MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A ja Łódź wolę, czyli miasto Tuwima widziane dziś - wspólny projekt edukacyjny dwóch teatrów

Magdalena Jach
Magdalena Jach
„A ja Łódź wolę!” pisał Julian Tuwim o swoim rodzinnym mieście. Śladami jego ulubionych miejsc wyruszą uczestnicy projektu edukacyjnego, realizowanego wspólnie przez Teatr Nowy im. K. Dejmka i Teatr Muzyczny w Łodzi. Młodzi łodzianie nauczą się czytać i aktorsko interpretować poezję, poznają lepiej historię miasta, a na koniec stworzą film. Właśnie rusza nabór uczestników.

„A ja Łódź wolę!” to propozycja dla młodzieży w wieku 13-19 lat, mieszkającej lub uczącej się w Łodzi.

– Będziemy zachęcać uczestników do sięgania po dzieła literatury nie tylko w formie czytanej, ale także do wyrażania poprzez ich aktorską interpretację własnych emocji i myśli. Twórczość Juliana Tuwima będzie również pretekstem do rozmowy i poszukania na mapie miasta miejsc istotnych z punktu widzenia historii, jak również ważnych dla młodych ludzi dziś, w roku 2020 – zapowiada Maria Gudejko, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. Realizatorem „A ja Łódź wolę!” jest Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, który do współpracy zaprosił Teatr Muzyczny w Łodzi. Postacią łączącą obie sceny jest właśnie Maria Gudejko. Na scenie Nowego oglądać ją można było w spektaklu „UCIECHY staroPOLSKIE z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą” , w Muzycznym zaś zajmuje się działaniami edukacyjnymi.

– W ostatnich dwóch latach mocno rozwinęliśmy ofertę edukacyjną, a Maria Gudejko jest postacią centralną dla naszego programu edukacji teatralnej „O-Twórz Teatr”. Prowadzi też zajęcia aktorskie, w tym stałą grupę teatralną „Ale Kanał”. W naszym teatrze realizowała również ministerialne stypendium „Jak ożywiać słowa” – opowiada Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi i podkreśla, że cieszy się z zaproszenia do współpracy, która połączy dwie łódzkie instytucje kultury. – Gwarantujemy, że jest to dopiero początek, a działania międzyinstytucjonalne są dla obu teatrów bardzo ważne i mamy nadzieję na realizację kolejnych wspólnych przedsięwzięć – dodaje Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi.

W zajęciach „A ja Łódź wolę!” może wziąć udział do 30 uczestników. Punktem wyjścia do ich pracy podczas warsztatów aktorskich będą utwory i biografia Juliana Tuwima. – Samodzielnie poszukają utworów do pracy. Mam głęboką nadzieję, że wskażą zarówno te doskonale znane, jak i mniej popularne wiersze poety. Wybrane utwory będziemy wspólnie analizować, pracować nad swobodą mówienia, interpretacją tekstu oraz jego wyrazem artystycznym – wyjaśnia Maria Gudejko i dodaje, że drugi tor działań to próba umiejscowienia wybranych utworów w przestrzeni Łodzi. Dzięki temu młodzież biorąca udział w projekcie pozna lepiej swoje miasto, jego historię oraz biografię i twórczość na wskroś łódzkiego poety, jakim był Julian Tuwim. W jego poezji młodzi ludzie poszukają nadal aktualnych tematów, być może znajdując wiele wspólnego z łodzianinem z początku XX wieku. Cykl warsztatów aktorskich w Teatrze Nowym oraz Muzycznym w Łodzi zwieńczy nagranie w przestrzeni miejskiej wybranych i przygotowanych przez uczestników wierszy poety. Pokaz całego materiału filmowego ma odbyć się w listopadzie.

Zajęcia zostały zaplanowane jako cykl spotkań warsztatowych, rozmów i miejskich wypraw. Ze względu na obecne ograniczenia pierwsze z nich odbędą się online, jednak organizatorzy mają nadzieję, że już wkrótce wrócą do pierwotnych założeń, czyli warsztatów w plenerze oraz w budynkach Teatru Nowego i Teatru Muzycznego. Zapisy właśnie ruszyły, rejestrować można się przez formularz dostępny na stronach internetowych obu teatrów do piątku, 5 czerwca, przy czym decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze zajęcia odbędą się w niedzielę, 7 czerwca, kolejne w każdą niedzielę i poniedziałek do końca czerwca. Na czas wakacji zaplanowano kolejnych 10 dni intensywnych warsztatów w terminie uzgodnionym z uczestnikami. Od września do 22 listopada spotkania odbywać się będą w każdą niedzielę i poniedziałek.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany