Zlew w kuchni – gdzie najlepiej go umieścić?

Materiał informacyjny
Zlewozmywak to nieodzowny element wyposażenia każdej kuchni, nawet gdy do mycia naczyń służy w niej zmywarka. W IKEA dostępnych jest wiele rodzajów zlewów, a dobór produktu i znalezienie odpowiedniego miejsca na jego umieszczenie w kuchni wymagają uwzględnienia wielu parametrów.

Jakie miejsce jest najlepsze dla zlewu?

Szukając najlepszego miejsca na zlew w kuchni, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy najważniejszymi sprzętami kuchennymi: lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Zasada ta nosi nazwę trójkąta roboczego. Według niej zlewozmywak powinien być oddalony od lodówki o 120-210 cm, od płyty grzewczej o 90-210 cm. Takie rozmieszczenie sprzętów ma kluczowy wpływ na komfort wykonywania wszelkich prac w kuchni.

Pamiętaj także o tym, że gdy zdecydujesz się na zakup zmywarki, powinieneś ustawić ją w bliskim sąsiedztwie zlewu, ponieważ większość naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce należy opłukać wodą.

Kuchenny zlewozmywak może znajdować się pod oknem – dzięki temu miejsce do zmywania jest doskonale oświetlone w ciągu dnia. Możesz też zamontować go tradycyjnie przy ścianie lub na wyspie – to nowatorskie rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Jak dobrać zlew do szafki?

Bardzo ważnym aspektem przy urządzaniu kuchni jest dobór odpowiedniego zlewozmywaka do szafki. W tym przypadku można wybierać pomiędzy takimi rozwiązaniami jak: zlewozmywaki nakładane na szafkę, zlewozmywaki wpuszczane w blat kuchenny oraz zlewozmywaki podwieszane pod blatem.

Dopasuj dobrze wymiary zlewozmywaka do parametrów szafki. Zwróć uwagę na kluczowy parametr zwany „minimalnym wymiarem szafki”. Dzięki temu otrzymasz informację, czy zlew, który chcesz kupić, zmieści się w zabudowie, którą już masz. Będziesz też mógł dobrać zabudowę do zlewu, który Ci się najbardziej podoba.

Bardzo dobrze, aby zlewozmywak dopasować do mebli kuchennych nie tylko pod względem rozmiaru, lecz także pod względem aranżacyjnym. Dostępnych jest wiele ciekawych kolorów i kształtów zlewozmywaków. Dzięki temu możemy je dopasować w dowolny sposób zarówno w przypadku kuchni w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Jakie cechy zlewozmywaka są ważne?

Jeśli chcesz, aby zlew był idealny i spełniał wszystkie swoje funkcje, musi on być całkowicie dopasowany do potrzeb domowników, stylu kuchni, rozmiarów pomieszczenia i parametrów szafki pod zlewozmywak.

Sposób montażu zlewu

Pomyśl, jaki sposób montażu zlewu będzie dla Ciebie najbardziej funkcjonalny i wygodny. W IKEA można wybrać:

 • zlewy kuchenne wpuszczane w blat,
 • zlewy kuchenne nakładane na blat,
 • zlewy kuchenne podwieszane pod blatem.

H3: Z jakiego materiału ma być zlew?

Ważną cechą zlewozmywaka jest materiał, z jakiego został on wykonany. Musi on być odporny na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, a także plamy, bakterie i działanie środków chemicznych. W IKEA można wybierać:

 • zlewy do kuchni ze stali nierdzewnej,
 • zlewy do kuchni z tworzyw sztucznych,
 • zlewy do kuchni z ceramiki,
 • zlewy do kuchni granitowe.

Wielkość zlewu

Istotną sprawą jest liczba komór zlewozmywaka. Dla osób, które decydują się także na zmywarkę, wystarczającym rozwiązaniem mogą być zlewozmywaki jednokomorowe. W pomieszczeniach dużych, przestrzennych, rodzinnych, lepiej sprawdzają się zlewozmywaki dwukomorowe.

Kształt i walory estetyczne zlewu w kuchni

W kuchni liczą się funkcjonalność i indywidualne poczucie estetyki, dlatego przemyśl kwestię kształtu zlewozmywaka. W IKEA dostępne są m.in. zlewy kwadratowe, prostokątne i okrągłe, a Twój wybór będzie zależał od stylu aranżacji kuchni i oczywiście parametrów szafki pod zlew. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem pod względem aranżacyjnym są zlewy okrągłe. Znajdują zastosowanie zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Bardzo ważne jest także to, aby do danego modelu dobrać odpowiednie baterie kuchenne. Aby skomponować najlepszy zestaw dla siebie, możesz wykorzystać zlewy kuchenne IKEA oraz baterie kuchenne IKEA.

Materiał – czym kierować się przy wyborze zlewu?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu zlewozmywaka, powinieneś poznać zalety i wady, a także wymagania, jakie spełniają poszczególne rodzaje produktów. Materiał, z jakiego wykonany jest zlewozmywak, ma znaczenie przy doborze aranżacji kuchennej. Liczba komór i wielkość zlewu mają natomiast przede wszystkim znaczenie praktyczne.

 1. Zlew ze stali nierdzewnej
  Zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki odpowiednim środkom dodawanym do stali, nie rdzewieją, nie ulegają szkodliwemu działaniu detergentów i innych preparatów chemicznych. Można je z powodzeniem stosować zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Zlew ze stali nierdzewnej to rozwiązanie niedrogie. Ponadto ze zlewami tego typu dobrze komponują się z nim baterie kuchenne. Dzięki temu są uniwersalne pod względem aranżacyjnym.

 2. Zlew granitowy
  Kuchenne zlewy granitowe mogą się różnić między sobą składem mieszanki granitowej, z której zostały wykonane. Mają uniwersalny wygląd i są ponadczasowe. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować w kuchniach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Zlewy granitowe są rozwiązaniem drogim, jednak bardzo eleganckim. Dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do kolorystyki kuchni.

 3. Zlew ceramiczny
  Największą zaletą zlewozmywaków ceramicznych jest ich wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Są odporne na zarysowania, a także wysoką temperaturę. Łatwo utrzymać je w czystości i nie poddają się szkodliwym detergentom, wybielaczom (bez drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię). Pod względem aranżacyjnym zlewy ceramiczne najlepiej prezentują się w kuchniach tradycyjnych. Mają różne kształty, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do swoich mebli i sprzętów kuchennych.

 1. Zlew kompozytowy
  Jedną z odmian zlewozmywaków granitowych są zlewozmywaki kompozytowe. Tym, co wyróżnia zlewy kompozytowe pod względem materiału wykonania, jest stosunek zawartych w nich minerałów – granitu oraz krzemu – do żywicy. Tej ostatniej w zlewach kompozytowych jest znacznie więcej niż w granitowych. Z kolei zlewy kompozytowe mają podobne właściwości estetyczne do zlewów granitowych oraz podobną trwałość. Są jednak rozwiązaniem wyraźnie tańszym od typowych zlewów granitowych. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą eksperymentować z aranżacją kuchenną Mogą przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym zmieniać zlew, gdy aktualny się znudzi.

Liczba komór w zlewie

Zlewy kuchenne mogą się także różnić pomiędzy sobą liczbą komór. Najpopularniejsze rozwiązania dostępne w IKEA to:

 • zlewozmywaki jednokomorowe,
 • zlewozmywaki półtorakomorowe,
 • zlewozmywaki dwukomorowe,
 • zlewozmywaki z ociekaczem.

Wybór odpowiedniej liczby komór w kuchennym zlewozmywaku powinien być dopasowany do potrzeb domowników. Ze względu na liczbę komór w kuchennych zlewozmywakach, należy dobrać baterie kuchenne, które wizualnie i technicznie będą do nich pasować. Baterie kuchenne dostępne są w różnych stylach wykonania, sposobach i miejscach montażu, rodzaju wylewki i uchwytów do dozowania i regulacji wody.

Zlewozmywak jednokomorowy może posłużyć do przepłukania naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce lub do szybkiego umycia naczyń, gdy potrzebne są tu i teraz i nie ma sensu uruchamiać w tym celu zmywarki. W dużych kuchniach, gdzie dostępne jest sporo miejsca, sprawdzają się zlewozmywaki z ociekaczem.

Zlewozmywaki półtorakomorowe najlepiej sprawdzają się w przypadku małych kuchni (np. w bloku mieszkalnym), gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni na duży zlewozmywak, a jednoczenie domownicy nie mają zmywarki. Zlewozmywaki dwukomorowe to najpopularniejsze rozwiązanie. Najlepiej odpowiada ono dużej rodzinie, która nie posiada w kuchni zmywarki do naczyń.

Wybór odpowiedniego zlewozmywaka kuchennego i miejsca, w którym powinien się on znajdować, zależy od kilku czynników. Wybierając odpowiedni rozmiar, kształt i materiał swojego zlewu możesz swobodnie zaaranżować kuchnię w stylu i kolorystyce, które najbardziej odpowiadają Tobie i Twoim najbliższym.

Advertisement

Dodaj ogłoszenie