MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi S14. Wszystkie oferty przekraczają budżet. Najtańszą złożył Budimex

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Polska Press/archiwum
We wtorek otwarto oferty cenowe na budowę drogi ekspresowej S14. Najtańszą ofertę ma Budimex. Wszystkie oferty złożone przez potencjalnych wykonawców przekraczają budżet na tę inwestycję

Jedenaście firm i konsorcjów ubiega się o budowę zachodniej obwodnicy Łodzi, czyli drogi ekspresowej S14 od węzła Łódź Lublinek do Słowika. To odcinek o długości 28,5 km, który ma zamknąć ring autostradowy wokół Łodzi. Największym problemem jest fakt, że wszystkie oferty przekraczają pulę przeznaczoną na budowę S14. Są dwa scenariusze: albo rząd dołoży pieniędzy, albo potrzebny będzie kolejny przetarg i nadzieja drogowców, że pojawią się w nim tańsze oferty.

Budowa drogi ekspresowej S14 została podzielona na dwa odcinki. Na północny zgłoszono 9 ofert, na południowy - 8 ofert. Większość firm i konsorcjów zgłosiło się do obydwu odcinków, a nieliczni wyrazili chęć wybudowania tylko jednego odcinka. Pierwszy odcinek drogi ekspresowej S14 ma długość 12,2 kilometra i prowadzi od węzła Łódź Lublinek do węzła Łódź Teofilów. Drugi fragment trasy liczy 16,3 km i biegnie od węzła Łódź Teofilów do Słowika, wraz z podłączeniem do węzła Emilia. Dla obu odcinków najniższą ofertę złożył Budimex, ale i tak jest to kwota wyższa, niż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała przeznaczyć na budowę drogi ekspresowej S14.

**Czytaj:

Budowa S14: rusza drugi etap przetargu na wykonawcę zachodniej obwodnicy Łodzi

**

- Najniższa oferta dla pierwszego odcinka opiewała na kwotę 768,7 mln zł, najwyższa blisko 821,6 mln zł. W przypadku drugiego odcinka najtańsza oferta wyrażała się kwotą około 812 mln zł, najdroższa ponad 1,33 mld zł - mówi Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA. - Kosztorys inwestorski dla pierwszego odcinka to 672 miliony złotych, dla drugiego blisko 739,3 miliona złotych.

Brakujące pieniądze będzie musiał dołożyć rząd. Jeśli tego nie zrobi, to nie będzie możliwe podpisanie umów z wyłonionymi wykonawcami, a inwestycja stanie pod znakiem zapytania. Wiele wskazuje, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poradzi sobie z finansowaniem budowy drogi S14. Tydzień temu wiceminister Jerzy Szmit poinformował, że do końca 2016 roku skierowano do realizacji zadania drogowe o wartości 92,85 mld zł. W Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 zapisano kwotę 107 mld zł, chociaż wszystkie planowane inwestycje sięgają 200 mld zł. Wiceminister Jerzy Szmit zapewnił, że w lutym dojdzie do korekty tego programu. To najlepsza okazja, aby przesunąć więcej pieniędzy na budowę S14, aby było możliwe rozstrzygnięcie przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą i długo oczekiwane wbicie pierwszej łopaty.

**Czytaj:

Kiedy budowa trasy S14? Samorządowcy z Łódzkiego pytają GDDKiA i wojewodę

**

Wiceminister Jerzy Szmit w odpowiedzi na interpelację posła Cezarego Grabarczyka przedstawił harmonogram, z którego wynika, że umowa z wykonawcą S14 ma być podpisana w maju, rozpoczęcie robót planowano na czerwiec, a zakończenie inwestycji na 2020 rok. Wiceminister dodał, że w latach 2007-2015 wydano na prace przygotowawcze związane z S14 aż 4,6 mln zł.

Przypomnijmy, że wicepremier Piotr Gliński w listopadzie ubiegłego roku zapewnił, że droga S14 powstanie. Ogłosił to po naciskach samorządów leżących wzdłuż tej trasy. Przyznał, że strona rządowa miała dylemat, czy budować S14, czy z niej zrezygnować. Pojawiały się sygnały, że S14 jest drogą o znaczeniu lokalnym i nie jest strategiczna dla regionu. Dopiero protesty samorządowców argumentujących, że trasa przyczyni się do rozwoju, doprowadziły do rządowej decyzji o budowie S14. Obecnie strona rządowa została postawiona przed ścianą: albo da więcej pieniędzy za S14 i spełni obietnice, albo straci zaufanie mieszkańców regionu, którym niespełna trzy miesiące temu zapewniała, że S14 powstanie.

**Czytaj:

Budowa drogi S14. Bunt samorządów w walce o drogę ekspresową S14

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Budowa drogi S14. Wszystkie oferty przekraczają budżet. Najtańszą złożył Budimex - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany