reklama

Zmiany w Kodeksie Drogowym: Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe. Nie zastosujesz się do tego? Będziesz mieć problemy!

SRZaktualizowano 
www.pixabay.com
Jazda na suwak i korytarz życia, to tematy, które podnoszono już kilkukrotnie. Zdaniem wielu kierowców, takie zachowanie powinno być obowiązkowe, ułatwiając m.in. dojazd służb ratunkowych na miejsce wypadku, czy niwelując korki tam, gdzie dochodzi np. do zwężenia drogi. Stało się. W myśl najnowszych zmian w Kodeksie Drogowym, jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe. Nie zastosujesz się do tego? Będziesz mieć problemy!

Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe! Zmiany w Kodeksie Drogowym

Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zakłada uznanie jazdy na suwak i korytarz życia za zapis, do którego będą musieli stosować się kierowcy.

  • Za wprowadzeniem zmian głosowało 415 posłów.
  • Sejm przyjął zmiany w środę, 16 października,
  • nowe przepisy wejdą w życie 21 dni po ich ogłoszeniu.

Korytarz życia obowiązkowy! Jak stworzyć korytarz życia? Zasady, przepisy

Korytarz życia to nic innego jak stworzenie przestrzeni na jezdni, tak aby służby ratunkowe mogły sprawnie i bezpiecznie dojechać na miejsce kolizji czy wypadku drogowego. To bardzo ważne, bowiem od naszego zachowania na drodze może zależeć to, czy pomoc dotrze na czas.

W myśl zmian w Kodeksie Drogowym, w razie utrudnień, w miejscach, gdzie droga ma przynajmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku, kierowcy są zobowiązani utworzyć korytarz życia.

Zmiany w ustawie o ruchu drogowym określają jak utworzyć korytarz życia.

  • Kierowcy, którzy poruszają się skrajnie lewym pasem, będą musieli zjechać do lewej krawędzi jezdni,
  • Zaś pozostali, będą zobowiązani do zjechania do prawej strony pasa, którym się poruszają.

Zmiany w Kodeksie Drogowym: Jazda na suwak także będzie obowiązkowa

Druga ważna zmiana w Kodeksie Drogowym dotyczy jazdy na suwak, która ma zapewnić płynność jazdy i pomóc uniknąć korków w miejscach, gdzie droga ulega zwężeniu. Gdy zmiany wejdą w życie, kierowca będzie zobowiązany do tego, aby ustąpić pierwszeństwa jednego kierowcy, który poruszał się dotąd pasem, który uległ zwężeniu.

Jazda na suwak i korytarz życia - nie zastosujesz się do zmian? Będziesz mieć problemy!

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, kierowcy, którzy nie będą się do nich stosować, mogą mieć problemy. Nie stosując się do zasad jazdy na suwak i nie tworząc tzw. korytarza życia, możesz dostać mandat.

Kierowcy, którzy utrudniają sprawny ruch i uniemożliwiają wjazd innym samochodom, zagrożeni są mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych.

Karę można otrzymać także za nieprawidłowe korzystanie z korytarza życia - do tej pory część kierowców zirytowana utrudnieniami, traktowała korytarz życia jako... pas, jadąc tym samym często pod prąd. Za takie zachowanie grozi:

  • mandat w wysokości 500 złotych,
  • 6 pkt karnych,
  • sprawa można trafić nawet do sądu - jako spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

FLESZ: Mniej zabitych, więcej pijanych. Bilans akcji "Znicz"

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie Drogowym: Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe. Nie zastosujesz się do tego? Będziesz mieć problemy! - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zatem w kodeksie drogowym mamy wzajemnie wykluczające się przepisy - jeden mówi o jeździe na "suwak", a drugi o tym, że zmieniając pasu ruchu należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdu jadącym pasem, na który chcemy wjechać.

I do którego się stosować????????????????

H
Hehe

I co buce? Dalej będziecie blokować innych?

Dodaj ogłoszenie