Budżet obywatelski w Łodzi. Pomysły łodzian warte ponad 136...

  Budżet obywatelski w Łodzi. Pomysły łodzian warte ponad 136 mln zł!

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  W parku na Zdrowiu od 2016 r. dzięki budżetowi obywatelskiemu przybywa elementów do rekreacji. To świetne miejsce do zabawy.
  1/5
  przejdź do galerii

  W parku na Zdrowiu od 2016 r. dzięki budżetowi obywatelskiemu przybywa elementów do rekreacji. To świetne miejsce do zabawy. ©Mirosław Malinowski

  W tegorocznej edycji mieszkańcy zgłosili 856 pomysłów. Do podziału w budżecie jest pula 24 mln zł.
  Mimo epidemii koronawirusa i zmniejszenia o połowę z powodu oszczędności budżetowych puli pieniędzy przeznaczonych na budżet obywatelski łodzianie zgłosili aż 856 projektów. Aby je wszystkie zrealizować potrzebne byłoby aż 136 mln zł, tymczasem w budżecie Urzędu Miasta Łodzi jest ich tylko 24 mln zł.
  – Zdecydowanie najwięcej wniosków jest z Polesia, a dokładnie z Karolewa i Retkini. Widać znaczny wzrost liczby wniosków dotyczących zieleni w mieście, to aż 20 proc. wszystkich wniosków. Mieszkańcy wskazują np. na to, że chcą nasadzeń drzew. 20 proc. wniosków dotyczy też inwestycji i aktywności sportowych, a co ciekawe tylko 2 proc. jest związane ze służbą zdrowia – mówi Katarzyna Dyzio, zastępca dyrektora biura ds. partycypacji społecznej Urzędu Miasta Łodzi.
  Wśród zgłoszonych projektów są m.in. takie:
  • Eko Park na Złotnie gdzie plac zabaw ma być zbudowany z materiałów z recyclingu,
  • W Strefie Rekreacji w parku na Zdrowiu mogą się pojawić:huśtawki, dwie altany oraz kurtyny wodne (projekt o nazwie „Szał mokrych ciał”),
  • W parku Podolskim może pojawić się plac zabaw dla psów
  • „Piękniejszy park Staszica” – to projekt przewidujący nasadzenia róż i lawendy.

  – Mnóstwo projektów dotyczy wybudowania budek dla ptaków i domków dla jeży oraz hoteli dla owadów – mówi Beata Jędrusiak, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi. – Widać, że mieszkańcom Łodzi nieobce są problemy zwierząt.
  Są też projekty tzw. miękkie, czyli dotyczące organizowania różnego rodzaju zajęć np. warsztaty jogi w parku Podolskim, biegu na orientację w Łagiewnikach.

  – Teraz będziemy opiniować te wnioski pod względem merytorycznym i ustalać, czy wszystkie da się zrealizować. Ważne jest to, by projekty były ogólnodostępne – mówi radny Damian Raczkowski, szef komisji ds. budżetu obywatelskiego.

  Głosowanie odbędzie się w dniach 6 – 30 listopada.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo