Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można wejść z psem na cmentarz? Zobacz, za co właściciele czworonogów mogą dostać spory mandat

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Cmentarz jest miejscem publicznym. To my odpowiadamy za zachowanie naszego psa i ponosimy odpowiedzialność prawną - i niekiedy finansową.
Cmentarz jest miejscem publicznym. To my odpowiadamy za zachowanie naszego psa i ponosimy odpowiedzialność prawną - i niekiedy finansową. fot. urszula lobaczewska / kurier poranny / polska press
Już za kilka dni Polacy tłumnie ruszą na cmentarze. Część z nich zapewne zabierze ze sobą swoje czworonogi, choć niekiedy zarządcy nekropolii ustawiają zakazy wprowadzania na nią zwierząt. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę spacerując z psem w przestrzeni publicznej i jakie kary finansowe grożą za nieprzestrzeganie przepisów.

Spis treści

Właściciele czworonogów pamiętać muszą, że w przestrzeni miejskiej to oni są odpowiedzialni za zachowanie swojego psa i na nich spocznie odpowiedzialność – także finansowa – za ewentualne jego wybryki.

Kodeks wykroczeń w tym przypadku jasno mówi, że jeśli nie zachowujemy zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, grozi nam kara grzywny do 1000 zł, a nawet ograniczenie wolności, np. jeśli pies kogoś dotkliwie pogryzie. Przy czym „zwykłe środki ostrożności” nie koniecznie muszą oznaczać smycz i kaganiec, ale faktyczną kontrolę nad zwierzęciem, nad którym sprawujemy opiekę.

Zwykłe środki ostrożności uzależnione są m.in. od danej rasy psa. Niekiedy wystarczy sama smycz, a czasem – w przypadku tzw. agresywnych ras – potrzebne są zarówno smycz, jak i kaganiec.

Smycz i kaganiec powinniśmy natomiast założyć naszemu pupilowi, gdy jedziemy komunikacją miejską, bez względu na jego rozmiar i wagę. W praktyce wiele zależy jednak od kierowcy i współpasażerów, którym zwykle nie przeszkadzają małe psy (przepisy mówią, ze pies w komunikacji nie może być uciążliwy dla współpasażerów).

Zakaz wejścia psów na cmentarz. Czy to legalne?

1 listopada Polacy ruszą tłumnie na cmentarze. Zdarzy się zapewne, że część z nich weźmie ze sobą swoje czworonogi. Zarządcy nekropolii często ustawią zakazy, które informują, że z psem na cmentarz wchodzić nie powinniśmy. A co na to przepisy?
Choć podmioty odpowiedzialne za zarządzanie cmentarzem mogą wprowadzać tego typu zakazy, to nie mają one żadnych podstaw prawnych.

W związku z tym opiekunowie czworonogów mogą stosować się do nich jedynie mając na względzie dobre obyczaje. Pamiętać należy jednak, że cmentarz jest miejscem publicznym. To my odpowiadamy za zachowanie naszego psa i ponosimy odpowiedzialność prawną - i niekiedy finansową - jak w każdym innym miejscu w przestrzeni miejskiej.

Nawet do 5 tys. zł kary za bieganie psa po lesie

Przepisy wykluczają natomiast puszczanie psa samopas, podczas spacerów po lesie, jeśli nie dotyczy to polowania. Według artykułu 166 kodeksu wykroczeń, za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi kara grzywny lub nagany. A mandaty są naprawdę wysokie, gdyż kara grzywny wynosi od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Jednak tak drastyczne kary zdarzają się stosunkowo rzadko i zazwyczaj kończy się na pouczeniach.

Nasza postawa wobec psa też może być ukarana

Ukaranie mandatem możemy zostać także za naszą postawę wobec psa. Według obowiązujących przepisów, umyślne tworzenie sytuacji, w której zwierzę staje się niebezpieczne, także podlega karze kara ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł lub nagany (art. 78 kodeksu wykroczeń).

Pies przed sklepem

Zostawianie przywiązanych psów np. przed sklepem jest wciąż popularną praktyką. Warto jednak pamiętać, że oprócz stresu dla zwierzęcia, może wiązać się ona z karą finansową dla jego właściciela.

Bowiem z punktu widzenia prawa, pozostawienie psa przed sklepem bez opieki, stanowi wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń, czyli „niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka”. Grozi za to nawet 500 zł mandatu.

Chodzi tu głównie o sytuacje, kiedy pies pozostawiony przed sklepem bez kagańca (np. rasy uznawanej za agresywną) kogoś zaatakuje lub jego zachowanie pozwala podejrzewać, że ma taki zamiar.

Natomiast w przypadku „niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”, gdy zwierzę nie stwarza swoim zachowaniem widocznego zagrożenia, kara jest już nieco niższa - mandat może wynieść wówczas od 50 do 250 zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy można wejść z psem na cmentarz? Zobacz, za co właściciele czworonogów mogą dostać spory mandat - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany