Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie lekarskie przez internet

(kz)
Od nowego roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Te papierowe będą jednak ciągle ważne, do końca 2017 roku. Dopiero od 1 stycznia 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Wystawianie elektronicznego zwolnienia będzie trwało krócej, niż wypisywanie papierowego. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL chorego, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system będzie weryfikował datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowie również kod literowy oraz numer statystyczny choroby. Możliwy będzie podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

System przypomni także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. W przypadku decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację,  system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.
Wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie zostanie przekazane do ZUS automatycznie.
Wystawianie e-ZLA będzie również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej!
Jeżeli pracodawca ma swój profil na PUE, otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi elektronicznego zwolnienia, a także i samo zwolnienie.
Gdy lekarz wystawi e-ZLA – bo tak się to będzie nazywało – chory nie będzie musiał dostarczać  zwolnienia pracodawcy albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany