MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adam Bodnar doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Odebrał dyplom podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 79-lecia uczelni

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar gościł w Łodzi. Odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Został zaproszony na uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, który właśnie świętuje jubileusz 79-lecia.

Jubileusz 79-lecia Uniwersytetu Łódzkiego

W tym roku mija 79 lat od momentu powstania Uniwersytetu Łódzkiego. Z tej okazji odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. Społeczność uczelni świętowała w piątek 24 maja 2024.

Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia rozpoczęło się o godzinie 12. w auli im. prof. Wacława Szuberta przy ul. Lindleya 5. W pierwszej części posiedzenia okolicznościowe przemówienie wygłosiła rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska.

Wyjątkowym gościem uroczystości był minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Dr hab. Adamowi Bodnarowi, prof. SWPS ten najwyższy tytuł, jaki może przyznać uczelnia, Senat Uniwersytetu Łódzkiego nadał podjętą ponad rok temu uchwałą (z dnia 20 marca 2023 r.) w uznaniu działań podejmowanych na rzecz społeczeństwa podczas pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2018-2021.

Chciałbym niezwykle serdecznie podziękować za ten najwyższy zaszczyt, jakim można obdarzyć naukowca wspólnota akademicka. Cieszę się, że dołączam do społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego – powiedział Adam Bodnar.

Minister Sprawiedliwości – Adam Bodnar

Minister sprawiedliwości został doceniony przez UŁ za działalność naukową i publiczną na rzecz praw człowieka i praw obywatelskich.

Działalność pana profesora Bodnara w obszarze naukowej, społecznej jak i tej państwowej, kiedy był rzecznikiem praw obywatelskich pokazuje, że jego ochrona praw człowieka, ochrona praworządności, walka o prawa człowieka i o praworządność w Polsce, kiedy inne organy zawodziły zasługuje na takie wyróżnienie – podkreślił prof. dr. Hab. Krzysztof Skotnicki z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Adam Piotr Bodnar urodził się 6 stycznia 1977 r. w Trzebiatowie (ojciec Michał został w 1947 r. wysiedlony na Ziemie Odzyskane z okolic Sanoka w ramach akcji „Wisła”). W czasie nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gryficach był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, wspierającego rozwój zainteresowań dzieci uzdolnionych naukowo, plastycznie lub muzycznie. W 2000 r. ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku prawo, a 2001 r. studia LLM z prawa konstytucyjnego porównawczego na Central European University w Budapeszcie. W latach 2000–2015 pracował w Zakładzie Praw Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego, koncentrując swoje badania na problematyce ochrony praw człowieka. W 2006 r. na podstawie rozprawy Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej uzyskał w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych UW stopień naukowy doktora nauk prawnych (praca została wydana w 2008 r. w Wydawnictwie Sejmowym). Stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk prawnych uzyskał w 2019 r. na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie dorobku naukowego oraz monografii Wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Polsce. Wymiar instytucjonalny (Warszawa 2018). Jest również autorem ponad 60 artykułów naukowych.

Adam Piotr Bodnar zainteresowania naukowe zawsze łączył z pracą społeczną na rzecz ochrony praw człowieka. Od 2006 r. pracował zawodowo w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pełniąc w niej w latach 2010–2015 funkcję wiceprezesa. Był też jednym z założycieli Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Współpracował w organach doradczych z Fundacją Panoptykon, Fundacją ClientEarth Poland oraz World Organization Against Torture. W latach 2012–2014 pełnił funkcję członka-zastępcy Rady Europejskiego Instytutu na rzecz Równości Płci, a w latach 2014–2015 był członkiem Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur, w tym od 2015 r. jej przewodniczącym powołanym przez Sekretarza Generalnego ONZ.

Zaangażowanie Adama P. Bodnara w ochronę praw człowieka sprawiło, że 65 organizacji pozarządowych zasłużonych dla obrony praw człowieka w Polsce wysunęło w 2015 r. jego kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskich. Funkcję tę pełnił w latach 2015–2021. Sprawowanie urzędu zbiegło się z początkiem kryzysu praworządności w Polsce, zaś jego działania przez całą kadencję były podporządkowane obronie idei demokratycznego państwa prawa i ochronie praw jednostki. Zostało to dostrzeżone w kraju i za granicą, co znalazło wyraz w uhonorowaniu go wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Przykładowo wymienić można norweską Nagrodę Rafto za obronę praw mniejszości i sądów w Polsce (2018 r.), Nagrodę Praworządności (Rule of Law) międzynarodowej organizacji społeczeństwa obywatelskiego World Justice Project (2019 r.) czy francuski Order Legii Honorowej w randze kawalera (2020 r.).

Adam P. Bodnar po zakończeniu sprawowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich objął 19 lipca 2021 r. funkcję dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
W marcu 2023 r. Senat Uniwersytetu Łódzkiego nadał Adamowi Piotrowi Bodnarowi tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego.

W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 15 października 2023 r. Adam Piotr Bodnar został wybrany do Senatu RP, uzyskując aż 628 442 głosy, zaś 12 grudnia 2023 r. został wybrany przez Sejm RP na stanowisko ministra sprawiedliwości.
(Źródło: uni.lodz.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany