Dalie zakwitają w sierpniu i przy odpowiedniej pielęgnacji będą nasz cieszyć swoją urodą przez kilka tygodni. Kwiaty, które doskonale nadają się na kwiat cięty są ozdobą każdej rabaty. Sprawdzą się także w donicach. Wystarczy dobrać odpowiednie, miniaturowe odmiany, by cieszyć się królewskimi daliami. Doskonale nadają się na kwiat cięty, a regularne ogławianie lub cięcie kwiatów do wazonu pobudza produkcję nowych pąków i kwiatów.
Kiedy sadzić dalie i jak dbać o dalie?
Choć dalie wydają się proste w uprawie, bywają humorzaste i nie zawsze rosną zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Przede wszystkim są to rośliny, które w naszym klimacie nie zimują. Wymagają więc wykopania daliowych karp przed pierwszymi przymrozkami, przechowania przez zimę i posadzenia ich na nowo, najlepiej w nowym miejscu po 15 maja. Dalie wymagają bardzo żyznej gleby i regularnego zasilania, bo są niezwykle żarłoczne. Karpy przypominające kiełbaski uczepione razem niczym palce jednej dłoni należy posadzić dość płytko rozkładając je wcześniej na płasko. Można je też rozdzielić i każdy paluszek posadzić oddzielnie. Wówczas otrzymamy więcej krzaków dalii.
Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost rośliny możemy dalie podpędzić w szklarni lub w domu wsadzając je do doniczek. Niestety nie każda dalia lubi przesadzanie i często taki zabieg stopuje ich wzrost w gruncie. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, bo dalie nie cierpią suszy. Błyskawicznie żółkną im liście, hamują produkcję pąków i kwiatów.
Najpiękniejsze gatunki dalii do ogrodów:
Każdy rodzaj dalii to dziesiątki odmian kolorystycznych, które różnią wysokością łodyg, kolorem płatków, a także liści. Najczęściej liście są ciemno zielone, błyszczące i mocne, ale są odmiany z liśćmi jasnozielonymi i niemal czarnymi. Rodzaje dalii:
- talerzowe - o ogromnych, "puszystych", pełnych kwiatach
- pomponowe - nazwę zawdzięczają kwiatom przypominającym pompony
- kaktusowe
- anemonowe
- peoniowe
- kołnierzykowe
To najprostszy podział bo nazwa wskazuje jaki kwiat będziemy mieli na krzaku. Kolory dali mogą być klasyczne po obłędnie intensywne od bieli poprzez różowy, pomarańczowy, fioletowy, a nawet czarny.
Jak przechowywać dalie?
Dalie to niezwykle wrażliwe na zimno rośliny. Po wykopaniu ich z rabaty warto je oczyścić z ziemi i przez dzień, dwa przesuszyć je lekko by nie były zbyt wilgotne. Nadmiar wody grozi gniciem karp. Karpy najlepiej układac w kartonowym pudełku na słomie, w trocinach lub papierze. Doskonale nadają się do tego papierowe platonki po jajkach. Otulamy je ciepło, najlepiej słomą lub trocinami i chowamy w chłodnym, ciemnym miejscu. Najlepsza temperatura to 5-10 stopni C.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Co się stało z Anną Lewandowską? Włosy, jakby piorun w rabarbar strzelił i litry potu
- Edyta Górniak może odetchnąć z ulgą. Paulla Ignasiak wygląda już teraz jak Rozenek
- Ludzie martwią się o Kasię Kowalską. Ma siniaki i zadrapania, wychwycili coś jeszcze
- Straszny nałóg niszczył jej życie. Ewa Skibińska wyjawia smutną prawdę