Znany chirurg i giełdowa spółka łączą siły. W Brzezinach powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit

Kamil Ciepieńko
Wojciech Gadomski/Polskapresse
Światowej sławy chirurg profesor Adam Dziki wraz inwestorami, wśród których jest giełdowa spółka Pelion, postanowił uruchomić pierwsze w kraju Centrum Leczenia Chorób Jelit przy szpitalu w Brzezinach.

Prace przy budowie pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelit ruszyły pod koniec maja. Powstanie ono przy szpitalu powiatowym w Brzezinach, w którym udziały zostały sprzedane prywatnej spółce należącej do profesora Adama Dzikiego.

Ratunek dla szpitala
Dotychczasowego właściciela szpitala w Brzezinach nie było stać na jego dofinansowanie, ani na przeprowadzenie niezbędnych remontów. Bardzo długo szukano odpowiedniego rozwiązania, a tymczasem coraz bardziej zadłużona placówka potrzebowała natychmiastowej pomocy. Ostatecznie powiat zdecydował się na sprzedaż 51 proc. udziałów za 4,68 mln zł. Kupującym została spółka Profesor Adam Dziki Sp. z o.o. Po ostatecznych przekształceniach współwłaścicielami Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach zostali: Starostwo Powiatowe w Brzezinach (49 proc.) oraz spółka Profesor Adam Dziki Sp. z o.o. (51 proc.).  

- Pelion jest jednym z 4 inwestorów, którzy zainwestowali w spółkę Pana Profesora Adama Dzikiego i posiada 33 proc. udziałów w niej. Nasza inwestycja wyniosła ok. 1 mln zł" - wyjaśnia Jacek Szwajcowski, prezes spółki Pelion.

Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów szpitala spółka przystąpiła do dalszej rozbudowy mającej na celu uruchomienie Centrum. Prace potrwają około 1,5 roku.

- Centrum Leczenia Chorób Jelit w Brzezinach chcielibyśmy uruchomić z początkiem 2015 roku. Do tego czasu planujemy zakończyć wszystkie prace przygotowawcze i inwestycyjne - zapewnia prof. Adam Dziki.  

Profesor Adam Dziki szacuje koszty inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat na około 30 mln zł. - Zbudowanie centrum medycznego na światowym poziomie wymaga dużych  inwestycji, które w zdecydowanej większości będą pokrywane z pozyskanych kredytów - dodaje Dziki.  

Z kolei dla Peliona, inwestycja w prywatyzację szpitala jest zupełnie nowym doświadczeniem, choć nie uchyla się on od niesienia pomocy przy projekcie, który firmuje prof. Dziki. - Obecnie ciężar rozwoju szpitala, w tym również w zakresie poszukiwania nowych źródeł finansowania ciąży na zarządzie Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach. My w miarę naszych możliwości będziemy wspierać Pana Profesora w dążeniu do realizacji postawionych celów choćby dzieląc się naszym doświadczeniem w zakresie zarządzania spółkami działającymi w sektorze ochrony zdrowia - zapewnia Jacek Szwajcowski.
Szwajcowski zastrzega jednocześnie, że obecnie spółka nie planuje podobnych inwestycji.

Klinika jest niezbędna
Według danych Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w Polsce żyje blisko 360 tys. osób z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu ostatnich pięciu lat. Rak jelita grubego zarówno u mężczyzna jak i u kobiet jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów.

- W naszym kraju nie ma jeszcze kliniki leczenia chorób jelit, gdzie lekarze mogliby doskonalić swoje umiejętności. Operacje jelit często są mało skuteczne, ponieważ nie wykonują ich wyspecjalizowani, doskonale wyszkoleni w tej dziedzinie chirurgii lekarze - uważa profesor Dziki.

Tymczasem w innych krajach scentralizowane leczenie niektórych nowotworów należy już do standardów. Tak jest między innymi w Holandii, Norwegii czy Szwecji. Pacjenci do nowego Centrum będą przyjmowani w ramach kontraktów z NFZ, o ile ten zdecyduje się na podpisanie odpowiedniej umowy w 2015 roku. - W innym razie dostęp do tych świadczeń medycznych będzie możliwy na zasadach komercyjnych, jednak postaramy się, żeby ceny naszych usług były dostępne dla pacjentów - dodaje profesor.

Do najważniejszych atutów powstającego Centrum jest między innymi bliskość Łodzi z zapleczem akademickim i lotniskiem, lokalizacja w sąsiedztwie skrzyżowania dwóch najważniejszych w kraju autostrad, a także współpraca z zagranicznymi klinikami.

Pierwszym zagranicznym szpitalem, który chce nawiązać współpracę z Centrum Leczenia Chorób w Brzezinach jest klinika w Lozannie. Deklarację współpracy złożyli najlepsi chirurdzy na świecie, m.in. z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, USA, Włoch. W Brzezinach zgodzili się operować: Lee Smith, znany chirurg amerykański, który leczył i operował prezydenta USA Ronalda Reagana, Giovanni Romano, prezes Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Kolorektalnej, czy Hans Lippert, jeden z najlepszych chirurgów niemieckich, Arne Wibe, który zorganizował system centralizacji leczenia chorób Jelit w Norwegii, czy znakomity chirurg z Austrii, Bela Teleky.

- Naszą ambicją jest stworzenie kliniki na najwyższym europejskim poziomie, tak żeby nasza oferta była atrakcyjna zarówno dla NFZ, jak również dla zagranicznych kas chorych. Chcemy być kliniką otwartą dla międzynarodowego pacjenta - zapewnia Dziki.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Znany chirurg i giełdowa spółka łączą siły. W Brzezinach powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdrowy

obecnie szpital pana doktora ma 5 mln. długów, nie płaci za faktury i ma kredyt na 35 mln, teraz wyciąga od powiatu majątek w postaci budynków szpitala i udziały spółki . brawo...brawo !!!!! naiwniaczki !!!

p
pacjentka

Skąd masz takie informacje? Pewnie jesteś mało zdolnym lekarzem, który zamiast podnosić swoje kwalifikacje, potrafi tylko krytykować innych. Weź się do roboty i zapracuj na swoją renomę zamiast zazdrościć innym.

777

poWCA.

o
obserwator

Prof Dziki został przed laty rozleklamowany jako najlepszy specjalista. Namawia pacjentów na latroskopową operację jelita grubego, gdzie jest to absurd. Takie zabiegi powodują powroty chorob lub powiklania.
Wystarczy spojrzeć na statystykę operacji w szpitalu WAM oddział chirurgi prowadzony przez prof Dzikiego, gdzie ponad 50% operacji kończy się powikłaniami.
Prof. Dziki jest tylko dobry w robieniu pieniędzy na umierajacych pacjentach z chorobami nowotworowymi.

g
gość2

Ten szpital od dawna był na sprzedaż a chętnych jakoś nie było widać...i to raczej jest przykre, bo gdyby nie ta sprzedaż, to ostatecznie doszłoby do zwolnienia wszystkich ludzi i dalszej dewastacji budynków itd. Jak nikt nie chciał kupować, to źle....jak się znalazł odważny, który wie co z tym zrobić i jak i na dodatek sam znalazł innych inwestorów, którzy go wsparli to też źle...Czy w tym kraju można zrobić coś, aby nie zostać skrytykowanym?

D
Damazy16

Parkiet com dostęp

witczenko@op.pl

delfin16

Damazy16

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Znany chirurg i giełdowa spółka łączą siły. W Brzezinach powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit

G
Gość

.....zapisywanie ludzi z terminami na za 2 lata do specjalistów, po to by wymuszać na chorych korzystanie z prywatnej służby zdrowia.
51% udziałów za około 4 mln. złotych w istniejącym szpitalu, kiedy na sam projekt budowlany szpitala wydaje dwa, albo 3 razy tyle... Nie mówiąc o gruntach, istniejących zabudowaniach, pracującej kadrze.... To jest symptomatyczne i budzi lęk, ze w tym kraju ustawiają się tylko ci, którzy maja dostep do odpowiednich ludzi i informacji, a Polak jest stawiany przed faktami dokonanymi.

Dodaj ogłoszenie