MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkole 2022/2023: nowy przedmiot, nauka strzelania i odmieniona matura. Co jest inne w roku szkolnym? Co ma się jeszcze zmienić?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Egzamin ósmoklasisty 2022. Szkoła podstawowa nr 50 w Gdańsku. // Jakie zmiany zajdą w edukacji w roku szkolnym 2022/2023?
Egzamin ósmoklasisty 2022. Szkoła podstawowa nr 50 w Gdańsku. // Jakie zmiany zajdą w edukacji w roku szkolnym 2022/2023? Przemysław Świderski/ Polska Press
Rok szkolny 2022/2023 zaczął się 1 września. Co czeka edukację w najbliższym czasie? Można spodziewać się wielu reform. Od września weszły w życie zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli (m.in. inne stopnie awansu i tzw. godziny czarnkowe), pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Nowa będzie także przyszłoroczna matura. W planach jest również reforma przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który od roku szkolnego 2022/2023 ma zawierać więcej elementów z przysposobienia obronnego. Wyjaśniamy także, w jakich okolicznościach może zostać wprowadzona nauka zdalna. To tylko część zmian, które czekają na uczniów i nauczycieli w aktualnym roku szkolnym. Oto cała lista reform.

Spis treści

Zmiany w edukacji na rok szkolny 2022/2023

Edukacja nie lubi częstych zmian. W nowym roku szkolnym jest ich jednak całkiem sporo. Inna matura, prawdopodobne reformy w pragmatyce zawodowej nauczycieli, wprowadzenie do programu nowego przedmiotów (historia i teraźniejszość) oraz reforma już istniejących (edukacja dla bezpieczeństwa).

Nauczyciele i dyrektorzy wciąż będą musieli mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie odpowiedniej edukacji dzieciom z Ukrainy. Do tego wszystkiego dochodzą problemy związane z brakami kadrowymi w szkołach. Nauczyciele coraz częściej decydują się, by zrezygnować z pracy przed tablicą. Czy w związku z tym rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowo burzliwy?

Zmiany w zawodzie nauczyciela. Pensje, godziny dostępności i inna ścieżka awansu?

Znowelizowana Karta Nauczyciela została zatwierdzona przez prezydenta. Nauczycieli od września obowiązywać będzie inna ścieżka awansu zawodowego. Zlikwidowane zostają dwa stopnie: nauczyciel stażysta i kontraktowy. Osoba, która rozpoczyna pracę w zawodzie, nie będzie posiadała żadnego stopnia awansu. Mogłaby się o niego ubiegać po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel ma odbywać tzw. przygotowanie do zawodu i podlegać obowiązkowej ocenie pracy.

Zwiększona zostanie pensja nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Obecnie początkujący nauczyciel zarabia 100 proc. kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej, po zmianach zarabiałby 120 procent. Wprowadzone zostaną także godziny dostępności raz w tygodniu dla uczniów i rodziców, w trakcie której nauczyciel obowiązkowo ma przebywać w szkole. Z dużym sprzeciwem spotkał się też zapis, że przez pewien okres pedagogów miałaby obowiązywać umowa na czas określony. Zmiany wchodzą w życie od września 2022 roku.

"Godziny czarnkowe". Czym są?

W związku ze zmianami w zawodzie nauczyciela głośno zrobiło się także o "godzinach czarnkowych". Takim mianem określane są tzw. godziny dostępności, a więc czas, kiedy nauczyciel obowiązkowo musi przebywać w szkole i prowadzić konsultacje dla uczniów czy rodziców. W zależności od wymiaru pracy danego nauczyciela obowiązywać go będzie:

  • 1 godzina dostępności tygodniowo – w przypadku osób zatrudnionych ½ etatu i więcej;
  • 1 godzina dostępności na dwa tygodnie – w przypadku osób zatrudnionych na mniej niż 12/ etatu.

Więcej na ten temat przeczytacie w tekście: "Godziny czarnkowe" obowiązkiem nauczycieli od 1 września. Mają być bardziej dostępni dla uczniów i rodziców>>

Nowy przedmiot: historia i teraźniejszość

Od roku szkolnego 2022/2023 w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych pojawił się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Ma on na celu zaznajomienie uczniów z historią najnowszą. W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.

W związku z wprowadzeniem nowego przedmiotu zmieniła się także siatka godzin nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023.

Posiłek dla każdego ucznia

Zgodnie z nowymi zasadami od września 2022 roku szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniowi posiłku, a także stworzenia możliwości spożycia go w szkole. Nie zmieni się nic, jeżeli chodzi o opłaty za posiłki. Tak jak to ma miejsce teraz ustalać będzie je dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym.

Będą zwolnienia z WF-u na innych zasadach?

Dużo emocji wywołała wypowiedź ministra sportu, Kamila Bortniczuka, który w rozmowie z RMF FM zaznaczył, że od 1 września 2022 roku dłuższe zwolnienia z WF-u będą respektowane jedynie w momencie, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny. Rodzice podkreślają jednak, że najpierw trzeba by było zacząć od reformy tych zajęć. Wskazują na niedobre warunki (małe sale, ciasne szatnie, brak pryszniców), nieatrakcyjne zajęcia i brak odpowiedniego podejścia ze strony nauczycieli. Warto zaznaczyć, że ostatecznie nie zostały wprowadzone żadne regulacje prawne, które miałyby tę zmianę potwierdzić, a więc zwolnienia z WF-u obowiązują wciąż na takich samych zasadach.

Pedagog specjalny w każdej szkole

Resort edukacji wdraża szereg reform, które mają zapewnić dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Jedną z nich jest obowiązek, by w placówkach był obecny pedagog specjalny. Taki nauczyciel będzie musiał posiadać specjalne kwalifikacje. O szczegółach tych zmian piszemy dokładniej w artykule poniżej:

Wraca przysposobienie obronne? Wyjaśniamy, jak zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa

Od 1 września 2022 roku miała zmienić się podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Znajdzie się w niej więcej elementów, związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, składanie i rozkładanie broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi.

Uczniowie mieliby zapoznawać się z wiedzą z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Zajęcia odbywałyby się także na strzelnicach. Przypomnijmy, że przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa realizowany jest w VIII klasie szkoły podstawowej oraz I klasie szkoły ponadpodstawowej. Minister edukacji podpisał już rozporządzanie regulujące uczestnictwo uczniów w zajęciach ze strzelania.

Nowa matura 2023

W roku szkolnym 2022/2023 pierwszy raz odbędzie się tzw. nowa matura. Przystąpią do niej uczniowie, którzy skończyli ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie szkoły ponadpodstawowe. Nowa matura będzie trudniejsza czy łatwiejsza? Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań. Spore wyzwanie może stanowić matura ustna z języka polskiego w nowej formule. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze pokazowe do matury 2023.

Prace nad nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie

Biznes i zarządzanie – to nowy przedmiot, który miałby wejść do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku, jednak prace nad podstawą programową oraz szczegółowym programem nauczania poznamy zapewne już w przyszłym roku szkolnym. Przedmiot ten miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości.

– Będzie on realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r. – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Więcej o historii i teraźniejszości, elementach przysposobienia obronnego oraz biznesie i zarządzaniu można przeczytać w tekście o nowych przedmiotach w szkole>>

Nauka zdalna czy stacjonarna od września 2022?

Obecnie, jak podkreślają przedstawiciele resortu edukacji, nic nie wskazuje na to, że w tym roku miałaby być wprowadzana nauka zdalna. Zgodnie z rozporządzeniem MEiN nauczanie online będzie mogło zostać wprowadzone przez dyrektora w następujących sytuacjach:

  • w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  • innego nadzwyczajnego zdarzenia.

Edukacja dla uczniów z Ukrainy w Polsce. Jak będzie wyglądała w roku szkolnym 2022/2023?

Rozwiązania edukacyjne związane z kształceniem w polskich szkołach uchodźców z Ukrainy przyjęte w roku szkolnym 2021/2022, zostają przeniesione także na kolejny rok nauki.

Chodzi o możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, przyjmowanie dzieci do klas polskich z powiększoną liczbą uczniów, możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich w szkołach, a także polskich nauczycieli na świadczeniach kompensacyjnych oraz wypracowywanie przez nauczycieli większej liczby nadgodzin niż standardowy limit 9 nadgodzin. W związku z tą sytuacją i wzmożoną pracą samorządów wprowadzono także możliwość zatrudniania dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursu.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany