Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z cenami materiałów budowlanych? „Trudno o lepszą wiadomość dla uczestników rynku budowlanego". Kiedy nastąpi korekta cen?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dobre wieści dla planujących budowę lub remont
Dobre wieści dla planujących budowę lub remont unsplash/Annie Gray
Dobre wiadomości dla osób planujących budowę lub remont domu. Dynamika cen materiałów budowlanych w czerwcu ponownie była zgodna z ponad rocznym trendem spadkowym. Osiągnięta tym razem wartość w relacji rok do roku jest najniższa od lutego 2021 roku. Rosnąca stawka grup towarowych z ujemną dynamiką może zapowiadać nadchodzącą powoli korektę krajowych cen materiałów budowlanych. Które produkty zanotowały największą korektę?

Spis treści

Dynamika cen materiałów budowlanych zgodna z trendem spadkowym

Powrót parametrów wzrostu cen materiałów budowlanych do dających się zaakceptować wartości stał się faktem już w połowie tego roku, choć większość prognoz zakładała taką sytuację w terminie co najmniej przyszłorocznym – zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Jak wskazano, wartość 3,6 proc. w relacji rok do roku, która jest najniższa od lutego 2021 roku, może w pełni korespondować ze średnią wskaźników wzrostu cen materiałów z czasów sprzed wzrostu inflacji. W aktualnych warunkach makroekonomicznych, z wciąż dwucyfrową rodzimą inflacją CPI rzędu 11,5 proc., trudno o lepszą wiadomość dla uczestników rynku budowlanego.

Średnia dynamika cen materiałów budowlanych w czerwcu 2023 roku.
Średnia dynamika cen materiałów budowlanych w czerwcu 2023 roku. rynekpierwotny.pl

Te materiały produkty drożały najbardziej

W najnowszym odczycie dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB w dalszym ciągu najszybciej drożeje w relacji rok do roku cement-wapno, tym razem o 27 proc., co oznacza kolejne mocne hamowanie wzrostu cen tego spoiwa, tym razem o kolejne 4 pp. Wciąż bez wyjątku we wszystkich pozostałych grupach towarowych trwa istotny statystycznie regres dynamiki cen.

Korekta cen na kolejnych produktach

Jak zauważają eksperci, w dolnej części tabeli indeksów cen materiałów budowlanych, z miesiąca na miesiąc, rośnie reprezentacja grup towarowych poddających się cenowej korekcie. W czerwcu można było się doliczyć już sześciu takich pozycji z taniejącymi o 27 proc. płytami OSB i drewnem na czele.

To właśnie rosnąca stawka grup towarowych z ujemną dynamiką może zapowiadać nadchodzącą powoli korektę krajowych cen materiałów budowlanych. – Jeśli kolejnych kilka pozycji zacznie rok do roku tanieć, korekta stanie się faktem– podkreślono. Jednak tutaj, ich zdaniem, pojawia się pytanie – jak bardzo prawdopodobny jest taki scenariusz?

Dlaczego wyhamowała dynamika wzrostu cen?

Tymczasem budownictwo mieszkaniowe, które generując około jedną trzecią popytu na materiały budowlane w kraju, w decydującym stopniu wpływa na parametry ich koniunktury sprzedażowej, wciąż nie może złapać wiatru w żagle.

– Brak wyraźnego wzrostu aktywności inwestycyjnej inwestorów, tak indywidualnych jak i firm deweloperskich zapewne stymuluje coraz silniejsze hamowanie drożyzny na przedmiotowym rynku – wyjaśniono.

Sytuacja może jednak ulec radykalnej zmianie w wyniku spodziewanego przyspieszenia, w statystykach GUS, nowych inwestycji mieszkaniowych. – Trudno bowiem oczekiwać braku reakcji deweloperów na coraz wyraźniej akcentowane od kilku miesięcy ożywienie sprzedaży na pierwotnym rynku mieszkaniowym – wskazują eksperci Rynekpierwotny.pl i dodają, że w końcu musi ulec materializacji także nadzieja samorządowców na środki z KPO, których brak wstrzymuje im tysiące zaplanowanych inwestycji.

Ponadto zwrócono uwagę na fakt, że z różnych źródeł zaczynają docierać sygnały o zdecydowanym wzroście w ostatnim czasie popytu na usługi budowlane i remontowe. W niektórych regionach kraju ma być coraz trudniej o pozyskanie ekipy budowlańców w krótkim terminie. W sumie czynniki te stawiają pod sporym znakiem zapytania możliwość cenowej korekty na rynku materiałów budowlanych w przewidywalnej przyszłości.

Wyroby budowlane z gorszymi właściwościami od deklarowanych

Z tego powodu wśród wyrobów budowlanych dostępnych na rynku wciąż jest wiele takich, których właściwości użytkowe pozostawiają wiele do życzenia. Potwierdzają to wyniki badań próbek zebranych przez nadzór budowlany na placach budowy oraz w sklepach i składach budowlanych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) udostępnił portalowi Gethome.pl dane za ubiegły rok, z których wynika, że z 373 zbadanych próbek wyrobów budowlanych aż 77, czyli 21 proc., miało gorsze właściwości użytkowe od deklarowanych przez producentów.

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego zwrócono uwagę, że istnieją kategorie wyrobów budowlanych, w przypadku których częściej niż w innych występują nieprawidłowości. Na podstawie analizy, dotyczącej także lat ubiegłych, można stwierdzić, że szczególnej uwagi – ze względu na skalę nadużyć – wymagają materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z cenami materiałów budowlanych? „Trudno o lepszą wiadomość dla uczestników rynku budowlanego". Kiedy nastąpi korekta cen? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany