Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomność w Łodzi. Taborem komunikacji miejskiej podróżują osoby bezdomne. Czy i kiedy interweniować?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Trasę tramwaju linii 10 - Olechów - Retkinia - upodobali sobie niektórzy łódzcy bezdomni. W nowoczesnym taborze, a linię obsługują pesy, zajmują siedzenia z tyłu wagonu. Ale zabierają więcej przestrzeni, bo podróżują z całym dobytkiem w postaci toreb z Ikei, reklamówek, plecaków rozłożonych na siedzeniach i podłodze.

Bezdomność w Łodzi. Poranna kawa i śniadanie w tramwaju

Ostatnio w tramwaju 10B jadącym rankiem z Olechowa rozgościł się mężczyzna. A ponieważ pora była śniadaniowa, konsumował chleb z zawartością konserwy. Pan okazał się towarzyski, usiłował nawiązać rozmowę z pasażerami. Gdy próby spełzły na niczym, pogrążył się we śnie.
Kilka dni wcześniej o tej samej porze inny mężczyzna z całym stanem posiadania (kilka toreb) zajął miejsce w tramwaju jadącym do centrum miasta. Czas przejazdu wykorzystał na kawę, którą miał zaparzoną w termosie i nalewał do kubka.
Obu panom trzeba oddać, że nie roztaczali nieprzyjemnych woni. Ale i tak podróżni omijali ich, nikt nie odważył się usiąść w najbliższym ich sąsiedztwie, woleli stać stłoczeni w jednym miejscu. Tylko jeden starszy pan ofuknął pasażera z konserwą, by inaczej usiadł, bo "ludzie nie mogą wysiadać".

Kiedy wzywać motorniczego i straż miejską?

I co z takimi pasażerami zrobić? Czy interweniować u służb miejskich? Czy wypraszać z tramwaju?
Przecież wielu pasażerów spożywa w pojazdach hot dogi, bułki, hamburgery, popija kawę z pojemników termicznych czy papierowych kubków, energetyki z puszek. I nikomu to nie przeszkadza. Osoba bezdomna to pasażer jak każdy inny - argumentują niektórzy.

Jeśli w pojeździe przebywa osoba uciążliwa dla współpasażerów, mogą oni o tym fakcie powiadomić kierującego. W przypadku, gdy prowadzący potwierdzi, że w pojeździe przebywa taka osoba, brzydko pachnie lub rozkłada rzeczy na siedzeniach utrudniając innym pasażerom podróżowanie, może ją upomnieć lub poprosić o opuszczenie pojazdu. W przypadku niezastosowania się do prośby, prowadzący informuje centralę ruchu i jest wzywana straż miejska - informuje Piotr Wasiak, rzecznik łódzkiego MPK.

Straż Miejska z kolei nie ma podstaw do interwencji, o ile kłopotliwy pasażer nie łamie przepisów kodeksu wykroczeń. Czyli nie używa wulgarnych słów, nie awanturuje się, nie jest agresywny, nie spożywa alkoholu. Stan nietrzeźwości również nie stanowi powodu, dla którego strażnicy mieliby wyprosić pasażera. Chyba że w tym stanie zagraża swojemu zdrowiu i życiu, a także innych.

Bezdomność w Łodzi. Taborem komunikacji miejskiej podróżują ...

Bezdomność w Łodzi. Gdzie szukać pomocy i wsparcia?

W mroźne dni otwarta jest świetlica dla osób bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 w godz. 8 - 16 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Tutaj podopieczni dostają posiłki i ciepłe napoje, mogą uzupełnić odzież, skorzystać z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej.

Po mieście kursuje autobus dla bezdomnych i potrzebujących. Trasa jego przejazdu przebiega codziennie od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady przez dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Małej), Stary Rynek (od strony ul. Podrzecznej) oraz al. Śmigłego Rydza i ul. Częstochowską.

Do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością pozostaje też całoroczny Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Punkt zapewnia m.in. odzież, obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant, możliwość skorzystania z prysznica, pralki.

W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (czynna w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 – 18). Tutaj można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach oraz spotkać się z psychologiem i terapeutami.

Działają także schroniska: dla mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 i przy ul. Szczytowej 11, dla kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4 oraz noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany