolnościami manualnymi.

- Sylwetki Adama i Ewy oraz jabłko – to motyw mojej pracy – mówi Klaudia Walenciuk, finalistka z Zespołu Szkół nr 5 z Lublina.

- U mnie też się pojawiają twarze Adama i Ewy – wykonane w jabłkach, a dodatkowo jabłoń z zakazanym owocem i wąż – dodaje Witek Dzwonkowski, z Gastronomika w Łodzi. - Starałem się zaprezentować jak najwięcej różnych cięć – bo to się liczyło w ocenie sędziów.

U Marysi Bielak, również z Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie, natomiast pojawił się sad jesienią – wyrzeźbiony w dyni. Natomiast w pracach Anity Nadymus z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle oraz Oliwii Jasicy z Gastronomik w Łodzi znalazły się inspiracje bajką o Królewnie Śnieżce.

Większość osób posługując się nożami tajskimi rzeźbiło w dyniach, cukiniach, jabłkach, marchwi. Efekty ich artystycznych działań były imponujące. Jurorzy przyznali pierwsze miejsce Oliwii Jasicy.

Kuchnia roślinna i niezapomniany patron konkursu

Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi już po raz drugi zorganizował ogólnopolski konkurs kuchni roślinnej dla młodzieży.

- Chcemy zachęcić do spożywania warzyw, owoców i produktów zbożowych, pokazywać możliwości włączania ich w różnych formach do codziennego menu, rozbudzić poszukiwanie i kreowanie nowych potraw z wykorzystaniem tych surowców – wyjaśniają organizatorzy. - Dążymy do promowania zdrowego stylu życia w dbałości o środowisko, z wykorzystaniem produktów lokalnych i sezonowych. Konkurs jest hołdem dla Zbyszka Kopyckiego, naszego absolwenta, który ponad wszystko kochał sztukę kulinarną i ludzi, a odszedł od nas stanowczo zbyt wcześnie. Zbyszek potrafił zarażać swoją pasją, aktywnie uczestniczył w małych i dużych wydarzeniach kulinarnych, włączając w nie społeczność łódzkiego Gastronomika. Był człowiekiem otwartym na potrzeby innych, inicjował i angażował się w akcje charytatywne. Był też członkiem zarządu Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej.

Konkurs wsparli liczni sponsorzy oraz fundatorzy nagród. Dla uczestników oraz gości uczniowie Gastronomika pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkolnym warsztacie przygotowali doskonały lunch - oczywiście bezmięsny. Po konkursowych zmaganiach chętnie dzielono się wrażeniami zajadając m.in. zupę tajską, wege szyncle i kiełbaski z cebulą i papryką, wege gyros z warzywami, roladki z bakłażana na cukinii i pomidorach oraz ołatki z jabłkiem. Gala finałowa konkursu odbyła się w Hotelu Novotel Łódź Centrum.

Przedstawiamy laureatów

w części kulinarnej

  • wyróżnienie - Jakub Ścierski, Laura Siatecka (opiekun: Małgorzata Rybak) - Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu,
  • III miejsce – Martyna Kliś, Miłosz Biegun (opiekun: Alicja Broda) - Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu,
  • II miejsce - Dawid Pawłowski, Agata Malinowska (opiekun: Elżbieta Kurowska) - Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi,
  • I miejsce - Oliwia Łazorczyk , Kasia Grzechnik (opiekun: Anna Czerny-Żugaj) z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie

w carvingu

  • wyróżnienie – Anita Nadymus, (opiekun: Elżbieta Piwowarska) Zespół Szkół nr 3 w Jaśle
  • III miejsce – Bartosz Michalak (opiekun: Elżbieta Sell) Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie
  • II miejsce – Witek Dzwonkowski (opiekun: Małgorzata Rochmińska) Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi
  • I miejsce – Oliwia Jasica (opiekun: Joanna Gadula) Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany