Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kwitnie w alpinarium w Rogowie - oszałamiające zapachy i śpiew ptaków [zdjęcia]

LB
Arboretum w Rogowie (ok. 30 km od Łodzi) to jedno z miejsc do których warto się wybrać jeśli potrzebujemy się zresetować.

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium. Co obecnie kwitnie? Kaliny, magnolia parasolowata, siebolda szerokolistna, kielichowce, kłokoczki, strączyn żółty, tulipanowce, kasztanowce. Wyjątkowo obficie kwitną derenie kousa - ich kremowe kwiaty (składającej się z czterech płatków) zwracają uwagę każdego odwiedzającego.Kwitną szachownice, irysy, dzwończyny, prymule, trzykrotki, tawułki, a nawet zimozielone gatunki bambusów.

Wiele roślin kwitnie w alpinarium, najmniejszym dziale ogrodu zajmujących powierzchnię około 1,4 ha. Poza skalniakami jest tu ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i 5-arowy staw z wyspą, na której gnieździ się kaczka krzyżówka oraz pomieszkują liczne zaskrońce. Mieszkają w nim żaby, pływają różne gatunki ryb.

W alpinarium można obejrzeć tutaj prawie 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata - informuje na swojej stronie internetowej arboretum. - W większości są to byliny. Ale rosną także krzewy i drzewa terenów górzystych, np. strzeliste świerki serbskie, kształtne limby, srebrzyste jodły kalifornijskie. Jest też dział flory polskiej, z bylinami, krzewami i drzewami objętymi ochroną prawną w Polsce, a także z innymi krajowymi gatunkami rzadkimi i zagrożonymi wyginięciem. Najnowszą kolekcją na terenie alpinarium jest torfowisko wysokie z kolekcjami krzewów, krzewinek i bylin występujących na tego typu siedliskach, zarówno w Polsce jak i na innych kontynentach. Jest ono zasilane, podobnie jak w naturze, wyłącznie wodą deszczową. Znajduje się tam większość spotykanych w Polsce roślin torfowiskowych jak bagno zwyczajne, modrzewnica pospolita, brzoza karłowata, chamedafne północna, żurawina, wierzba borówkolistna, czermień błotna, wełnianki i płaty mchów torfowców. Z obcych roślin na torfowisku znajdują się przedstawiciele amerykańskich i wschodnioazjatyckich gatunków borówek, kalmii, borówkowców i lobelii.

Sprawdź pogodę na kolejne dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany