Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 05godz.
  • 00min.
Odwiedź serwis wyborczy 

9ŁBOT szkoli nowych ochotników. Przyszli żołnierze intensywnie trenują by zasilić szeregi łódzkich terytorialsów

Kira Miler
Kira Miler
W ostatni piątek (6.03.2020) przed bramą 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Wśród żołnierzy-ochotników znaleźli się prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, oraz studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii. Wśród ochotników znalazł się także krupier oraz położna. mat.prasowe
Nowi ochotnicy u łódzkich terytorialsów. Kandydaci na żołnierzy OT rozpoczęli właśnie 16-dniowe szkolenie przygotowawcze. Zasilą oni później szeregi 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatni piątek (6.03.2020) przed bramą 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wśród żołnierzy-ochotników znaleźli się prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, oraz studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii. Wśród ochotników znalazł się także krupier oraz położna.

Mają od 18 do 55 lat i wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. Łączy ich chęć podniesienia kwalifikacji, sprawdzenie swoich możliwości i realizacja marzeń o służbie w wojsku. Wszyscy rozpoczynają intensywne 16 - dniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się na poligonie w Toruniu. Kandydaci poznają tam tajniki wojskowego rzemiosła m. in. z zakresu tzw. „zielonej taktyki”, terenoznawstwa, umiejętności posługiwania się bronią a także przeciwdziałania i zwalczania klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem tego ponad dwutygodniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa połączona z piknikiem służb mundurowych, którą część z żołnierzy – obywateli złoży 21 marca w Opocznie.

Ze szkoleniem podstawowym na poligonie równolegle odbywa się szkolenia 8-dniowe dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali już jakiś rodzaj służby wojskowej.
Równolegle część łódzkich terytorialsów rozpoczęła dwutygodniowe szkolenie poligonowe zwane zintegrowanym a część szkoliła się w sobotę i niedzielę w ramach dwudniowych ćwiczeń rotacyjnych.

- W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą. Część naszej Brygady jest już na etapie szkolenia specjalistycznego, czyli w drugim jego roku i nieustannie trwa nabór ochotników na szkolenia podstawowe – wyjaśnia mjr Arkadiusz Rubajczyk - Oficer Prasowy i Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9ŁBOT

Cały cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata - ostatnim etapem jest zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii, po którym żołnierze osiągną status pełnej gotowości bojowej.
Łódzcy terytorialsi doskonalą swoje umiejętności aby w sytuacjach kryzysowych wspierać mieszkańców województwa łódzkiego.

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która powstała w styczniu 2018 roku, służy już ponad tysiąc żołnierzy OT. W województwie łódzkim funkcjonują dwa bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu i Kutnie. Planowane jest sformowanie kolejnego batalionu w Łasku a w dalszej kolejności w Piotrkowie Trybunalskim.Osoby zainteresowane służbą w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Maz. i Sieradzu.

Oglądaj nasze studio wyborcze. Start w niedzielę o g. 21:45

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kot - story...

C
Czerwone berety

Ja pierdziele... Ludzie to masakra. Bez super wyszkolonych i dobrze uzbrojonych wojsk nie będzie obronności kraju... WOT to nie wojsko, to harcerze....

E
Edek

Do rent dołużta a nie się po krzakach ganiata

m
mietek

Brawo Zdanowska!

Łódź się rozwija i pięknieje! A obronność wzrasta, dzięki władzom miasta.1 Suweren dziękuje!

Dodaj ogłoszenie