18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Chory jak 67-latek. Boimy się podniesienia wieku emerytalnego

Bohdan Dmochowski
Barbara i Wojciech Maciejewscy są przeciwnikami majstrowania przy wieku emerytalnym, przede wszystkim dla kobiet. Paweł Łacheta
Sondaże są bezlitosne. "Nie" dla podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat mówi ponad trzy czwarte narodu. Związkowcy chcą referendum, opozycja parlamentarna też.

Nie byłbym taki pewien, że w referendum projekt rządowy przepadnie, jeśli pytanie będzie brzmiało: "Czy jesteś za pozostawieniem wieku emerytalnego na obecnym poziomie kosztem znacznego zmniejszenia twojej przyszłej emerytury" - wyraża swój prywatny pogląd demograf i socjolog dr Piotr Szukalski, naukowiec z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ale Barbary i Wojciecha Maciejewskich z Retkini nic i nikt do podniesienia wieku emerytalnego nie przekona.

- Nie w głowie mi była wcześniejsza emerytura, wolałbym mimo swych 72 lat wciąż pracować tam, gdzie pracowałem, niż siedzieć w domu - mówi pan Wojciech. - Tymczasem gdy mój staw biodrowy przestał prawidłowo funkcjonować, na endoprotezę musiałem czekać kilka lat, potem zbyt długo na rehabilitację i dlatego do zdrowia i pracy nie wróciłem.
Żona pana Wojciecha, Barbara, nie kryje, że jest bezkompromisową przeciwniczką podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet aż o siedem lat.
- Dopiero gdy przeszłam na wcześniejszą emeryturę, poczułam, jak smakuje prawdziwe życie - unosi do góry ramiona. - Kiedy pracowałam, nigdy nie miałam czasu ani dla domu, ani dla znajomych czy na zwykłe przyjemności. Teraz nadrabiam zaległości. Jestem wolontariuszką, czytam dzieciom wiersze i opowiadania napisane przez ich babcie.

Życie z kosturem
W Łodzi klimat dla nakazowego wydłużenia okresu aktywności zawodowej pod groźbą zaniżenia wypracowanej emerytury jest szczególnie mroczny, bo takich osób jak Wojciech Maciejewski, podpierających się w jesieni życia przysłowiowym kosturem, jest mnóstwo. Z ostatnich badań stanu zdrowia ludności wynika, że na 634 tys. mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 50-69 lat swój stan zdrowia za zły i bardzo zły uważa 109 tys. osób, a za ani dobry, ani zły - 311 tys. Zaś spośród 258 tysięcy 70-latków i starszych aż 123 tys. osób ocenia swój stan zdrowia jako zły i bardzo zły, a 21 tys. za taki sobie ­- ani dobry, ani zły.
To nie są choroby znikające po jednej wizycie w przychodni czy szpitalu. Na 634 tys. mieszkańców woj. łódzkiego w wieku 50-69 lat długotrwałe problemy ze zdrowiem ma 478 tys. Zaś z 277 tys. osób w wieku 70 lat i więcej - aż 261 tysięcy.

Bez awaryjnego wyjścia

Dr Piotr Szukalski uważa, że stan zdrowia ludności województwa łódzkiego rażąco nie odbiega od danych krajowych. Nie ma też wpływu na plany podniesienia wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet.
- Jesteśmy skazani na to, żeby podnieść wiek emerytalny, natomiast ludziom robi się wodę z mózgu wyjaśniając, dlaczego. Politycy mówią: żyjemy coraz dłużej i jest coraz więcej ludzi starszych. Tymczasem prawdziwą przyczyną podniesienia wieku emerytalny jest to, że zmienia się proporcja między okresem aktywności zawodowej a długością życia. Po pierwsze, coraz później zaczynamy pracować. Jak spojrzymy na pokolenia rodziców dzisiejszych pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatków, to za ich młodości szło się do pracy po podstawówce i dwuletniej zawodówce już w wieku 15-16 lat. Pokolenie rodziców obecnych czterdziestolatków wchodziło na rynek pracy w wieku 18-20 lat. Zaś połowa dziesiejszych uczniów wejdzie w okres aktywności zawodowej najwcześniej w wieku 22 lat, czyli 5-6 lat później niż ich dziadkowie. To zjawisko powoduje, że coraz krócej pracujemy, a coraz dłużej pobieramy emerytury.

Recepta na zdrową starość

Ale dr Piotr Szukalski źle wróży reformie emerytalnej, jeśli w ciągu najbliższych 2-3 lat nie wpompuje się dużych pieniędzy w medycynę pracy.
- Trzeba skoncentrować się na tym, aby rozładować kilkumiesięczne kolejki do specjalistów i skrócić znacznie czas oczekiwania na rozpoczęcie zaordynowanej rehabilitacji - mówi demograf. - W trakcie takiego przedłużonego leczenia pacjenci przez pół roku są na L-4, a potem, chcąc czy nie, przechodzą na rentę. Gdyby rehabilitacja była natychmiastowa, kilkadziesiąt tysięcy rencistów wróciłoby do pracy i zarabiało na swoją emeryturę.
Oryginalnie ocenia projekt podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat dr Anna Walczak, bodaj jedyny geriatra przyjmujący w jednej z łódzkich przychodni:
- Z medycznego punktu widzenia emerytura nie jest takim wspaniałym okresem dla ludzi po sześćdziesiątce, jak by się wydawało - przekonuje. - Ale narzucany przez pracę rytm biologiczny: wstawania rano o określonej godzinie, konieczność przemieszczania się po mieście i aktywność w pracy sprzyja przedłużeniu ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej. A poza tym pracując wydłużamy okres bezpieczeństwa materialnego.

***
We Francji system emerytalny zawiera elementy polityki prorodzinnej. Kobieta za każde wychowane dziecko otrzymuje bonus w postaci podwyższenia o 10 proc. kwoty wypracowanej emerytury. Ale bonus ten łącznie nie może przekraczać 30 proc.
W proponowanych przez nasz rząd rozwiązaniach takich jasnych prorodzinnych elementów nie ma.

***
Mieszkańcy woj. łódzkiego w wieku 50-69 lat
najczęściej przewlekle chorują na:

o wysokie ciśnienie 229 tys.
o bóle pleców 221 tys.
o bóle szyi 126 tys.
o wieńcówkę 114 tys.
o zapalenie kości i stawów 111 tys.
o reumatoidalne zapalenie stawów 90 tys.
o silne bóle głowy 75 tys.
o tarczycę 65 tys.
o owrzodzenia 63 tys.
o cukrzycę 58 tys.
o przewlekłe depresje i stany lękowe 47 tys.
o alergie 55 tys.
o astmę 37 tys.
o prostatę 28 tys.
o nerki 24 tys.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
hm

zauważyłem że szczególnie się łatwo mówi o tym ludziom o innej orientacji którzy nie mają dzieci i nie muszą się narobić w życiu

p
pracownik obiektywnie

Najlepsza ostatnio w show telewizyjnym jest pani Joanna Mucha bo nic nie zrobiła konkretnego na stanowisku a raczej dyskusyjnego ale dała temat zastępczy robiąc na złość językowi polskiemu bo z Pani Minister tytułując się butnie Ministro .Na zachodzie mają lepszą i szybszą opiekę lekarską i nieskrępowany dostęp do badań laboratoryjnych w tym profilaktycznych i za leki płacą symboliczny ryczałt lub mają niższe ceny leków np .bardziej tolerowane .Dlatego też mogą pracować dłużej i żyć dłużej oraz rzadziej obawiając się utraty zdrowia czy zwolnienia z pracy z powodów zdrowotnych czy z taktyki i widzimisię pracodawcy .Wniosek końcowy - gorliwe feministki powinny pracować do 75 lat ?

b
bez cenzury

Rząd aby dokonać eutanazji ludzi pracy za życia powinien jeszcze zlikwidować okres ochronny przed emeryturą i dać wolną rękę do działania " wspaniałomyślnym i uczciwym " pracodawcom w zwalnianiu starszych pracowników !! Jak wiemy zwalnianie jest duże a bezrobocie też duże a perspektywa ,że dotrwasz w jednym zakładzie do końca tzn do emerytury jest niepewna . W majestacie prawa będziesz wykopany z zakładu i będziesz darł się gdy teraz siedzisz cicho - dajcie mi pracę lub w ostateczności pozostanie tobie czapka żebracka pod kościołem !! W ten czas gorliwe feministki jak K. Szczuka i jakaś posłanka PO i feministka Nowicka i mówczynie(celebrytki) telewizyjne tobie nie pomogą . Zresztą słyszysz jak pewne panie piorą mózgi - mówiąc jak rząd i np. pracodawcy z Lewiatana !!

G
Gość

ruszac d***,i przeciwstawic sie JEŁOPOM Z RZADU

f
facio

Donald,Donald,Donald!!!- tak to jest jak się bezmyślnie zapiernicza skoro świt i głosuje,bez zastanowienia, jak to przysłowiowe stado baranów

F
FG

Tak - pani poczuła jak smakuje życie po przejściu na emeryturę . Tyle tylko ,że na razie ktoś na panią pracuje . Dokładnie za kilka lat - jeśli się tego wieku nie podniesie - będzie pani miała najpierw stopniowe obniżanie emerytury ( renty ) , jak w Grecji czy Rumunii o 10-12% aż do wygaśnięcia pani świadczenia ( oby tak się nie stało ). Więc proszę nie denerwować tych , co raczej będą musieli pracować dłużej - korzystać z życia na emeryturze i raczej nie prowadzić takich rozmów

emeryt

będziecie zapierd.l.ć do śmierci, aby kiszczak, jaruzel , wałęsa i cała ta zydowska banda brała po 30 tys emerytury co miesiąc !! nie na darmo liżecie i lizaliscie ryżą d.pę tuskowi i jego bandzie !!

A
Ad

banda S K U R W Y S Y N Ó W

a
adsenior

Tu nie chodzi o przedłużenie okresu pracy, lecz skrócenie pobierania emerytury o 2 lata mężczyźni i 7 lat kobiety, ile to kasiory zostanie kolesiom z OFE!!!!

T
TYLKO PIS

chcieliście Tuska to macie i prosze nie narzekać tylko pracować ,dobrze ,że mam już odłożone 200 tys ,to będe mógł sobie zrobić wcześniejszą emeryturke,do roboty lenie Tuska

b
budżet uchwalony

to i trzeba teraz wyciagac kasiore gdzie sie da..
w załozeniach budzetu po raz pierwszy sa wpływy z mandatów drogowych /1mld 300mln/
uwazajcie kierowcy-nakładajacy kary beda bezlitosni !
Musi sie byc kasa na wysokie premie dla urzedników menagerów i charatajacych w gałe..
BY K....... WSZYSTKIM ZYŁO SIE LEPIEJ.. ..

s
stryrany

Jak Ci tak dobrze to pracuj sobie nawet do 80 lat nikt ci nie broni ,ale stań w sytuacji ludzi styranych ciężką praca fizyczną i tych co pracowali większość swego życia na produkcji i to na 3 zmiany.A może Pan Donald Tusk wziął by się za pracę fizyczną gdzieś w hucie czy robotach drogowych wówczas zobaczylibyśmy jak by on wtedy ustalał wiek emerytalny.Dobrze jest tym co siedzą za biurkiem tacy to mogą sobie siedzieć i pracować nawet do 80 lat .Ale nam proszę dać wybór kiedy chcemy odchodzić na emerytury .Puścić na emeryturę tych co maja po 35 lat pracy kobiety i 40 lat mężczyźni. Przecież my już się napracowaliśmy i swoje lata mamy .W drodze wyjątku mogę pracować na stanowisku Tuska za 1/10 dochodów jego do końca życia .Platwormo Kochajcie się dalej aż lud was wyrzuci że stanowisk.

G
Gość

observer ma racje gówno nie rząd wybraliśmy jedno wielkie bagno nigdy wiecej PO

~observer

Witam,
Można odnieść wrażenie, że rząd premiera Tuska ma tylko jeden cel.
Jak maksymalnie zaszkodzić Polsce i Polakom.
Obojętnie jaką dziedzinę życia brać pod uwagę :(

Miłego Dnia!

P
Platworma Obywatelska

Polacy tylko umiecie narzekać a nasz wódz Donald Tusk chce dla was dobrze i ma rację PO pieram Ciebie nasz kochany Donaldzie wybraliśmy Ciebie i liczymy że dokopiesz tej hołocie

Dodaj ogłoszenie