CBŚP rozbiło grupę wyłudzającą VAT na milionową skalę

Damian Witek AIP
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę przestępczą wyłudzającą VAT z fikcyjnej sprzedaży cukry z herbatą. Zatrzymano 18 mężczyzn, którzy w sumie usłyszeli 72 zarzuty. Straty dla skarbu państwa mogły wynieść nawet 36 milionów złotych.

Policjanci CBŚP z Włocławka współpracując z Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy skontrolowali działalność spółek, które handlowały olbrzymią ilością mieszanki cukru z ekstraktem herbaty. - Jak ustalili policjanci wśród firm zaangażowanych w przestępczy proceder były zarówno firmy legalne, jak i tzw. firmy – słupy, zakładane tylko na potrzeby przestępcze - podaje wydział prasowy CBŚP.

Sposób działania tej grupy polegał na fikcyjnym kupnie mieszanki cukru z herbatą. Następnie był sprzedawany pomiędzy kilkoma polskimi podmiotami. W dalszej kolejności trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. Wtedy członkowie grupy przestępczej dokonywali zmiany stawki podatku VAT.

Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23%, natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8%. Firma rozdzielająca produkt, po jego odsprzedaży występowała o zwrot różnicy podatku. Ostatecznie cukier poprzez kolejne spółki był sprzedawany za granicę w stawce 0% i podmiot sprzedający występował o zwrot podatku do właściwego urzędu. Cukier wracał do kraju ponownie jako mieszanka.

W związku z tą sprawą CBŚP zabezpieczyło tysiące dokumentów potwierdzających przestępczą działalność grupy. Oszacowano również, że naraziła ona skarb państwa na straty w wysokości ponad 36 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nadzór prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

LEGIA BORUSSIA TRANSMISJA NA ŻYWO LEGIA BORUSSIA? GDZIE OGLĄDAĆ? GODZINA
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
Numery kierunkowe w Polsce

[ZOBACZ TEŻ FILM Pijana matka urodziła martwe dziecko. Kobieta miała ponad trzy promile alkoholu (x.news/TVN24)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Pijana matka urodziła martwe dziecko. Kobieta miała ponad trzy promile alkoholu (x.news/TVN24)