Budżet obywatelski w Łodzi. 1437 projektówm.in. Festiwal Jednorożca i trawa na wiatach MPK

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Zaktualizowano 
Zgłoszono 1437 projektów do budżetu obywatelskiego. Urzędnicy zaczynają ich weryfikację. Łodzianie chcą np. Festiwalu Jednorożca i zielonych przystanków MPK.

Radni komisji ds. budżetu obywatelskiego w poniedziałek zaczną wydawać opinie co do wniosków zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego.

– Wszelkie formalności chcemy zakończyć do połowy sierpnia, tak by głosowanie mogło odbyć się we wrześniu – mówi Damian Raczkowski, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego.

W tym roku zgłoszono 1437 wniosków, ale ta liczba może się jeszcze zmienić, bo niektóre wnioski mogą zostać wycofane, a inne podzielone na dwa lub więcej. Najwięcej zgłosili mieszkańcy Bałut – 380, a najmniej na Śródmieściu – 115. Przy uwzględnieniu podziału na rady osiedli okazało się, że aż 100 wniosków dotyczy terenu rady osiedla Chojny-Dąbrowa (100), a najmniej rady osiedla Wzniesień Łódzkich (6). Łączny koszt zgłoszonych projektów to 311 mln zł, podczas gdy cały budżet obywatelski w tym roku to 50 mln zł.

A czego chcą łodzianie? Ot, choćby Festiwalu Jednorożca za ok. 350 tys. zł. Inny projekt związany z odsłoniętym przed miesiącem pomnikiem, to... dostawienie obok niego pomnika wiedźmina Geralta, bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego, honorowego obywatela miasta. Jest też projekt postawienia dużej makiety pałacu Izraela Poznańskiego oraz pomnika Kaczki Julianowskiej w parku im. A. Mickiewicza. Pomnik miałby upamiętniać także Marka Edelmana, tyle, że nie byłby z brązu, czy kamienia, ale z kwitnących żonkili, a znajdowałby się przy szpitalu im. Pirogowa, w którym przez lata Edelman pracował jako kardiochirurg. Inny „zielony” pomysł to „zielone przystanki MPK w Śródmieściu”, czyli położenia na dachach wiat MPK darni i traw, co miałoby m.in. zmniejszać smog. Zgłoszono również pomysł utworzenia całodobowej pralni i suszarni, z której mogłyby korzystać osoby bezdomne. Łodzianie chcą również parków linowych na Stokach i Rokiciu oraz fontann (7 wniosków). Może też przybyć woonerfów m.in. na ul. Stefanowskiego, Częstochowskiej i Reja.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
SirHaQ

Ja to bym chciał Remont przystanków autobusowych (Maratońska - Obywatelska) w obydwu kierunkach oraz remont całej Maratońskiej

Dodaj ogłoszenie