Zwycięstwo Hiszpanki Perez i ósme miejsce Chojeckiej w chodzie na 35 km

Paweł Wiśniewski z Budapesztu
Katarzyna Zdziebło na trasie chodu na dystansie 20 km podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie PAP/Adam Warżawa
Hiszpanka Maria Perez wygrała chód na 35 km w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Srebrny medal zdobyła Peruwianka Kimberly Garcia Leon, a brąz wywalczyła Greczynka Antigoni Ntrismpioti. Olga Chojecka była ósma, zaś Agnieszka Ellward 18.

Katarzyna Zdziebło dostała cztery ostrzeżenia od sędziów i została zdyskwalifikowana, podobnie jak w chodzie na 20 km. Czempionat w stolicy Węgier nie był udany dla podwójnej wicemistrzyni świata z Eugene.

Perez czasem 2:38.40 pobiła rekord mistrzostw świata. Garcia Leon uzyskała wynik 2:40.52, a Ntrismpioti - 2:43.22. Tuż za podium uplasowała się Viviane Lyra, która czasem 2:44.40 pobiła rekord Brazylii. Chojecka poprawiła rekord życiowy na 2:46.48. Ellward też uzyskała najlepszy czas w karierze - 2:56.51.

Hiszpańscy chodziarze zdobyli w Budapeszcie aż cztery złote medale. W niedzielę Perez wygrała też chód na 20 km, a jej rodak Alvaro Martin również triumfował na obu dystansach.