MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budujesz lub masz dom jednorodzinny? Złóż wniosek o nawet 6 tys. zł bez kruczków i progów. Rząd zwiększa pulę pieniędzy

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Rząd zwiększa pulę dotacji o 100 mln zł. Chce zachęcić Polaków do eko-inwestycji.
Rząd zwiększa pulę dotacji o 100 mln zł. Chce zachęcić Polaków do eko-inwestycji. 123rf.com/kub21212
„Zwiększamy pulę na realizację programu Moja Woda” - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w reakcji na rosnące zainteresowanie Polaków dotacjami do gromadzenia deszczówki. Nawet 6 tys. zł otrzymasz na inwestycje w domu, który już stoi lub który dopiero budujesz.

Spis treści

Dotacje do deszczówki coraz bardziej popularne

Program Moja Woda promuje rozwiązania mające zwiększyć retencję na prywatnych posesjach głównie poprzez wychwyt deszczówki. Trzecia edycja ruszyła 3 sierpnia, a na Polaków czekają dotacje w wysokości nawet 6 tys. zł. Otrzymać można do 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Tymczasem rząd reaguje na rosnące zainteresowanie programem i zwiększa jego pierwotny budżet ze 130 do 230 mln zł.

Polacy wiedzą, jak dbać o środowisko i walczyć z suszą. Świetnym tego potwierdzeniem jest ogromne zainteresowanie programem Moja Woda. Z tym większą satysfakcją miło mi ogłosić, że zwiększamy pulę środków o kolejne 100 mln zł! - informuje Anna Moskwa, minister klimatu środowiska na swoim profilu na platformie X.

Woda deszczowa może być wykorzystywana do podlewania roślin, mycia samochodów czy elewacji domów, a nawet to prania w pralkach automatycznych. Rządowy program ma ułatwić Polakom wykorzystywanie tej wody i ograniczyć odprowadzanie wód opadowych poza nieruchomości i do kanalizacji.

Jak otrzymać dotacje z programu Moja Woda?

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi jednorodzinnego budynku mieszkalnego, wobec którego nie udzielono jeszcze dotacji z programu Moja Woda.

Dofinansowanie dotyczy także budynków, które dopiero powstają, a więc, których budowa jest planowana lub dopiero rozpoczęta, jednak z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty.

Dotacje w wysokości nawet 6 tys. zł można otrzymać na zakup, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy, uruchomienia następujących instalacji:

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, np. z dachów, chodników, podjazdów
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2 m3
  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte)
  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” bez kosztów nasadzeń
  • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowej np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody

Dotacje można otrzymać już po zrealizowaniu inwestycji, składając wniosek o wsparcie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek (np. faktura) i wykonanie instalacji (np. protokół lub oświadczenie o samodzielnej realizacji). Do złożenia wniosku konieczne jest założenie konta na stronie WFOS, pobranie i wypełnienie koniecznych formularzy, a następnie dostarczenie ich w wersji papierowej do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacje można uzyskać w ramach inwestycji zakończonych przed 30 czerwca 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budujesz lub masz dom jednorodzinny? Złóż wniosek o nawet 6 tys. zł bez kruczków i progów. Rząd zwiększa pulę pieniędzy - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany