MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będziesz mieć operację? Lepiej nie jedz tłusto, bo to może upośledzić twoją pamięć. Jak zapobiec wpływowi tłustej diety na pamięć?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dieta wysokotłuszczowa spożywana przed operacją chirurgiczną może negatywnie wpływać na pamięć, zarówno u starszych, jak i młodych osób – sugerują badania przeprowadzone przez Ohio State University (USA). Jak można temu zapobiec? Pomóc może odpowiednia suplementacja. Sprawdź, co warto zażywać przed operacją.

Spis treści

Jak tłuste posiłki wpływają na pamięć?

Badania prowadzone przez profesor Ruth Barrientos i jej zespół w Ohio State University skupiają się na tym, jak codzienne wydarzenia mogą wywoływać stan zapalny w starzejącym się mózgu. Wskazują na to, że z wiekiem rozwija się profil zapalny mózgu i zmniejsza rezerwa komórek umożliwiających regenerację. Wcześniejsze prace wykazały, że spożywanie tłustych potraw w dniach poprzedzających operację może wywołać wzmożoną reakcję zapalną w mózgu, która u starszych osób zakłóca funkcje poznawcze związane z pamięcią na kilka tygodni.

Mężczyzna jedzący kiełbasę, w kółku suplementy diety
Suplementacja może być dobrą profilaktyką dla osób, które mają poddać się operacji. mikroman6/sasirin pamai/Getty Images

Badania przeprowadzone na szczurach sugerują, że pogorszenie pamięci pod wpływem tłustej diety może wystąpić nawet u młodych dorosłych osobników. Młode dorosłe i starsze szczury karmione były pokarmem bogatym w tłuszcze nasycone przez trzy dni przed zabiegiem przypominającym zwiadowczą operację brzucha. Zdarzenie to jest już znane z powodowania problemów poznawczych w starszym mózgu na około tydzień po operacji.

Czy suplementy mogą pomóc w zapobieganiu upośledzeniu pamięci?

Badanie przeprowadzone przez zespół prof. Barrientos wykazało, że za zapalenie mózgu i związane z nim problemy z pamięcią, powstałe zarówno w wyniku operacji, jak i diety wysokotłuszczowej, odpowiada receptor układu odpornościowego zwany TLR4.

– Blokowanie szlaku sygnałowego TLR4 przed dietą i operacją całkowicie zapobiegło upośledzeniu odpowiedzi neuroimmunologicznej i pamięci, co potwierdziło ten specyficzny mechanizm – powiedziała prof. Stephanie Muscat, pierwsza autorka. – I – jak odkryliśmy wcześniej w innym modelu niezdrowej diety – suplementacja DHA faktycznie łagodziła skutki zapalne i zapobiegała deficytom pamięci po operacji – dodała.

Nowe badanie odkryło kilka zaskakujących elementów dotyczących pamięci. Testowano dwa typy pamięci: pamięć kontekstową opartą na hipokampie i pamięć wywołaną strachem opartą na ciele migdałowatym. W przypadku starszych szczurów, biorących udział w tym badaniu, połączenie diety wysokotłuszczowej i operacji doprowadziło do problemów zarówno z pamięcią kontekstową, jak i pamięcią wynikającą ze strachu, które utrzymywały się przez co najmniej dwa tygodnie.

Chcesz uchronić się przed demencją? Tych 7 zapachów wdychanych podczas snu poprawi twoją pamięć

Dlaczego dieta wysokotłuszczowa szkodzi pamięci?

Sama dieta wysokotłuszczowa również zaburzyła pamięć starzejących się szczurów. U młodych dorosłych szczurów połączenie diety wysokotłuszczowej i operacji doprowadziło jedynie do deficytów pamięci wywołanej strachem, ale żadnych problemów z pamięcią zarządzaną przez hipokamp.

– To, co obserwujemy u starszych zwierząt, a także fakt, że widzimy to samo upośledzenie u młodych zwierząt po diecie wysokotłuszczowej i operacji, oznacza, że pamięć wywołana strachem jest wyjątkowo podatna na wpływ diety. I nie wiemy dlaczego – powiedziała Barrientos. – Jedną z rzeczy, które mamy nadzieję zrozumieć w przyszłości, jest podatność ciała migdałowatego na wyzwania związane z niezdrową dietą.

Jak podkreśliła badaczka, sama dieta wysokotłuszczowa może tylko nieznacznie zwiększyć stan zapalny w mózgu, ale późniejsza operacja daje ten sam efekt, a gdy wszystko zostanie połączone w krótkim czasie, dochodzi do synergistycznej reakcji, która sprzyja problemom z pamięcią.

Jak zapobiec negatywnemu wpływowi tłustej diety na pamięć?

Coraz więcej dowodów sugeruje, że tłusta i wysoko przetworzona żywność może powodować problemy z pamięcią związane ze stanami zapalnymi w mózgu w każdym wieku. Nowe eksperymenty na szczurach wykazały, że trwająca miesiąc suplementacja kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z grupy kwasów omega-3 przed zabiegiem operacyjnym zmniejsza ryzyko szkodliwego wpływu tłustych przedoperacyjnych posiłków na pamięć zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych szczurów.

– DHA był naprawdę skuteczny w zapobieganiu tym zmianom – zaznaczyła Barrientos.

Jej zdaniem suplementacja mogłaby być potencjalną profilaktyką, zwłaszcza jeśli pacjenci wiedzą, że będą poddani operacji, a ich dieta jest niezdrowa.

Tak objawia się niedobór omega-3. Skutek braków to nie tylko częstsze infekcje. Zobacz, jak rozpoznać niski poziom tych kwasów tłuszczowych

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będziesz mieć operację? Lepiej nie jedz tłusto, bo to może upośledzić twoją pamięć. Jak zapobiec wpływowi tłustej diety na pamięć? - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany