Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo w Łodzi. Grupa sępów z łódzkiego zoo zajęła wybieg w Orientarium WIDEO

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Wiosna to czas zmian, przeprowadzek i wyprowadzek w łódzkim zoo. Grupa sępów płowych, zajmująca od kilkunastu lat wolierę zlokalizowaną przy wybiegu zebr przeniosła się do nowego, dwa razy większego wybiegu wyszykowanego dla nich w Orientarium.

Zoo w Łodzi. Dwa razy większy wybieg w Orientarium

Te duże ptaki można oglądać przez szybę od strony alejki, ze szklanego tunelu znajdującego się w budynku oraz z tarasu, na który wchodzi się z pawilonu Wyspy Sundajskie.
Sępy mieszkają w łódzkim zoo od kilkunastu lat. Do tej pory grupa składała się z pięciu osobników, pochodzących z różnych ogrodów zoologicznych i ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt. Niedawno z ogrodu w Belgii przyjechała kolejna para. W tej chwili na wybiegu pawilonu Orientarium zamieszkały cztery samice i trzy samce.
- Najstarszym lokatorem jest Duduś, to właśnie tego ptaka widzimy siedzącego na najwyższych pniach drzew. Przyleciał do Polski prawdopodobnie z Bałkanów, miał uszkodzone skrzydło, które w łódzkim zoo wyleczono - mówi Michał Sobczak, jeden z kierowników działu hodowlanego. - Sępy to ptaki, które łączą się w pary na całe życie, ale żyją jednak w dużych stadach. Potrzebują jednocześnie prywatności i życia w grupie. Składają tylko jedno jajo, a wysiadywaniem zajmują się oboje rodziców. Razem też karmią pisklę. Sępy to drapieżniki, które żywią się głównie padliną. To właśnie dlatego ich pióra mają bardzo intensywny, ostry zapach. Sępy występują w południowej Europie, Azji, w północnej Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie. W łódzkim zoo grupa sępów dzieli wybieg z parą dzioborożców abisyńskich.

Zoo w Łodzi. Orłany i orzeł też zmieniły lokum na większe

Do woliery po sępach wprowadzi się para orłanów. Te największe bieliki świata zyskają większy wybieg, a także więcej prywatności.
- Wiosną przystąpiły do lęgów, ale bez efektów. Dotychczasowe miejsce nie było dla nich najszczęśliwsze. Orłany potrzebują dużej, bezpiecznej przestrzeni, by złożyć i wysiedzieć jaja. Teraz będą miały lepsze warunki - dodaje Michał Sobczak.
Natomiast wolierę po orłanach zajmie orzeł stepowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany