Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znalezisko mające ponad 90 lat podarowała gminie mieszkanka Rzgowa

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Zbiór pamiątek, które trafią do planowanej izby pamięci gminy, wzbogacił się o sztandar Cechu Rzemiosł w Rzgowie. Eksponat ten ma już 91 lat. A przekazała go rzgowianka, której dziadek był szewcem i przechowywał sztandar. Pochodzi on z 1929 roku, a jego matką chrzestną była Jadwiga Lukas, znana rzgowska społeczniczka.

Ofiarodawczyni odnalazła go na strychu domu, gdzie leżał wiele lat. Zachował się w bardzo dobrym stanie. Rzgowianka zamierzała przekazać znalezisko parafii, ale za namową Włodzimierza Kaczmarka, pracownika urzędu pełniącego też funkcję społecznego opiekuna miejsc pamięci, zdecydowała się przekazać je gminie, co nastąpiło na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

- Na sztandarze znajduje się podobizna szewca Jana Kilińskiego i rok 1819, w którym zmarł –opowiada Włodzimierz Kaczmarek.

Pamiątek opowiadających o historii gminy zebrano już sporo. Wiele z nich podarowali mieszkańcy. Obecnie z braku odpowiedniego miejsca nawet wstrzymano ich przyjmowane, a część jest eksponowana w budynku urzędu miasta i Gminnego Ośrodka Kultury. Ale np. sztandar cechu nie powinien trafić do gabloty na korytarzu ratusza, ponieważ spłowiałby od nadmiernego nasłonecznienia. Stąd pomysł, by wszystkie pamiątkowe przedmioty, fotografie, dokumenty, odznaczenia, medale itp. zgromadzić w jednym miejscu, właśnie w izbie pamięci. Jedną z proponowanych lokalizacji jest historyczny budynek przy ul. Rawskiej, gdzie funkcjonowała szkoła, a obecnie działa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Planuje się kolejny etap remontu budynku, do którego przeprowadziłyby się rozproszone filie tej placówki. Izba pamięci znalazłaby się więc w starej sali prób zespołu „Rzgowianie” działającego przy ośrodku kultury, który zyskał nowoczesną siedzibę.

Część historii gminy stanowi także podmiejska linia tramwajowa 42, zlikwidowana na początku lat 90. ubiegłego wieku. Upamiętnia ją sprowadzony z Łodzi wagon stojący przy ul. Łódzkiej. Wieczorem i w nocy jego wnętrze jest oświetlone od wewnątrz. Również udało się zebrać sporo eksponatów jej dotyczących - przedmiotów, zdjęć, biletów, medali, dyplomów, a także uniform i czapkę motorniczego.

- Gdy skończy się pandemia, przy tramwaju staną tablice informujące o linii i komunikacji tramwajowej. A wewnątrz będą odbywać się spotkania z przedszkolakami i uczniami rzgowskich placówek oświatowych – zapowiada Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany