Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Będzie trudniej o kredyt konsumencki. Sprawdź, co zmienia się od 18 maja (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
18 maja 2023 roku zaczęła obowiązywać nowa część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Celem tzw. ustawy antylichwiarskiej oraz innych przepisów, które weszły w życie, jest przede wszystkim zlikwidowanie nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim. Zdaniem ekspertów, zmiany będą mieć istotny wpływ na działalność instytucji pożyczkowych, przede wszystkim poprzez wzmocnienie pozycji konsumenta oraz jego ochronę przed zbyt dużymi kosztami. Zobacz nasz materiał wideo.

Spis treści

Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej. Co się zmienia?

Znowelizowana ustawa antylichwiarska zaczęła obowiązywać w połowie grudnia 2022 roku, ale nie wszystkie przepisy od razu weszły w życie. Od 18 maja br. zaczęły działać m.in. uregulowania dotyczące zdolności kredytowej, które zostały opisane w ustawie bardziej szczegółowo. Przewidziano również poważne konsekwencje dla pożyczkodawców, którzy zdecydują się na naruszenie obowiązku weryfikacji zdolności kredytowej, czy na finansowanie klientów, którzy mieli problemy ze spłatą wcześniejszych pożyczek.

Zdaniem Karoliny Kwiatkowskiej, partnera kancelarii Czupajło Ciskowski & Partnerzy, trudno powiedzieć, w jaki sposób zmiany wpłyną na praktykę rynkową, niemniej jednak będą mieć one istotny wpływ na działalność instytucji pożyczkowych, przede wszystkim poprzez wzmocnienie pozycji konsumenta oraz jego ochronę przed zbyt dużymi kosztami.

– Nowe przepisy bez wątpienia będą generować dodatkowe koszty prowadzenia działalności dla instytucji pożyczkowych, co niestety może skutkować ich przerzuceniem na konsumentów, którzy zapłacą więcej za obsługę umowy. Konsument zatem przed zawarciem umowy powinien dokładnie przeanalizować jej treść pod kątem jej zgodności z nowymi przepisami – wyjaśnia Kwiatkowska.

– Przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej aktualnie wymuszają na instytucjach pożyczkowych udzielanie kredytów konsumenckich w zależności od uzyskania pozytywnej oceny zdolności kredytowej konsumentatłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu adwokat Bartosz Czupajło, kancelaria Czupajło Ciskowski & Partnerzy.

Jak wyjaśnia nam adwokat, w przypadku kiedy ocena takiej zdolności wypadnie negatywnie, a instytucja pożyczkowa i tak zdecydowała udzielić się takiego kredytu konsumenckiego, wówczas nie będzie miała ona możliwości zbywania takiej wierzytelności dla innych podmiotów, a także nie będzie mogła dochodzić od kredytobiorcy spłaty tego kredytu do czasu spłaty innych zobowiązań, jeżeli dana osoba uzyskała taki kredyt konsumencki, mając jeszcze inne, wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

– Innymi istotnymi kwestiami, które zmieniają przepisy ustawy antylichwiarskiej jest ustalenie na dużo niższym poziomie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych kredytów konsumenckich – dodaje ekspert.

Jak przypomina Czupajło, dotychczas ten poziom już na starcie, po udzieleniu kredytu konsumenckiego wynosił 55 proc. w przypadku kredytów udzielanych do roku, natomiast aktualnie, jeżeli taki kredyt konsumencki udzielany jest na okres do 30 dni, maksymalne koszty pozaodsetkowe wynoszą 5 proc., a w przypadku zobowiązań powyżej 30 dni jest to 10 proc. kwoty udzielonego kredytu, powiększonej o 10 proc. kosztów liczonych proporcjonalnie w skali roku do kwoty udzielonego kredytu.

– Maksymalne koszty pozaodstkowe aktualnie nie mogą wynosić więcej niż 45 proc. całkowitej kwoty kredytupodkreśla.

Zapytany co w przypadku, jeżeli kredytobiorca zaciągnął kredyt konsumencki, mimo że już wcześniej posiadał jakieś zobowiązania, bądź jego ocena zdolności kredytowej była negatywna, ekspert wyjaśnia, że wówczas instytucja pożyczkowa nie ma możliwości skutecznego dochodzenia wierzytelności do czasu spłaty tych zaległych zobowiązań przez kredytobiorcę.

– Istnieje ryzyko, że taka wierzytelność takiej instytucji pożyczkowej ulegnie przedawnieniu – tłumaczy.

Część firm pożyczkowych może zniknąć z rynku

Znaczny wzrost kosztów oraz ograniczenie swobody prowadzenia działalności może spowodować również zakończenie prowadzenia działalności przez wiele instytucji pożyczkowych działających aktualnie na rynku. Należy pamiętać, że odtąd każda instytucja pożyczkowa będzie zobowiązana do dzielenia się informacjami o udzielonych pożyczkach i nieterminowych spłatach z biurem informacji kredytowej lub przesyłać informacje do biura informacji gospodarczej.

Kolejne zmiany na początku 2024 roku

Zmiany, które weszły w życie 18 maja, nie są jeszcze ostatnim etapem. – Kolejna część zmian wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku – mówi i dodaje, że będą to przepisy, które wprowadzają nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi.

– Pozytywnie należy ocenić to, że zmiany wprowadzają objęcie działalności instytucji pożyczkowych nadzorem KNF. Instytucje pożyczkowe zobligowane będą do przekazywania sprawozdań kwartalnych i rocznych do KNF, a brak wywiązania się z tych obowiązków będzie skutkował nałożeniem sankcji na te podmioty. Ta część przepisów ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku – dodaje Kwiatkowska.

Jak wyjaśnia Czupajło, instytucje te zostaną obciążone obowiązkami sprawodawczymi, które będą musiały realizować względem KNF. Ponadto Komisja uzyska uprawnienia do nakładania kar pieniężnych nie tylko na instytucje, ale również na członków zarządu. – W przypadku zachowań, które będą sprzeczne z obowiązującymi przepisami, czyli będą stanowić nadużycia tych instytucji na rynku finansowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Będzie trudniej o kredyt konsumencki. Sprawdź, co zmienia się od 18 maja (WIDEO) - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany