Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

A może wakacyjny wypoczynek w gminie Zgierz? Dużo atrakcji dla aktywnych

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Trwają wakacje, czas kiedy możemy nie tylko odpocząć od codziennych obowiązków, ale także zrobić rzeczy, na które wcześniej brakowało nam czasu. Może warto więc letnie dni wykorzystać, aby poznać walory przyrodniczo – turystyczne gminy Zgierz?

Położona niemal w centrum Polski, jest jedną z największych gmin wiejskich w kraju. Na obszarze prawie 200 km kwadratowych możemy znaleźć bogactwo walorów krajobrazowych, przyrodniczych, turystycznych. Niedalekie sąsiedztwo skrzyżowania autostrad A1 i A2 w Strykowie oraz pobliskiej Łodzi z rozwiniętą infrastrukturą kolejową, autobusową a nawet portem lotniczym, sprawiają, że gmina Zgierz jest łatwo dostępna dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wystarczy rower lub wygodne buty, aby korzystać z naturalnych bogactw gminy Zgierz.

Największą cześć obszaru gminy Zgierz stanowią tereny Równiny Łowicko-Błońskiej. To równina morenowa, którą z południa na północ przecinają płytkie doliny prawych dopływów rzeki Bzury: Linda, Moszczenica, Czerniawka, Dzierżązna czy Ciosenka. Południowo – zachodni obszar gminy obejmuje fragment Wysoczyzny Łaskiej. Jest to obszar równinny z ciągami spłaszczonych wzniesień pagórków morenowych oraz pasmami wydm środkowolądowych, powstałych z piasków pozostawionych przez wody topniejącego lądolodu w czasie ostatniego zlodowacenia. Z kolei południowo-wschodnie krańce gminy Zgierz leżą na obszarze Wzniesień Łódzkich z charakterystycznymi łagodnymi wzgórzami i falistą wysoczyzną. To tutaj znajdują się najwyższe wzgórza przekraczające ponad 200 m n.p.m. Najwyżej położony punkt mieści się w Skotnikach na wysokości 225 m n.p.m.

Najcenniejsze przyrodniczo w gminie Zgierz są tereny leśne, które zajmują niemal 30 % jej powierzchni. Największy kompleks stanowią Lasy Grotnicko – Lućmierskie. Następny z nich, ale znacznie mniejszy, to Las Szczawiński. Pomiędzy nimi rozciągają się mniejsze lasy i zagajniki w okolicach miejscowości: Ciosny, Leonów czy Jeżewo, które stanowią ciekawy teren do pieszych lub rowerowych wycieczek.

Na terenie gminy Zgierz znajdują się cztery obszary chronione:

- Rezerwat Dąbrowa Grotnicka zajmuje obszar ponad 100 ha na północ od miejscowości Grotniki, ze znakomicie zachowanymi fragmentami dąbrowy świetlistej, czyli lasem mieszanym z dominującym udziałem dębów, z wieloma okazami liczącymi ponad 100 lat,

- Rezerwat Grądy nad Lindą zajmuje obszar prawie 56 ha na południowym krańcu Lasu Lućmierskiego. Znajduje się tutaj ciekawy kompleks źródeł i wysięków wody z niedużym torfowiskiem oraz śródleśnym stawem,

- Rezerwat Grądy nad Moszczenicą obejmuje obszar 42 ha wzdłuż doliny rzeki Moszczenicy, która wije się zakolami pośród lasów. Rzeka podcina tu południowy brzeg, tworząc skarpę o wysokości sięgającej nawet 10 m, poprzecinaną licznymi jarami i wąwozami,

- Rezerwat Ciosny rozciągający się na terenie miejscowości Rosanów na obszarze 2,4 ha z wyjątkowym skupiskiem ponad 8 tys. jałowców liczących nawet 160 lat, porastających piaszczyste wydmy.

W gminie Zgierz rośnie 46 pomników przyrody. Są to zarówno pojedyncze okazy, jak i aleje drzew rosnące w Glinniku, Grotnikach, Łagiewnikach Nowych i Wypychowie.

Oprócz wyjątkowych walorów przyrodniczo – krajobrazowych, w gminie Zgierz jest wiele ciekawych obiektów i miejsc, które warto zobaczyć. W miejscowości Dzierżązna znajduje się piękny dworek, w którym obecnie ma siedzibę Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, otoczony zabytkowym parkiem, z ciekawymi ścieżkami ekologiczno-edukacyjnymi, tężnią oraz stawem. W tej samej miejscowości można zobaczyć starą kuźnię, założoną w 1931 roku przez mistrza kowalstwa Jana Kociszewskiego, a obecnie prowadzoną przez jego syna Grzegorza, który chętnie opowiada o swoim warsztacie, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Nieco dalej nad rzeką Ciosenką warto zobaczyć młyn wodny oraz odpocząć nad stawami czy zjeść smaczną rybę. Murowany młyn został wybudowany w latach 20-tych ubiegłego wieku, na miejscu wcześniejszego drewnianego, którego historia sięga XVI wieku, kiedy powstała wieś Ciosny. Chcąc dalej poznawać tradycję rzemiosła, można odwiedzić piekarnię Naturex w miejscowości Biała, gdzie właściciele wypiekają chleb na zakwasie w piecu ceglanym, według tradycyjnych receptur. Posiliwszy się pysznym chlebem, warto zobaczyć zabytek drewnianej architektury sakralnej – kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz ze stojącą obok dzwonnicą, wybudowane w 1778 roku. Kilka kilometrów dalej, w miejscowości Gieczno, stoi kolejny drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych i Świętego Jakuba, cenny zabytek sztuki barokowej, wybudowany z latach 1717 – 1721. W Rosanowie odnaleziono dawną studnię, z której podobno w 1806 roku pił wodę Napoleon Bonaparte, maszerujący przez te tereny ze swoim wojskiem. Takich miejsc jest w gminie dużo, warto więc podczas wędrówek porozmawiać z rdzennymi mieszkańcami, aby dowiedzieć się więcej o historii tych miejscowości.

Gmina Zgierz jest także atrakcyjnym miejscem dla pasjonatów historii. Znajduje się tutaj wiele miejsc, w których zostali pochowani żołnierze z różnych okresów walk o niepodległość, jak również armii, które brały udział w walkach na trenie gminy. Są to m. in. nagrobek Józefa Smoleńskiego dawnego właściciela majątku w Glinniku, który walczył o niepodległość w czasie zaborów oraz kwatery żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Szczawinie, mogiła bezimiennych powstańców styczniowych przy kościele parafialnym w Białej oraz kwatera poległych w bitwie pod Kęblinami we wrześniu ’39 roku na cmentarzu parafialnym w Białej, obelisk upamiętniający mord na ludności cywilnej 10 września 1939 roku w Rogóźnie, a także tablice i pomniki upamiętniające pomordowanych w czasie II wojny światowej: w Dzierżąznej, Kwilnie, czy Lesie Lućmierskim.

Gminę Zgierz można zwiedzać korzystając z istniejących szlaków turystycznych lub ścieżek edukacyjnych: pieszych, rowerowych a nawet konnych. Zachęcamy więc do zwiedzania tego regionu, odkrywania niezwykłych zakątków, a także poznawania miejscowych zwyczajów, przysmaków i ludzi.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany