Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo w Łodzi. W łódzkim zoo z okazji Dnia Kobiet zorganizowano ścieżkę edukacyjną "Szlakiem kobiet"

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Samice orangutanów zajmują się swoim potomstwem do siódmego roku życia.
Samice orangutanów zajmują się swoim potomstwem do siódmego roku życia. Krzysztof Szymczak
Goście, którzy wybiorą się do łódzkiego zoo, do niedzieli 12 marca mogą zwiedzać ogród podążając "Szlakiem kobiet". To nowa ścieżka dydaktyczna przygotowana z okazji Dnia Kobiet.

Zoo w Łodzi. Tablice i plakaty informacyjne

- Chodzi nam o pokazanie ciekawostek z życia kilkunastu gatunków zwierząt, a dokładniej dotyczących samic i ich strategii życiowych. Prezentujemy różne formy spełniania się jako samice. U jednych gatunków są one bardziej zaangażowane w wychowanie młodych, u innych osobniki tej płci są bardziej wyzwolone. Ale odnoszą sukces na wszystkich tych ścieżkach strategii życiowych - wyjaśnia Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo.

Ciekawostki i tajemnice z tej sfery życia zwierząt zostały opisane na plakatach i tablicach postawionych i rozwieszonych w kilkunastu miejscach w zoo - w Orientarium, w pawilonie Małpi Gaj, przy pawilonie Ameryka Południowa, przy pawilonie zamieszkanym przez lemury katta.

Zoo w Łodzi. Opiekuńczy orangutan, wyzwolone nandu

- Są gatunki, które w wychowie młodych przypominają ludzi. Przykładem jest orangutan, samica to przykład "matki Polki". Ciąża trwa prawie tyle samo czasu, ile u ludzi, prawie 9 miesięcy. Wychowywanie młodych jest też zbliżone, samica spełnia się w roli matki przez 5, 6, nawet 7 lat. Przez ten czas zajmuje się potomstwem. Na początku życia, nawet do dwóch lat, młode jest przez matkę noszone, samica bawi się z nim, np. liśćmi, patykami. Do troskliwych matek należą też samice binturongów i wyderek orientalnych - opowiada Piotr Tomasik, z działu edukacji łódzkiego zoo.

Przeciwieństwo stanowią samice pazurkowców, które po urodzeniu młodych opiekę zrzucają na samców i to oni muszą je nosić, dbać o nie, a rola matki ogranicza się do karmienia. Nie lepsze są samice dużych nielotów - nandu i emu, które wykorzystują kochliwość samców. W zbudowanych przez nich gniazdach składają jaja, a samce muszą je wysiadywać i wychować pisklęta. Zdarza się, że mają na głowie przychówek kilkunastu partnerek. Jeden ptasi ojciec wychowuje nawet trzydzieści pisklaków, tak się temu poświęca, że chudnie, traci jedną trzecia masy ciała. A szczególnie sprytne są samice koników morskich, które nie wydają młodych na świat, a przekazują komórki jajowe do torby lęgowej na brzuchu samców. I to oni są w ciąży i rodzą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany