Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2020. Kiedy zmieniamy czas na zimowy? Zmiana czasu na zimowy tuż tuż. Czy to już ostatni raz?

Andrzej Beck
Andrzej Beck
Zmiana czasu - kiedy przestawiamy zegarki
Zmiana czasu - kiedy przestawiamy zegarki Polskapress
Wielkimi krokami zbliża się kolejna zmiana czasu – z letniego na zimowy. Już wkrótce będziemy przestawiać wskazówki naszych zegarków. Kiedy zmiana czasu na zimowy 2020? Sprawdź poniżej!

Zmiana czasu 2020

Nastąpi to w ostatnią niedzielę października, 25.10.2020, kiedy to o godzinie 3 nad ranem przesuwamy wskazówki zegarów na godzinę 2. Oznacza to, że noc z soboty na niedzielę „wydłuży” się o godzinę, a więc będziemy mogli spać dłużej.

Zmiana czasu - trwa dyskusja, czy warto

Od kilku lat zapowiada się „koniec zmian czasu” w Europie. W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której za takim rozwiązaniem opowiedziała się większość ankietowanych. Również w Polsce przeprowadzono konsultacje na temat zmiany czasu. 78 proc. ich uczestników uznało, że majstrowanie przy czasie jest niepotrzebne. W 2019 r. Parlament Europejski zaakceptował zaprzestanie zmiany czasu od roku 2021. Uzgodnienie szczegółów pozostawiono państwom członkowskim, które jednak tego nie zrobiły. Tak więc wszystko wskazuje na to, że wiosną przyszłego roku czeka nas kolejna zmiana czasu – z zimowego na letni (w niedzielę 28 marca przesuniemy wskazówki z godziny 2 na 3).

Kto wymyślił zmianę czasu

Pomysł zmiany czasu przypisuje się Benjaminowi Franklinowi (1706 – 1790), jednemu z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Taka operacja miała służyć... oszczędzaniu świec. Jako pierwsi ideę zmiany czasu wprowadzili jednak w życie – w 1916 r. - Niemcy, później Brytyjczycy i Amerykanie. W Polsce po raz pierwszy czas zmieniono w 1919 r., ale tylko raz. Regularnie zaczęto to robić od roku 1977. Teraz czas zmienia około 70 krajów na całym świecie, w tym prawie wszystkie europejskie (poza Islandią, Rosją i Białorusią). Po co? Gdy wprowadzano zmianę czasu, motywowano to głównie oszczędnościami energii elektrycznej.

Czy zamiana czasu jest opłacalna?

Oszczędności okazały się jednak niewielkie, poza tym energii produkujemy coraz więcej, wzrasta też wydajność źródeł światła. Tymczasem manipulowanie czasem powoduje rozregulowanie zegara biologicznego człowieka, co nie jest obojętne dla zdrowia – wpływa np. na produkcję hormonów, sprzyja pogorszeniu koncentracji, rozdrażnieniu, depresji, co nie pozostaje bez wpływu na wydajność pracowników czy zdolność przyswajania wiedzy przez uczniów.

Przestawianie dwa razy do roku zegarów powoduje też inne komplikacje, choćby w ruchu pociągów, transporcie lotniczym czy systemach informatycznych. Dlaczego więc państwa członkowskie UE nie mogą się dogadać w sprawie zaprzestania manipulowania czasem? Może dlatego, że to miło mieć władzę również nad nim...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany