MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aż 1,8 mln zł na badania dla łódzkiego naukowca! Na co zostaną przeznaczone? To bardzo ważny projekt

Magdalena Jach
Magdalena Jach
LIDER dr inż. Zbigniew Tyfa oraz wiceminister w MNiSW prof. Marek Gzik, prof. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR i prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki PŁ
LIDER dr inż. Zbigniew Tyfa oraz wiceminister w MNiSW prof. Marek Gzik, prof. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR i prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki PŁ mat.pras. PŁ
Ogłoszono laureatów XIV edycji programu LIDER. Dofinansowanie na realizację projektu badawczego otrzymał młody naukowiec z Politechniki Łódzkiej, jako jedyny z województwa łódzkiego.

Łódzki naukowiec znalazł się w gronie laureatów XIV edycji programu LIDER. Docenione zostały jego badania, dotyczące wsparcia leczenia tętniaków mózgowych i na realizację projektu badawczego otrzymał 1,8 mln złotych.

Pomoc w leczeniu tętniaków mózgowych
Dr inż. Zbigniew Tyfa z Politechniki Łódzkiej został laureatem programu LIDER i podczas uroczystej gali w Warszawie otrzymał symboliczny czek na niemal 1,8 miliona złotych. Dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju będzie realizował w stworzonym przez siebie zespole naukowym projekt „Matematyczne wspomaganie przewidywania skutków leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych”.

Dr inż. Zbigniew Tyfa pracuje w Zakładzie Aparatury Medycznej w Instytucie Maszyn Przepływowych PL. W pracy naukowej koncentruje na przetwarzaniu obrazów biomedycznych, programowaniu oraz symulacjach numerycznych przepływu krwi.

– Celem projektu jest stworzenie interaktywnego programu o nazwie MAPIATO, który będzie wspierał lekarzy, zwłaszcza neurochirurgów, w wyborze optymalnego wariantu leczenia tętniaka dla danego pacjenta w oparciu o anatomię jego naczyń - wyjaśnia dr inż. Zbigniew Tyfa. - Dane generowane przez nasz program będą bazowały na sieci neuronowej i dziesiątkach tysięcy wyników otrzymanych metodą obliczeniowej mechaniki płynów, tj. symulacjach numerycznych przepływu krwi w tętnicach wewnątrzczaszkowych. W tym celu będziemy wykonywać analizy in-silico przepływu krwi w geometriach przed i po wirtualnych operacjach zabezpieczania różnych tętniaków. Program MAPIATO będzie mógł wesprzeć lekarza w zaplanowaniu leczenia danego tętniaka, przedstawiając w sposób obiektywny możliwe skutki wybranej techniki jego zabezpieczania.

W załączeniu przesyłam zdjęcie laureata, a także zdjęcie z gali (niestety nie najlepszej jakości), na którym znajduje się LIDER dr inż. Zbigniew Tyfa oraz wiceminister w MNiSW prof. Marek Gzik, prof. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR i prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki PŁ.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany