Afera z PIT-ami w łódzkiej skarbówce! Chciała pomóc koleżance...

(em)
Do naruszeń prawa miało dojść w tym urzędzie skarbowym. Paweł Łacheta
Prokuratura bada, czy w urzędzie skarbowym przy ul. Papierniczej 7 dochodziło do fałszowania składanych przez łodzian zeznań podatkowych, a także czy osoby składające PIT-y były nakłaniane do przekazywania jednego procentu podatku na konto wskazanej fundacji.

– Trwają przesłuchania świadków, zabezpieczono też dokumenty – informuje prokurator Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Śledztwo toczy się w trybie artykułu 270 par. 1 kodeksu karnego, który mówi, że „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła dyrekcja urzędu skarbowego. Świadków na polecenie widzewskiej prokuratury przesłuchują policjanci z komisariatu przy ul. Wysokiej.

Urzędniczka, która przyjmowała moje zeznanie, powiedziała, że są kłopoty z wprowadzeniem do systemu informatycznego numeru KRS fundacji, jakiej chciałem przekazać jeden procent podatku – mówi mężczyzna, który składał PIT w urzędzie skarbowym przy ul. Papierniczej. – Zapytała, czy zgodziłbym się na przekazanie pieniędzy na konto innej fundacji, pod opieką której jest dziecko jej koleżanki. Wyraziłem zgodę.

Jak informuje komisarz Adam Kolasa z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, przesłuchanych zostało już ponad 60 osób. Śledczy planują zakończyć przesłuchania do końca marca.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że odpisy podatku dochodowego były rzeczywiście przekazywane na konto fundacji, która opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem pracownicy urzędu skarbowego. Urzędniczka przyjmująca PIT-y miała jednak nie tylko nakłaniać podatników do przekazywania odpisu podatku na rzecz tej organizacji, ale także sama wpisywać jej dane do złożonych w urzędzie zeznań podatkowych. Proceder ten ma dotyczyć PIT-ów za rok 2012 i 2013.

– Po zakończeniu przesłuchań będzie wiadomo, ile dokumentów zostało przerobionych oraz czy i jakie straty poniósł Skarb Państwa. Wówczas rozważymy kwestię przedstawienia zarzutów – mówi prokurator Jacek Pakuła.

[ZOBACZ TEŻ FILM Sportowy dzień kobiet, czyli 10 seksownych zawodników dla prawdziwych kibicek (autor Agencja TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Sportowy dzień kobiet, czyli 10 seksownych zawodników dla prawdziwych kibicek (autor Agencja TVN/x-news)