Bezpłatne badania i szczepienia dla dzieci - zapisy od poniedziałku 15 lipca

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Zaktualizowano 
Łódź po raz pierwszy wprowadzi do miejskich żłobków badania dzieci pod kątem wykrywania różnych spektrów autyzmu oraz Aspergera. Będą też bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla przedszkolaków.

- Jeszcze w tym roku, od września, chcemy przebadać pod kątem wykrywania różnych spektrów autyzmu oraz Aspergera ok. 800 maluchów powyżej 18. miesiąca życia uczęszczających do miejskich żłobków. Dla rodziców ta diagnostyka będzie bezpłatna. Drugi rok z rzędu wprowadzamy też bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Zaszczepić będzie można dziecko przedszkolne, urodzone w 2015 r. czyli czteroletnie. Centra medyczne w całym mieście będą dysponować ok. 400 szczepionkami – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
Szczepienia przeciw pneumokokom wykonywać będą zarówno wszystkie miejskie centra medyczne: Rydygier, Jonscher, Bałuty, Górna, Polesie i Widzew, jak i SP ZOZ Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (szczepienia będą wykonywane w Centrum Pediatrii na Spornej)
Nie obowiązuje rejonizacja. Nie trzeba być pacjentem żadnej z tych poradni. Dziecko nie musi też uczęszczać do miejskiego przedszkola. Jedyne warunki do spełnienia to: zamieszkiwanie w Łodzi, wiek 4 lat, ponieważ dotyczy to maluchów urodzonych w 2015 r. oraz przejście podstawowego badania u lekarza pierwszego kontaktu, tuż przed szczepieniem. Szczepienia będą wykonywane w przychodniach, które mają punkty szczepień.
Już od najbliższego poniedziałku, 15 lipca, można kontaktować się z centrami medycznymi i zapisywać na szczepienia. Będzie je można wykonać np. w sierpniu czy we wrześniu, po powrocie z wakacji. Ale warto zapisać się już teraz i nie czekać ze szczepieniem do późnej jesieni, ponieważ wtedy ryzyko infekcji jest większe - można nie zdążyć z wykonaniem szczepienia.

Więcej informacji o poradniach, które będą wykonywać szczepienia znajdziemy pod linkiem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/program-profilaktyki-zakazen-pneumokokowych-w-lodzi-w-2019-r/

To drugi rok bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. W tym roku miasto przeznacza na ten cel ok. 140 tys. zł ze swojego budżetu.
Dlaczego warto się zaszczepić?
- Szczepionka przeciw pneumokokom chroni dzieci przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak np. zapalenie płuc czy zapalenie ucha środkowego. Zaszczepione maluchy generalnie mają większą odporność na choroby i rzadziej łapią infekcje – przekonuje dr. Joanna Nieroda – Jabłońska, lekarz pediatra z poradni Centrum Medycznego im. Rydygiera przy ul. Piotrkowskiej 113.
Przypomnijmy, że od 2017 r. szczepienie przeciw pneumokokom jest obowiązkowe. Dlatego Łódź chce, by szansę na szczepienie miały starsze dzieci, urodzone między 2014 a 2016 r. W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień mogły skorzystać te urodzone w 2014 r., a w 2019 r. te urodzone w 2015 r.

Od września w miejskich żłobkach rozpoczną się też przesiewowe badania pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz Aspergera.
- Będą to badania bezpłatne. Oczywiście będą wykonywane tylko u tych dzieci, których rodzice wyrażą na to zgodę. Oferta trafi do 30 łódzkich żłobków. Przebadanych zostanie ok. 800 maluchów wieku od 1,5 roku do 3 lat. Ponadto szkolenia przejdą opiekunowie dzieci w żłobkach oraz rodzice – dodaje wiceprezydent Adam Wieczorek.
Dodajmy, że badanie w żłobku będzie tym pierwszym i będzie wymagało m.in. wypełnienia ankiety przez rodziców i opiekunów w placówce. Jeśli zachowanie dziecka wzbudzi niepokój ze strony wykonującego badania - maluch będzie wysyłany na szczegółową diagnostykę do odpowiednich poradni.
Na co warto zwrócić uwagę, gdy jesteśmy rodzicem malucha? Co powinno nas skłonić do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub pediatrą oraz zgłoszenia się na takie badania w żłobku?
- Jeżeli dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie reaguje, gdy wołamy je po imieniu, czasem sprawia wrażenie głuchego, przestaje gaworzyć, wypowiadać słowa lub zdania, nie używa palca, żeby pokazać co je zainteresowało, nie jest zainteresowane innymi osobami, gwałtownie reaguje na zmiany w swoim otoczeniu – wymienia Katarzyna Tręda – Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.
Łódź zaangażowała się w pomoc osobom z autyzmem. W kwietniu kilkunastu pracowników kancelarii i centrum kontaktu z mieszkańcami UMŁ przeszło szkolenie z kontaktu z osobami z autyzmem, zaś w EC1 przez kilka godzin, jeden dzień w tygodniu, sale wystawiennicze są przystosowane do potrzeb tych osób: mają wyciszony dźwięk, przytłumione światło, zaś w EC1 są piktogramy, które pomagają się komunikować osobie z autyzmem z otoczeniem, np. mogą dzięki nim pokazać, że chcą skorzystać z toalety czy chciałyby się czegoś napić.
Koszt badań - 30 tys. zł. Na razie będą one wykonane na zasadach pilotażowych. Jeśli się sprawdzą i będzie zainteresowanie ze strony rodziców – planowane są ich kolejne edycje. Takie badania prowadzi także w swoich żłobkach np. Częstochowa.

polecane: Przeziębienie. Czy domowe sposoby mogą pomóc?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szkoda, że nikt nie napisze prawdy o tej szczepionce, że wielu dzieciaczkom szkodzi to najlepiej zmusić i zrobić ją Obowiązkową.Chore po prostu chore.

Dodaj ogłoszenie