Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dalia to królowa ogrodu. Jak sadzić i pielęgnować, by pięknie kwitły późnym latem. Kalendarium ogrodnika na 28 sierpnia

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Dalie talerzowe w kolorze cafe au lait, czyli kawa z mlekiem.
Dalie talerzowe w kolorze cafe au lait, czyli kawa z mlekiem. Agnieszka Jedlińska
Sierpień i końcówka wakacji to czas dla dalii. Te wyjątkowe kwiaty to prawdziwe królowe ogrodu. Pozornie łatwe w uprawie, często dość humorzaste, wymagają uwagi i troski. Warto poświęcić im swój czas, bo odwdzięczą się pięknymi kwiatami aż do późnej jesieni.

https://expressilustrowany.pl/dalia-to-krolowa-ogrodu-jak-sadzic-i-pielegnowac-by-pieknie-kwitly-poznym-latem-kalendarium-ogrodnika-na-28-sierpnia/ar/c1-17839439Dalie to prawdziwe królowe ogrodu. Jak dbać o dalie?

Dalie zakwitają w sierpniu i przy odpowiedniej pielęgnacji będą nasz cieszyć swoją urodą przez kilka tygodni. Kwiaty, które doskonale nadają się na kwiat cięty są ozdobą każdej rabaty. Sprawdzą się także w donicach. Wystarczy dobrać odpowiednie, miniaturowe odmiany, by cieszyć się królewskimi daliami. Doskonale nadają się na kwiat cięty, a regularne ogławianie lub cięcie kwiatów do wazonu pobudza produkcję nowych pąków i kwiatów.

Kiedy sadzić dalie i jak dbać o dalie?

Choć dalie wydają się proste w uprawie, bywają humorzaste i nie zawsze rosną zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Przede wszystkim są to rośliny, które w naszym klimacie nie zimują. Wymagają więc wykopania daliowych karp przed pierwszymi przymrozkami, przechowania przez zimę i posadzenia ich na nowo, najlepiej w nowym miejscu po 15 maja. Dalie wymagają bardzo żyznej gleby i regularnego zasilania, bo są niezwykle żarłoczne. Karpy przypominające kiełbaski uczepione razem niczym palce jednej dłoni należy posadzić dość płytko rozkładając je wcześniej na płasko. Można je też rozdzielić i każdy paluszek posadzić oddzielnie. Wówczas otrzymamy więcej krzaków dalii.

Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost rośliny możemy dalie podpędzić w szklarni lub w domu wsadzając je do doniczek. Niestety nie każda dalia lubi przesadzanie i często taki zabieg stopuje ich wzrost w gruncie. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, bo dalie nie cierpią suszy. Błyskawicznie żółkną im liście, hamują produkcję pąków i kwiatów.

Najpiękniejsze gatunki dalii do ogrodów:

Każdy rodzaj dalii to dziesiątki odmian kolorystycznych, które różnią wysokością łodyg, kolorem płatków, a także liści. Najczęściej liście są ciemno zielone, błyszczące i mocne, ale są odmiany z liśćmi jasnozielonymi i niemal czarnymi. Rodzaje dalii:

  • talerzowe - o ogromnych, "puszystych", pełnych kwiatach
  • pomponowe - nazwę zawdzięczają kwiatom przypominającym pompony
  • kaktusowe
  • anemonowe
  • peoniowe
  • kołnierzykowe

To najprostszy podział bo nazwa wskazuje jaki kwiat będziemy mieli na krzaku. Kolory dali mogą być klasyczne po obłędnie intensywne od bieli poprzez różowy, pomarańczowy, fioletowy, a nawet czarny.

Jak przechowywać dalie?

Dalie to niezwykle wrażliwe na zimno rośliny. Po wykopaniu ich z rabaty warto je oczyścić z ziemi i przez dzień, dwa przesuszyć je lekko by nie były zbyt wilgotne. Nadmiar wody grozi gniciem karp. Karpy najlepiej układac w kartonowym pudełku na słomie, w trocinach lub papierze. Doskonale nadają się do tego papierowe platonki po jajkach. Otulamy je ciepło, najlepiej słomą lub trocinami i chowamy w chłodnym, ciemnym miejscu. Najlepsza temperatura to 5-10 stopni C.

Dalie talerzowe w kolorze cafe au lait, czyli kawa z mlekiem.

Dalia to królowa ogrodu. Jak sadzić i pielęgnować, by piękni...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany