Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Stopy procentowe NBP w górę o 75 punktów? O ile wzrosnąraty kredytu?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podniesienie stóp procentowych o 75 pb. W konsekwencji stopa referencyjna wzrośnie do 5,25 proc., najwyższego poziomu od 2008 r. – Skala podwyżki jest zaskoczeniem – komentują eksperci. – Jest to odwrotna sytuacja niż w kwietniu, kiedy oczekiwano wzrostu o 50–75 pb., a stopy zostały podniesione o 100 pb. – przyznają. W zakresie dalszych kroków banku centralnego komunikat jest identyczny jak kwietniowy i wskazuje na to, że „decyzje będą zależne od napływających informacji”.

– Skala podwyżki jest zaskoczeniem: zarówno konsensus, jak i my zakładaliśmy, że stopy wzrosną o 100 pb. Sugerowaliśmy nawet, że możliwy jest nieco większy ruch. Co ciekawe, jest to odwrotna sytuacja niż w kwietniu, kiedy oczekiwano wzrostu o 50–75 pb., a stopy zostały podniesione o 100 pb. – komentują analitycy Ebury. – Nieco wcześniej niż NBP stopy podniósł Narodowy Bank Czeski, również o 75 pb. Tam jednak oczekiwania były niższe, więc decyzja wywołała umocnienie czeskiej korony – dodają.

Jak tłumaczą, majowy komunikat po posiedzeniu RPP ma podobny wydźwięk do kwietniowego. Podkreślone są w nim zarówno negatywne efekty dla gospodarki z tytułu rosyjskiej agresji na Ukrainę, jak też ryzyko z nią związane. – W zakresie dalszych kroków banku centralnego komunikat jest identyczny jak kwietniowy i wskazuje na to, że „decyzje będą zależne od napływających informacji” – podali.

Stopy procentowe zatrzymają się na poziomie 7 proc.

Eksperci zrewidowali swoje oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i obecnie zakładają, że w perspektywie kilku miesięcy wyniosą one ok. 7 proc., co jest dość bliskie rynkowym wycenom. Kontrakty FRA sugerują obecnie, że rynek liczy, że stopy za trzy miesiące osiągną ok. 7,5 proc.

Premier Morawiecki obiecuje wsparcie dla kredytobiorców

– Dziś chcę przedstawić nasz plan, który został przedyskutowany z sektorem bankowym, który ma pomóc przejść Polakom przez ten trudny czas podniesionych stóp procentowych – zapowiedział w poniedziałek 25 kwietnia premier Mateusz Morawiecki podczas 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wsparcie dla kredytobiorców. 4 filary wsparcia

Pomoc ma być skierowana do rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Funkcjonować będą 4 filary wsparcia dla kredytobiorców:

  • 4 miesiące „wakacji kredytowych” – wartość wsparcia to ok. 3 mld zł rocznie (przesunięcie dochodu).
  • Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami – wartość wsparcia to 1,4 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 r.
  • Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u od 1 stycznia 2023 r. – wartość wsparcia to ok. 1 mld zł rocznie.
  • Dodatkowy mechanizm odporności systemu – Fundusz Pomocy.

Na co mogą liczyć w tym momencie kredytobiorcy? Gdzie jest granica podwyżek?

– Kredytobiorcy mogą skorzystać z wakacji kredytowych, wydłużyć okres kredytowania, nadpłacić kapitał, refinansować kredyt w celu obniżenia marży kredytowej lub przejść na oprocentowanie stałe (pytanie czy to będzie korzystne na tzw. „górce” poziomu stóp procentowych). Czy jest granica podwyżek? Niestety nie. Nie wiemy jednoznacznie, jak długo i o ile jeszcze RPP może podnosić stopy. Każdego kredytobiorcę natomiast zachęcamy zarówno do analizy obecnej sytuacji, jak również umów kredytowych. Zapraszamy również do kontaktu z ekspertami finansowymi, którzy znajdą odpowiednie i indywidualne rozwiązanie sytuacji dla każdego klienta – wymienia Agnieszka Łuczak, Lendi.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 05.05.2022 roku kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna - 5,25% w skali rocznej (poprzednio 4,50%),
  • stopa lombardowa - 5,75% w skali rocznej (poprzednio 5,00%),
  • stopa depozytowa - 4,75% w skali rocznej (poprzednio 4,00%),
  • stopa redyskonta weksli - 5,30% w skali rocznej (poprzednio 4,55%),
  • stopa dyskontowa weksli - 5,35% w skali rocznej (poprzednio 4,60%)

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany