Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz na starych zdjęciach osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi przygotowało o nim specjalną wystawę

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Osiedle przed II wojną światową. Mieszkania posiadały wysoki standard - elektryczność, bieżącą wodę i kanalizację, które to udogodnienia stanowiły rzadkość w przedwojennej Łodzi.
Osiedle przed II wojną światową. Mieszkania posiadały wysoki standard - elektryczność, bieżącą wodę i kanalizację, które to udogodnienia stanowiły rzadkość w przedwojennej Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi
Już 95 lat ma najstarsze w Polsce modernistyczne osiedle. Znajduje się w Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi wspólnie a fundacją Urban Forms właśnie poświęciły mu pierwszą, czasową wystawę „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”. Wernisaż tej ekspozycji odbył się w sobotę 25 lutego.

Osiedle im. Józefa Montwiłła – Mireckiego było jednym z pierwszych modernistycznych osiedli mieszkaniowych w Polsce, pierwsze budynki zostały wybudowane 95 lat temu, mieszkali na nim m.in. Katarzyna Kobro, Karol Hiller czy Władysław Strzemiński.

Do dziś uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Łodzi, a jego mieszkańcy aktywnie działają, by zachować jego architektoniczną równowagę. To oni także wpłynęli na kształt tej wystawy. Brali udział w konsultacjach, przynosili przedmioty związane z osiedlem, znajdujące się w ich domach, dzieli się wspomnieniami.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni za takie przyjęcie przez mieszkańców, czas nam poświęcony, uwagę i podzielenie się tym co najcenniejsze – rodzinne historie, pamiątki, które będzie można zobaczyć na wystawie - podkreśla Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawa skupiona jest wokół trzech haseł: idea, architektura oraz społeczność. Synergia między ludźmi i miejscem była ważnym celem projektów modernistycznych, a przykładem wzajemnych oddziaływań otoczenia na mieszkańców i vice versa jest działalność artystyczna, naukowa, propagatorska sławnych mieszkańców kolonii na Polesiu Konstantynowskim, zasygnalizowana w części ekspozycji.

Kolejna strefa ukazuje kontekst ideowy, europejski i lokalny budowy osiedla, które – odpowiadając na potrzeby mieszkaniowe łodzian – wpisywało się w praktyki modernizacyjne II Rzeczpospolitej. Stanowiło ono również ważny głos w dyskusji o kształcie zbiorowego zamieszkania. Mimo, że nie zostało zrealizowane w całości, nie zmieniło radykalnie złej sytuacji mieszkaniowe w Łodzi, to ustanawiało nowe wzorce mieszkaniowe i praktyki miejskie, o czym – między innymi poprzez makiety dotykowe i zdjęcia wielkoformatowe – opowiada strefa poświęcona architekturze, stanowiąca punkt centralny wystawy.

Zgodnie z modernistycznymi wizjami budynki miały regulować nie tylko sprawy bytowe, ale służyć też wyższym celom społecznym – formować zaangażowanego w sprawy publiczne obywatela. Drogą do ich osiągnięcia miało być ograniczenie przestrzeni przeznaczonej na mieszkania (które jednak starano się funkcjonalnie wyposażać) i przeniesienie wielu czynności do współdzielonych pomieszczeń, takich jak pralnia czy suszarnia. Zwracano przy tym również uwagę na opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami, ich edukację i sposoby spędzania czasu wolnego.

Osiedle Montwiłła-Mireckiego to absolutny fenomen swoich czasów. Naszymi działaniami chcemy opowiedzieć historię i wyjaśnić znaczenie tego miejsca dla rozwoju Łodzi, jako nowoczesnego miasta. Dla mnie to szczególne miejsce, z którym związana była moja rodzina, i z którym mam tak wiele wspomnień – opowiada Teresa Latuszewska-Syrda, z fundacji Urban Form.

Zobacz galerię archiwalnych zdjęć:

Osiedle przed II wojną światową. Mieszkania posiadały wysoki standard - elektryczność, bieżącą wodę i kanalizację, które to udogodnienia stanowiły rzadkość w przedwojennej Łodzi.

Zobacz na starych zdjęciach osiedle Montwiłła-Mireckiego w Ł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany