Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla starszych nastolatków. Zobacz, komu przysługują bezpłatne szczepienia

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Na listę bezpłatnych leków trafiła szczepionka przeciw HPV Cervarix. Mogą się nią szczepić chłopcy i dziewczęta w wieku od 13 do 18 lat.

Na liście bezpłatnych leków dla dzieci znalazła się także szczepionka przeciw HPV. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Najmłodsze pacjentki z rakiem szyjki macicy mają niewiele ponad 20-30 lat.

Zaszczepiło się 100 tys. nastolatków
Od 1 czerwca z bezpłatnych szczepień przeciw HPV korzystają dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia przeciw HPV dla tej grupy wiekowej podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. W Łódzkiem z takich szczepień można skorzystać w 366 punktach szczepień, a zapisać na nie przez infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta. W Polsce z tej formy profilaktyki w ramach NFZ skorzystało 100 tys. nastolatków.

Brodawczak czyli...
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

Po co szczepić chłopców?
Mężczyźni mogą być nosicielami wirusa HPV. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn to: raka prącia, raka odbytu oraz nowotwory głowy i szyi, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Zaszczepiony w dzieciństwie mężczyzna nie będzie nosicielami wirusa HPV, co pomoże zmniejszyć również liczbę kobiet, które chorują na raka szyjki macicy i inne nowotwory wywołane przez HPV.b]
- HPV jest niebezpieczny zarówno dla kobiet, jaki i dla mężczyzn - wyjaśnia dr n. med. Dorota Kolasa- Zwierzchowska specjalista ginekologii i położnictwa Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy ICZMP w Łodz. - HPV wysokiego ryzyka odpowiedzialny jest za nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu, zewnętrznych narządów płciowych męskich oraz, co podkreśla się coraz częściej, głowy i szyi. Podtypy niskoonkogenne głównie manifestują się obecnością brodawek i kłykcin kończystych u obu płci. Do jego transmisji najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, choć możliwe jest także zakażenie drogą wertykalną śródporodowo oraz, sporadycznie, podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera czy tatuażysty.

Jak podawana jest szczepionka?
Cervarix jest uznanym preparatem, zarejestrowanym w krajach Unii Europejskiej od 2007, szeroko stosowanym jako profilaktyka zmian przeciw nowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz głowy i szyi, przyczynowo powiązanych z infekcją HPV. U dzieci w wieku 9-14 lat podawane są dwie dawki preparatu w odstępie od 5-13 m-cy, natomiast powyżej 15 roku życia zalecane podanie jest trzech dawek leku, w odstępach 0, 1 i 6 m-cy.
Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na poszczególne składniki szczepionki oraz ostra infekcja zakaźna z towarzyszącą wysoką temperaturą ciała.

Gdzie się zaszczepisz?
Pacjenci do ukończenia 18 lat mają prawo do szczepionki ze 100% refundacją (bezpłatnie). Szczepionka zostanie wydana w aptece na podstawie recepty z wpisanym kodem „DZ”. Wcześniej szczepionka była refundowana w 50% - trzeba było za nią zapłacić 138 zł za 1 dawkę. Nastolatki wymagają podania od 2 do 3 dawek szczepionki. Każda dawka jest bezpłatna. Receptę może wystawić lekarz POZ, on także zakwalifikuje dziecko do szczepienia. Samo szczepienie odbędzie się w poradni POZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany