Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kary za dokarmianie ptaków!

(ls)
Gryzonie pojawiają się na Bulwarach m.in. przez suchy chleb, którym mieszkańcy karmią gołębie.

Rusza kolejna akcja deratyzacji miasta Jako że odszczurzanie nie przynosi efektów, straż miejska będzie kontrolować jego przebieg i karać mandatami...

Ponieważ przeprowadzane dotychczas dwa razy doroku powszechne akcje odszczurzania miasta nie przynosiły efektów (szczury nie dość, że biegają po miejskich zieleńcach, to wyskakują z sedesów budynków Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej), straż miejska przed kolejną akcją zapowiada kary.

Jesienna deratyzacja ma rozpocząć się 15 września i potrwać miesiąc. W przeciwieństwie do poprzednich „edycji”, strażnicy miejscy mają pieczołowicie sprawdzać, czy we wszystkich objętych deratyzacją miejscach wyłożona jest trutka. Gdy tak nie będzie, będą właścicielom i zarządcom wlepiać mandaty w wysokości do 500 zł.

- Poprzednim razem (wiosną - przyp. red.) 40 osób zostało pouczonych - informuje Tomasz Makrocki, szef pabianickich strażników miejskich.

Jak zapowiada komendant Makrocki, funkcjonariusze będą uważnie przyglądać się także Bulwarom i tamtejszym praktykom dokramiania gołębi. Pozostawione w zieleńcu jedzenie przyciąga bowiem szczury.

Trzecim problemem walki miasta ze szczurami jest wyrzucanie resztek jedzenia do pojemników na śmieci.

- Gdyby wszyscy mieszkańcy stosowali się do zakazu wyrzucania resztek jedzenia dopojemników na odpady, efekt deratyzacji byłby z pewnością większy - mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy pabianickiego magistratu.

Jak informuje rzecznik, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM, który obok straży miejskiej będzie nadzorować akcję, mogą poprosić np. o potwierdzenie rachunkiem zakupu preparatu do zwalczania gryzoni albo umowy z firmą świadczącą usługi deratyzacyjne (za likwidację gryzoni każdy płaci z własnej kieszeni).

Odszczurzanie polegać ma na jednoczesnym wyłożeniu trutki na szczury we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, sklepach, magazynach, lokalach gastronomicznych, hotelach, przedszkolach i szkołach, czy schronisku dla zwierząt. Właściciele i zarządcy tych miejsc są zobowiązani umieścić ostrzeżenie o wyłożeniu preparatu, uzupełniać trutki, przekazać padłe gryzonie do utylizacji i usunąć trutki po zakończeniu akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany