Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ustawie emerytalnej. Obowiązują od 1 maja

(kz)
Zmienione przepisy pozwalają m.in. na podwyższenie kapitału emerytalnego młodych ludzi po studiach i kobiet, które były na urlopach wychowawczych.
Zmienione przepisy pozwalają m.in. na podwyższenie kapitału emerytalnego młodych ludzi po studiach i kobiet, które były na urlopach wychowawczych. Krzysztof Zając
Od początku maja weszły w życie zmienione przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące zasad ustalania lub ponownego ustalania kapitału początkowego oraz obliczania wysokości emerytury.

Tablice trwania życia do wyboru

Podstawą obliczania wysokości emerytury jest kwota kapitału emerytalnego podzielona na dalszy czas trwania życia, odczytany na podstawie specjalnych tablic publikowanych przez GUS. Nowy przepis umożliwia zastosowanie do obliczenia emerytury średniego dalszego trwania życia obowiązującego w dniu osiągnięcia przez zainteresowanego powszechnego wieku emerytalnego, nawet jeśli wystąpił on z wnioskiem o przyznanie emerytury w okresie późniejszym, w którym obowiązywała już nowa tablica średniego dalszego trwania życia.

Kapitał początkowy w okresie opieki nad dzieckiem

Nowy przepis przewiduje, że przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem, czyli urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego, uwzględnia się po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy), a nie jak dotychczas po 0,7 proc. podstawy wymiaru. Kobiety, które mają już ustalony kapitał początkowy i obejmował on okresy jednego ze wspomnianych urlopów, powinny wystąpić do ZUS o ponowne jego przeliczenie.

Kapitał początkowy i studia

Przy obliczaniu wysokości kapitału początkowego, okres ukończonych studiów wyższych przebytych przed 1 stycznia 1999 r. uwzględnia się w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich udowodnionych okresów składkowych, przebytych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Dotychczas stosowano przepis, według którego studia uwzględniało się tylko w wymiarze 1/3 okresów składkowych do 1 stycznia 1999 r., czyli daty wprowadzenia nowego systemu emerytalnego.
Wprowadzony przepis dotyczy w praktyce tych osób, których okres studiów wyższych przebytych przed 1 stycznia 1999 r. był dłuższy niż wymiar 1/3 okresów składkowych przypadających przed tą datą.

Emerytura na nowych zasadach dla urodzonych przed 1.01.1949 r.

Na nowych zasadach obliczane jest świadczenie dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które miały ustalone prawo do wcześniejszej emerytury. Dla nich wysokość emerytury może być obliczona według nowych zasad, również wtedy, gdy przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie miały ustalone prawo do emerytury wcześniejszej, ustalanej na starych zasadach. Jednak w przypadku osoby, która pobrała wcześniejszą emeryturę – podstawa obliczenia swiadczenia według nowych zasad będzie pomniejszona o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W razie obliczenia emerytury według nowych zasad prawo do wcześniejszej emerytury ustaje od dnia, od którego świadczenie zostało obliczone według nowych zasad.

Ponowne ustalenie emerytury

Znowelizowane przepisy umożliwiają ponowne ustalenie emerytury (od przeliczonej podstawy jej wymiaru) na wniosek emeryta, który spełnił łącznie następujące warunki:

  • do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazał wynagrodzenia przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury;
  • na podstawie wskazanych wynagrodzeń udowodnił, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany