Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9ŁBOT szkoli nowych ochotników. Przyszli żołnierze intensywnie trenują by zasilić szeregi łódzkich terytorialsów

Kira Miler
Kira Miler
W ostatni piątek (6.03.2020) przed bramą 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Wśród żołnierzy-ochotników znaleźli się  prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, oraz studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii. Wśród ochotników znalazł się także krupier oraz położna.
W ostatni piątek (6.03.2020) przed bramą 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Wśród żołnierzy-ochotników znaleźli się prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, oraz studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii. Wśród ochotników znalazł się także krupier oraz położna. mat.prasowe
Nowi ochotnicy u łódzkich terytorialsów. Kandydaci na żołnierzy OT rozpoczęli właśnie 16-dniowe szkolenie przygotowawcze. Zasilą oni później szeregi 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatni piątek (6.03.2020) przed bramą 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wśród żołnierzy-ochotników znaleźli się prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, oraz studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii. Wśród ochotników znalazł się także krupier oraz położna.

Mają od 18 do 55 lat i wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. Łączy ich chęć podniesienia kwalifikacji, sprawdzenie swoich możliwości i realizacja marzeń o służbie w wojsku. Wszyscy rozpoczynają intensywne 16 - dniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się na poligonie w Toruniu. Kandydaci poznają tam tajniki wojskowego rzemiosła m. in. z zakresu tzw. „zielonej taktyki”, terenoznawstwa, umiejętności posługiwania się bronią a także przeciwdziałania i zwalczania klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem tego ponad dwutygodniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa połączona z piknikiem służb mundurowych, którą część z żołnierzy – obywateli złoży 21 marca w Opocznie.

Ze szkoleniem podstawowym na poligonie równolegle odbywa się szkolenia 8-dniowe dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali już jakiś rodzaj służby wojskowej.
Równolegle część łódzkich terytorialsów rozpoczęła dwutygodniowe szkolenie poligonowe zwane zintegrowanym a część szkoliła się w sobotę i niedzielę w ramach dwudniowych ćwiczeń rotacyjnych.

- W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą. Część naszej Brygady jest już na etapie szkolenia specjalistycznego, czyli w drugim jego roku i nieustannie trwa nabór ochotników na szkolenia podstawowe – wyjaśnia mjr Arkadiusz Rubajczyk - Oficer Prasowy i Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9ŁBOT

Cały cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata - ostatnim etapem jest zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii, po którym żołnierze osiągną status pełnej gotowości bojowej.
Łódzcy terytorialsi doskonalą swoje umiejętności aby w sytuacjach kryzysowych wspierać mieszkańców województwa łódzkiego.

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która powstała w styczniu 2018 roku, służy już ponad tysiąc żołnierzy OT. W województwie łódzkim funkcjonują dwa bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu i Kutnie. Planowane jest sformowanie kolejnego batalionu w Łasku a w dalszej kolejności w Piotrkowie Trybunalskim.Osoby zainteresowane służbą w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Maz. i Sieradzu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany